Falun Gong

Před pár lety se v české sekci Čínského rozhlasu psalo toto: "Čína je země s velkou rozlohou a s největší populací na světě. Dennodenně by mohlo něco stát na zemi… Někdy naše novinky jsou časově staré, ale pro vás jsou stále něco nového."

Copak nám sděluje Falun Gong?

5-1 5-2 5-3

 

Když jsem teď byla v Praze zařídit si nějaké záležitosti, dostala jsem se do blízkosti Karlova náměstí. Tam stálo v kruhu několik jedinců, kteří byli v nějaké cvičné pozici, u chodníku byla jakási cedule s peticí a obrázky. Byly tam také jiné obrázky, především lidí mučených a umučených. Dívala jsem se na to, jak tam ti lidé cvičí, tři ctnosti, které propagovali v cvičení byly opravdu ctnostné, ale…

5-4 5-5 5-6

 

Jak nešťastné spojení s mučením a umíráním u systému, který má otevřít cestu ke zdraví a spokojenosti!


banner

 

Ne, že by systém Falun Gong nefungoval, on funguje. Jakékoli duchovní cvičení spojené s univerzálními pohyby synchronně se vyskytujícími u všech systémů pracujících s tělem a myslí zároveň – protože těla máme všichni na světě stejná – bude fungovat, chce-li člověk se sebou pracovat. Proto existují různé možnosti a různé cesty pro vývoj jedince ať už je na jakékoli úrovni.

5-7 5-8 5-9

 

K čemu ale budou tisíce lidí oslovených a naučených učením nápodobou vazbě duchovní cvičení-mučení? Totiž, z těchto obrázků a z tisíce lidí, kteří jsou osloveni barevnými popisy a barvitými obrázky, se od roku 1999 v ČR sebralo jen 2055 podpisů na petici.

Pochybuji, že tady platí "Já na bráchu, brácha na mě" a masivní kampaní o mučení v Číně – tentokrát zaměřena na lidi praktikující jeden ze cvičebních systémů – uděláme něco zásadního v jejich prospěch. Zrovna u asijských zemí, tak odlišných kulturně a historicky, s tak skupinovým chápáním jedince, který bez skupiny nemá téměř žádnou hodnotu, nepočítám svůj hlas v petici za něco, čím bych opravdu změnila svět.

banner-brutal

Nešťastné se mi zdá spojení mučení s jakýmkoli systémem a tady si každý zafixuje cvičení nějakého duchovního systému s nebezpečím a neštěstím. Je to klasický Pavlovův reflex, ať chceme či nechceme, vnímáme vjemy prostě souběžně. Podíváte-li se na jejich stránky, opět první, co Vám padne do očí jsou obrázky mučených a reklamní texty na petici proti mučení. Jako kdyby to byl záměr.

banner-sos
Násilí přitahuje, to vědí všichni novináři…
Před násilím se však také zavírají oči, i to vědí zpravodajové a proto nám ukazují násilí v tak hojném množství, abychom neunikli…
Proč Falun Gong používá brutalitu k vlastní propagaci? Proč na letáčkách najdete z jedné strany mírumilovné univerzální cvičení a z druhé strany obrázky umučených a zprostředkovaný obraz násilí?
Masmédia nás prodávají firmám, které si zaplatí reklamu a my si poté koupíme jejich výrobky.
Komu nebo čemu nás ale prodává manipulace Falun Gongu?
5-10 5-11 5-12
200000_liuyufeng_tn 2000000_Shandong_tn 2000000_zhaoxin_tn
K čemu slouží obrázky lidí, kteří nezemřeli přirozenou smrtí? Pokud nemůžeme nic udělat na rovině materiální – Čína je dost daleko na to, aby se prostě nic dělat nedalo nehledě na to, že je za Velkou Zdí – vzbuzuje to otázku, co se děje na rovině nemateriální, rovině duchovní…
Vždyť Falun Gong prokazuje tímto naprostou medvědí službu ostatním systémům, které kultivují ducha a tělo.
Ledaže by to bylo jinak…
5-13

 

Další věc, která mě napadá k tomu, že je to záměrné působení na lidskou mysl je ta, že na úsměv se reaguje úsměvem a na mučeného člověka spíše pokusem uniknout a zachovat svůj život. Mně z toho přišlo špatně, protože prostě nejsem uvyklá násilí z masmédií a tudíž jsem prostě máčka na takové věci. Pochybuji, že se však v tom, na co "máme" žaludek, lišíme jeden od druhého tak moc, že každý druhý prostě obrázky mučených lidí snese úplně v pohodě. Avšak – podívám-li se na mé pocity pohledem z druhé strany, třeba to je tak, že FG chtějí přitáhnout lidi, kteří se zajímají o násilí, mučení a věci s tím související. V materiálech ke stažení si můžete dokonce prohlédnout brožury "Způsoby mučení", dokumenty o koncentračních táborech a odebírání orgánů. To prostě není fér vůči jakémukoli systému cvičení.

5-14

Struktura webu FG je i vypracována tak, že opět odvádí člověka, který se jde podívat na systém cvičení, k násilí na praktikujících. Leda by se šel podívat na průběh pronásledování a mučení. Pak by to byl naprosto odpovídající web. Co z toho plyne: možná, že nehledají cvičící, ale zvědavce násilí. Pak ovšem nějaká argumentace soucitem, pravdivostí a tolerancí ztrácí smysl.

banner_petice

Také mi je proti srsti, když kdokoli vydává svá slova za Zákon. A kupodivu, Zákonů máme v náboženských organizacích spoustu: Starý Zákon, Nový Zákon, Knihu Zákona od Crowleyho, Qigong Kola Zákona a Otáčení Kola Zákona u Falun Gongu a určitě bych tu mohla zaplnit ještě dost řádek. Prostě zákon nad zákon. Nebo snad zákon pod zákon, popřípadě zákon pro Zákon sám? Proroků jak naseto….

Pravděpodobně se nepřidám ke cvičení Falun Gong, i když je pro všechny, cvičí se v parku a propagační letáček tvrdí, že "Kultivační systém Falun Gong neobsahuje žádné náboženské rituály, nemá žádné politické ambice ani formální členství. Veškeré aktivity vykonávají dobrovolníci a jsou zcela bezplatné."

5-15

Vždycky se platí nějaká daň. To, co se píše není vždy to, co se myslí a činí. Nemyslím si, že prvotní odvedení myšlenek člověka k násilí a boji proti násilí je to pravé ořechové, co by mělo obsahovat pozvání k jakémukoli systému kultivace člověka.

Při představě, že pár metrů za sebou budu mít ceduli s obrázky zmasakrovaných lidí s tím, že lidi praktikující něco takového ve světě za to prostě mučí, to mi za to asi nestojí. A nebo že bych se ráda přidala k proudu mučedníků? Říká se, že v každé ženě je kus chlapa. Že by ve mně byl skrytý kus mučedníka?

Fakt ne…

Radši tu jógu, tam cviky nejsou obklopeny genocidou pro jógu samu.

5-15

Ale vypadá to vlastně stejně, že? Ani by člověk neřekl, že v tom může být vůbec nějaký rozdíl…

joga

Falun Gong (nazývaný také Falun Dafa) je starobylá kultivační metoda zušlechťování mysli, těla a ducha, která sbližuje lidi mnoha národností, původu a všech věkových kategorií. Její žáci se snaží vést harmonický, nesobecký a ohleduplný život, který je v souladu se základní povahou a principy vesmíru, kterými jsou Pravdivost, Soucit a Snášenlivost (Tolerance).

Otázkou je, zda svět změní stovky a tisíce lidí, kteří nebudou praktikovat FG, ale budou se nacházet někde kolem cedule s násilnostmi a následkem toho budou myslet na toho ohavného Ťiang Ce-mina a tu hroznou Čínu, kde se mučí lidi na potkání. Vytvoří se něco hezkého tím, že se vytvoří tolik negativních myšlenek?

Nebo snad – jak kacířská myšlenka – máme považovat pronásledování za Pravdivé, myšlenkami s nimi Soucítit a vytvořit ve své duši Snášenlivost k utrpení a zvýšit náš práh Tolerance k mydlícím se hordám lidí s různými názory?

To snad ne…

Stále existuje Velká Zeď mezi Čínou a ostatními státy a nedělám si iluze, že to v následujících letech bude lepší. Pochybuji o tom, že Tibeťané budou z područí propuštěni, ač bych jim to přála. Pochybuji o tom, že když z praktikujících Falun Gongu udělají disidenty proti komunistickému režimu, tak my tady v Evropě to vytrhneme. Pochybuji o tom, že cílené masírování našich myslí násilím slouží k něčemu dobrému, protože to prostě nedává smysl tak či tak.

A proto se sama v sobě ptám, proč to všechno… Rozjitřená mysl a nic z toho… Ledaže by si někdo nahoře z mého rozhořčení "cucl" a leda by k tomu tyhle situace byly záměrně vytvořené a pak hanba těm, co stvořili takové myšlenkové smyčky!

Pak by to totiž dalo smysl, bohužel velmi záměrný a smutný. Samotná kultivace by totiž naprosto přestala být prvoplánovým záměrem…

5-16

Obrázky cvičení

Falun Gong

72 komentářů: „Falun Gong“

 1. Pár slov k materiálům Falun GonguDovolte mi reagovat, protože se o Falun Gong (FG) zajímám. V této pro Falun Gong napjaté době není cílem žáků získávat další nové praktikující FG. Cílem je zastavit to hrůzné mučení, ze kterého banery a petice ukazují jen menší část. Proto víc než krásu jemných energetických cvičení, více než hloubku myšlenek Falun Gongu ukazují banery hrůzu, která se musí zastavit. Prostředky k záchraně mučených používají žáci jen nenásilné – oslovují politiky, instituce, osobnosti – ale především všechny lidi, kteří nejsou lhostejní. Proto tyto vystavené banery, rozdávané letáky apod.Pomůže to? Nepodceňujme sílu a vliv mezinárodního mínění a to ve chvíli, kdy Čína chystá olympijské hry a ve Francii se rozbíhá debata, zda se jich účastnit. Cílem předváděných textů také není vzbudit vztek, ale soucit s těmito mučenými. Jsem přesvědčen, že nejen lidé, kteří podepsali petici, ale i lidé, kteří toto pronásledování odsoudili dokonce i jen v myšlenkách a soucítí s týranými, vytváří atmosféru (nebo třeba energetické pole), které bude působit proti této genocidě a násilí. A vnější okolnosti pak způsobí krach těchto krutostí. A tak prosím nezůstávejte lhostejní a podpořte tyto akce i jen v myšlenkách, když ne podpisem. A mějte myšlenky plné soucitu a milosrdenství, ne zlosti a vzteku (i když by k tomu byl důvod).

 2. Bohumile, já právě vůbec nepodceňuji sílu a vliv…Ba právě naopak! Snažím se docenit a poukázat na upírskou strategii Falun Gongu mezi obyčejnými lidmi, což nemá s mezinárodními a diplomatickými cestami nic společného. Ty se ubírají opravdu cestou úplně jinou. Nemohu souhlasit s tím, že rozdáváním letáčků a ukazování cedulí s mučenými osobami běžným lidem, ovlivní mezinárodní struktury a mocenské kliky. Nehledě na to, že mluvíme o Číně. Nemáme naprosto žádný vliv a je přinejmenším nerozumné si myslet že ano. Vycucat obyčejnýho člověka, využít ho, jeho zdroje, jeho psychiku (o kterou se dělí FG se zbývajícími „vlčáky“), to je zneužití duchovní moci. A na to právě poukazuji. Systém, který se chová takhle, nepřežije, protože vnější okolnosti pak způsobí krach systému, který nedrží vnitřní stabilitou jejích členů, protože je vytvářena nestabilita v myšlenkách, které v první řadě směřují k násilí na člověku. Vždy se počítá absolutní hodnota emoce – z míru uděláte jen mír, z války vždy jen válku. Prvoplánově má být vytvářen klid a mír v jednotlivci, který svou vyrovnanou psychikou ovlivní okolí na všech úrovních a je schopen se napojit na síť dalších vyrovnaných lidí, kteří dále stabilizují jiné lidi a situace atd. To funguje odjakživa. To, o čem mluvíte a o čem jsem mluvila naprosto jasně i já, je že Falun Gong respektive to, co z něj je teď, vytváří situace, kterými nutí psychiku mnoha jednotlivců k reakcím na násilí, kterého je už tak všude příliš. Příliš. Každý zneužívající moc nad jednotlivcem psychickou manipulací – třeba s násilím jako FG – se snaží si urvat nějaký díl z toho energetického pole – atmosféry – kyblíku nervů – klidu – kolemjdoucích, protože obyčejný člověk je přemlouván k tomu nebýt lhostejný a myslet na to bezpráví, vůči kterému je bezmocný. To vytváří ne reakci soucitu – jak tvrdíte – ale úplně jinou energetickou strukturu myšlenky. A s takovými silnými myšlenkami od obyčejných lidí se zachází úplně jinak na energetické úrovni. Totiž myšlenka klidu a míru zdaleka nemá takový využitelný energetický potenciál jako myšlenka bezmoci, že… Ne při aktuálním využití jako využití síly pro někoho…A v tom je to svinstvo, Bohumile… FG se prosazuje od roku 1992 a vy nevíte, co se v Číně děje, proč je vlastně systém pronásledovaný, kdo stojí v mocenských strukturách vytvářených FG – pokud je jich o 15 milionů víc než komunistů, tak jsou opravdu všude a nějaké nepolitikaření a další slova o naprosté čistotě nemají v tomto případě opět žádný reálný základ v praktickém životě. Ta cvičení, která FG využívá, jsou universální, koneckonců aby to fungovalo, už se těžko vymyslí něco jiného než to, co už funkční bylo. FG se šířil 7 let a nyní je 8 let potírán. O starobylosti si můžeme popovídat tak za tisíc let. Naklást klasické cviky do cesty, kterou nazvěme třeba Falun Gong a nechat ji zneužívat přes obyčejné lidi už defakto za pár let…Vždy by měl být systém posuzován směrem k člověku, vždy by měl být PRO člověka, ne jen pro jeho využití, respektive – v tomto případě – zneužití.

 3. 2 Lucy:Díky za článek. Až do této chvíle jsem o FG (ne)přemýšlel v takovém tom jednoduchém schématu: „Duchovní proud pronásledovaný zlou totalitou.“ Díky Tobě jsem se nad problematikou mohl zamyslet hlouběji.

 4. 2Kojot:Nemůže člověk přemýšlet do hloubky o všech proudech čehokoli. Já jsem o Falun Gongu nevěděla do chvíle, kdy jsem prošla kolem nich a byla ze svých fyzických a psychických reakcí překvapená. A pak jsem šla po příčině, kterážto mě zvedla ze židle tak, že jsem – ač se času nedostává – o ní i napsala. Takže tak…

 5. Principy FG jsou opačné, než píšete„Vycucat obyčejnýho člověka, využít ho, jeho zdroje, jeho psychiku…“ – to jsou právě věci, které podle FG dělat nemáme. V knize Zhuan Falun (hlavní text FG) se píše (velmi volná citace), že máme být tolerantní, laskaví, ohleduplní, myslet na druhé a pak až na sebe atd. – a žáci se snaží podle toho žít. Pak ovšem nemohou nikomu vědomě ubližovat. To by byl protimluv a pokud by někomu vědomě ubližovali, nedrží se principů FG a pak už nejde o žáky FG. Každý má k textům FG volný přístup, pokud chcete, prostudujte si tuto knihu.No, ještě jinak. Ve FG se věří, že vše získá svou odplatu – dobré skutky se vrátí v dobrém, ty špatné ve špatném. I z tohoto důvodu nebude praktikující FG vědomě dělat něco špatného a proto plně přeji Falun Gongu, jeho žákům a všem, kteří podpořili myšlenku zastavit mučení a odběry orgánů z živých těl žáků v Číně, aby se jim dostalo odplaty za jejich činy i myšlenky. Věřím, že bude dobrá. Protože pokud myslíte ve správných principech a podle toho konáte, pak v principu děláte dobro. Ty krutosti se ukazují nejen proto, že se skutečně dějí (není ale potom zlo někde jinde než ve FG? Nehledáte špatně, když poukazujete na mučené, nikoliv na mučitele?), ukazují se i proto, že dnešní lidé znalí novin, televize a internetu jsou na hrůzy bohužel zvyklí a nevšímavě chodí kolem.Otázkou je, co ztratíte, pokud v duchu odmítnete mučení, odmítnete odběr orgánů živým žákům FG. Připomínám znovu, že je vhodné tuto věc promyslet a v klidu se rozhodnout. Soucit a pocit milosrdenství k těmto mučeným, ale i k mučitelům (mnozí dělají něco zlého, ale zcela si to neuvědomují nebo nemohou odejít), je daleko účinnější než zlost. Vyšlete tedy ve svých myšlenkách jen dobro, soucit, milosrdenství. Je tento soucit něco špatného? Ne. Podle mého tedy neztratíte nic. A pokud je FG dobrý? Podporou dobrého získáte zase dobro. No, mohl bych psát další argumenty, protože vidím, že Lucienne má určité znalosti (zkušenosti) v duchovní oblasti a je opatrná, což schvaluji. Ale nevím, nakolik by to ostatní zajímalo. Pokud ano, není problém. Ale nakonec se každý musí rozhodnout sám, jak se k tomuto mučení postaví, jaký postoj zaujme, protože půjde jen o jeho rozhodnutí a následný dopad na něj.

 6. Bohumile, děkuji za komentář. Bohužel se míjíme ve výšce nadhledu na věc. Já to beru hodně shora, Vy jste uvnitř a vidíte to zevnitř. To je v pořádku. Každý vidíme věci ze svého úhlu pohledu. Potom ale komentujeme každý ten svůj úhel, na který poukazujeme. Tady už je to s komunikací horší, protože já o koze, Vy o voze. Na co poukazuji já:Ač média ukazují násilí o sto sedm, protože to nese hýbání psychikou jedince, FG se připojil k rozhýbání psychiky mnoha jedinců ne s účelem získání a kultivace žáků, ale aby využil jejich psychickou energii k nabourávání politického prostředí v Číně, o čemž oba víme kulový, protože nejsme na místě a i kdybychom byli, tak informace a moc proudí mezi pár jedinci, navíc se tam velmi využívá duchovních principů pro ale i PROTI člověku, člověk jako jedinec tam nemá hodnotu. FG využívá psychickou sílu mnoha lidí k tomu, aby ji použil pro své cíle – v tuto dobu tomu říká „zastavení mučení“, ale Vy naprosto nevíte, stejně jako já, kam ty energie vlastně jdou a s jakým účelem. To, že říkáte, že je to v pořádku, to mi prostě nesedí, protože ať z jedné nebo z druhé strany, je to o využití psychického potenciálu jedince, který je nucen myslet – nucen, manipulován – na násilné myšlenky s tím, že je mu vnucováno zaujmutí nějakého postoje s výhružkou, že si ponese dopad svého rozhodnutí a tím je opět nucen nucen nucen. Neargumentujte tím, jestli je FG dobrý nebo špatný – já poukazuji na obyčejného člověka, kterého nutíte v psychice k něčemu a Vaše komentáře o tom mluví stejně jednoznačně, jako mé. A proto FG zneužil princip práce s duchovnem lidí, protože se snížil k takové obraně. Někdo bude věřit, že je správné, když zabije dalších sto lidí hřebíkovou bombou na svém těle a dělá dobrý čin, někdo bude věřit, že když zastaví těsně před chodcem přecházejícím pomalu, tak dělá dobro, protože naučí chodce rychle přecházet a vlastně ho „učí a dává mu lekci“, někdo využije psychický potenciál člověka k tomu, aby myslel na zlo, ke kterému je bezmocný a trvalým opakováním faktu mu odebírá ten „klid“, který ten člověk má a o který se dělí s ostatními účastníky dne. Na to jsem poukazovala, na to, že FG tohle dělá zároveň s dalšími „vlčáky“ – z masmédií, z pavlače kde se drbe o čemkoli špatném, z práce, z různě širokého okolí… – takže já si uvědomuju, že FG není sám, bohužel následky takového působení FG se na mě odrazily tak, že jsem o tom napsala zde. Je to mnohokrát koncentrované silou, vzhledem k vynucené lhostejnosti veřejnosti přehlcené násilím se prostě stejně k soucitu dostanete zřídka, ti lidé netuší rozdíl mezi lítostí a soucitem, mezi bezmocí a mocí něco udělat, oni si to vůbec neuvědomují, protože v životě nepracovali v sobě na těchto věcech. FG jim přesto ukazuje obrázky a žádá soucit, který nedostane. Dostane jinou emoci a tu využije. Bohumile, přeci musíte cítit, o čem mluvím. To není správné. K tomu se neměl FG v Evropě vůbec snížit. V Číně a asijských zemích to má smysl, tam je takové povědomí o těchto věcech, že tam je to dobrý tah. Tady ne. Tady je to zneužití. Tím, že člověka donutíte – a o tom také mluvím – v duchu nuceně odmítnout to či ono, berete mu ten kousek energie, který má sám pro sebe, pro svou rodinu, berete mu klid a ještě na tom trváte. To je špatnost. Ne to, že chcete soucit, ale že ho chcete někde, kde to neudělá dobrou službu a nevyvoláte v člověku nic dobrého. Ne všichni vědí a tím, že se k nim budete chovat jako by věděli, tím to nezměníte. Opravdu. Neschvaluji strategii FG – někdo musel navrhnout letáčky, webovky, nalepit to na čtvrtky atd. – ten někdo udělal z lidí zásobníky emocí ať na to duchovně mají a vědí co dělají a svobodně se rozhodnou k tomu nějakou „duchovní práci pro FG“ vědomě udělat a nebo nemají. Lidé se nemusejí povinně rozhodovat o tom, o čem jsou jednostranně informováni, nemají být nuceni k něčemu o čem mají páru jenom zprostředkovaně a nevědí pozadí a vůbec. Ani Vy nevíte, Bohumile. I Vy víte jenom to, co Vám dali vědět. Jednostranná zpravodajství s jakoukoli lidskou bolestí, kterou je vydírán svět kolem, to je nemoc všech dob. Čína je svět sama pro sebe. Komunisté jsou agresivní, systém je založen na znevážení jedince a zbožštění skupiny. Jestli se tam pere FG a komunisti – jak to je prezentováno, tak komunisté udělají všechno pro to, aby udrželi moc, kterou jim defakto FG bere. My k tomu nemáme co říct, my tam jenom lifrujeme vynuceně energii, protože nám někdo tvrdí, že je naše osobní zodpovědnost se postavit k hrůzám páchaným na FG a nic nám to neudělá, když ten kus energie dáme, ne? Myslím si, že by se měla lidem nechávat jejich energie pro jejich vlastní už tak dost obtížnou cestu životem a ne je využívat tu pro FG, tu pro něco jiného. Proto se strategií FG NESOUHLASÍM. A stavte si to za jaké ideály chcete…

 7. 2 Bohumil:Opravdu nemám pocit, že by postup FG vyvolával v lidech soucit. Podle mě vyvolává především rozhořčení. Je to pocit agrese vůči „těm zlým“ a to agrese, která navíc nemůže být vybita, protože se střetává s bezmocí. Vy jste rozhořčený, Bohumile, a chcete, aby i ostatní byli rozhořčení (neboť po právu) – a já to chápu. Chápu to u jedince. Ale nejsem si jist, zda je to vhodná strategie pro duchovní proud…

 8. Pár slov na závěr (?)No, zdá se že se nyní skutečně myšlenkově míjíme. Tak jen k několika výtkám: žáci FG se nesnaží být rozhořčení, psal jsem, že je to naopak. Proto ani FG jako celek není rozhořčený, ale můžete na to mít jiný pohled.Energie – podle mého pochopení je to naopak, než říkáte. Zkuste si třeba přečíst kousek ze Zhuan Falunu. Např. v přednášce 8 je zde podkapitola „Kradení qi“, kde se (ve stručnosti) říká, že běžný člověk má energii čchi (qi), která je velmi znečištěná. Na co by byla mě nebo FG byla nečistá qi? Pokud žák chce qi, může si ji nabírat z vesmíru, tam je jí dostatek. Nekrade ji jiným, to by byl z pohledu FG velký nesmysl, snad by se to dalo přirovnat k tomu, jako by jste platili zlatem výměnou za smetí – tím chci jen zdůraznit, že pro žáky je tvrzení, že by chtěli energii zlosti od běžných lidí naprosto nesmyslná, proti principům FG. Žáci FG tedy kultivují energii kung (gong) – tu vám ale zase nemůže nikdo vzít, pokud ji máte. Takže žáci ani FG nikomu energii nebere – tu, kterou běžně lidé mají, o tu není zájem (je slabá, špinavá a čistou si lze vzít z vesmíru), a ta, která je cenná, se ukrást nedá (a pokud by se krást dala, karmicky se vše vrátí). A to že za vše platíte (vše se vrátí), tak tento karmický princip není žádná výhrůžka. Já to beru jako řekněme jeden z přírodních zákonů, a tento princip příčiny a následku je známý i z buddhismu či jiných duchovních nauk. A tento princip se vztahuje i na žáky FG.Stále mi tvrdíte, cože chceme (brát energii lidem). A co když je to třeba i tak, že svět člověku nastavuje zrcadlo a v tomto světě se zrcadlí to, co je v člověku? Dobré i špatné? Dovolte mi použít jedno „přísloví“, které se používá i na Moravě: „Když máš křivou hubu, nenadávej na zrcadlo“. Svět je jaký je, ale jak ho vidíme, záleží i na nás, na našich připoutanostech. To my mu dáváme přívlastky rozhořčený, masírování lidí aj. My určujeme, jak jej vidíme. Možná to, co vidíme venku a co nás potkává v životě, je jen odraz toho, co je v nás. Optimista vidí svět optimisticky, pesimista pesimisticky. Nevím, jestli jsem už nepoužil nevhodný příklad, zcela určitě nechci nikoho rozzlobit (a pak brát mu jeho energii vzteku). Nechci energii jiných lidí a už vůbec ani trochu a ani omylem energii, zatíženou emocemi, a navíc emocemi negativními! Brr! Braní takovéto energie – to je černá magie, a to je přesně pravý opak toho, k čemu FG vede a k čemu vybízí (vyčistit své energetické pole, zbavit se připoutaností, emocí, karmy, a vůbec všech špatných věcí). Podle mého pochopení FG dává lidem možnost zamyslet se nad nabízenými fakty a nechává je svobodně se rozhodnout o čemkoliv a jakkoliv, a zcela určitě jim žádnou energii nebere. Co jsem považoval za důležité, jsem napsal. Určitě tady nevystupuji za FG, to vše je (kromě volných citací) mé pochopení FG. Nechci se s vámi také přít, každý si udělejte názor ohledně týrání žáků FG sám. A názor na to, zda FG je dobrý nebo ne, je nejlépe udělat si po přečtení knihy Falun Gong a Zhuan Falun (jsou na www zdarma ke stažení). Pokud ale kdokoliv z diskutujících bude mít vážný zájem o seriozní diskusi a odpovědi na otázky ohledně FG, můžeme v diskusi tady, emailem nebo osobně 🙂 v Praze či Brně pokračovat.A zatím vám přeji pěkné svátky, ty opravdu klidné a duchovní.

 9. Pár slov na závěrAno, opravdu se myšlenkově míjíme…Už jenom tím, že se argumentuje mučením v duchovním proudu, se prostě vytváří nedobré emoce, které nemají s čistotou čchi a vesmíru co dělat. Ale jsme na Zemi a pohybujeme se v naší, lidské úrovni a tam i tyto nízké emoce patří a jsou využívány. Koneckonců když se podívám na služby feng-shui třeba v podání Mao Ce-Tunga, je jasné, že se dá i systém pro harmonizaci prostředí používat pro vytváření cílené disharmonie k mocenským účelům (Aamilla, J.; Feng-šuej pro váš život; Aurora 2002)Já jsem poukázala na souvislost, která se mi nelíbí. Není to nic proti Vám, Bohumile, ani proti Soucitu, Pravdivosti a Snášenlivosti jako principům obecně. To píšu jasně v mém článku i komentářích, když mluvím o manipulaci člověka člověkem – protože vždy myšlenku nesou lidé s lidskými vlastnosti, světlem i stínem – ne o manipulaci Čchi, Soucitu, Pravdivosti a Snášenlivosti ku lidem. Na manipulaci jsem citlivá, proto o ní mluvím… Nestudovala jsem pochopitelně systém FG, pozadí Číny ku tomuto a jiným systémům tak důkladně, abych naprosto přesně věděla a to tu také tak prezentuji. To, že o přesném pozadí nic moc nevím – a pochybuji, že mimo mocenských špiček někdo opravdu nezaujatě ví – neznamená, že jsem nepoukázala na věc, která může být důležitá a může někomu pomoci ve vytvoření svého názoru na Falun Gong a jeho strategii pronikání v ČR. A pokud člověk uvažuje třeba i trochu víc do hloubky, třeba i za hranice těla, možná mu naše debata víc přinese, než když bych to nechala být a nic nepsala. Občas je dobré přemýšlet v intencích jiných, než běžně prezentovaných jako názor většiny a já se někdy nechám svést k takovému myšlení… ;)Každý vidíme svět pohledem vlastního života a vlastních zkušeností a Váš náhled na můj článek a mé komentáře jako systém mé projekce do prezentace FG Vám samozřejmě neberu. V každém náhledu na cokoli je vždy kus projekce, to je prostě neoddiskutovatelný fakt. Koneckonců Vaše projekce do mého textu může být neméně důležitá pro Váš názor na něj :)Děkuji za nabídku seriozní diskuse, ale nevyužiji ji. Teď jsem řekla svůj názor a za ním si stojím. Mám i jinou práci než debatovat na svém blogu o věcech, které nemám možnost změnit. Dovolila jsem si jako odpočinek strávit trochu času na přemýšlení o strategii FG a teď se půjdu věnovat péči o domácnost, jak se na ženu sluší a patří a filosofické a esoterické debaty přenechám někomu jinému. Požehnané Velikonoce přeji…

 10. K tomu rozhořčeníTaky se míjíme. Píšete: „žáci FG se nesnaží být rozhořčení…“ – to jsem netvrdil, o žácích mnoho nevím. Ale skutečnost, že kampaň FG v lidech pocit rozhořčení může vyvolat a vyvolává, pokládám za neoddiskutovatelnou.

 11. LucienneV podstatě s Tvým článkem souhlasím. Je v podobném duchu. Ale koukám, že sis s tím dala víc práce než já:)Já se k tomu ale vyjadřoval už před delší dobou, takže jsem měl možná i „jiné informace“ – třeba víc ohromující.

 12. 2Depony:Prostě mě to nadzvedlo, tak jsem tomu dala průchod veřejně .)Podobný duch článků:Ano, potěšilo mne, že nejsem jediná z bloggerů, kteří o strategii FG přemýšleli a napsali. A ještě víc mne potěšilo, že nejsem jediná zpochybňující FG. Podoba článku:Pravda, článek jsem psala naněkolikrát, pořád neměl to, co jsem v něm chtěla mít a nakonec jsem to proložila kontrastními obrázky, abych tomu dodala ten říz, ten pocit, co jsem cítila. Myslím, že jsem k tomu řekla, co jsem potřebovala. Relativita času a informací:Já jsem si předtím nehledala jiné informace na netu kromě stránek FG, proletění zhruba jejich knihami a detailně svými pocity. Proto jsem až po plodné debatě šla víc do hloubky a hledala a našla Tvůj článek a další texty. Nepochybuji o tom, že jsi měl „jiné, víc ohromující informace“, také už je to delší doba. Myslím však, že ani dnes Tvůj i můj článek neztrácí na aktuálnosti.

 13. Lucy, timto clankem take predavas svou emoci dal.Nadyvedlo te to a ted to kazdu ctenar toho clanku pocituje….

 14. Trochu z historieFalun Gong byl zveřejněn v roce 1992. Do roku 1999, kdy ho cinska vlada zacala pronasledovat, neexistovaly zadne materialy ohledne Falun Gongu na kterych by byla byt jen stopa nasili.Nasili, ktereho se v soucasne dobe dopousti cinsky rezim, nema s metodou Falun Gong vlastne nic spolecneho.Naopak, lide, kteri se Falun Gongu venuji, by byli vubec nejradsi, kdyby se zadna takova zverstva neodehravala.Webové stránky Falun Gongu jsou praci lidi, kteri se Falun Gongu venuji a nepredstavuji metodu samotnou (jak je na strankach uvedeno). Pokud mate kdokoli jakekoli pripominky, navrhy na zlepseni, nebo vas dokonce napada, jak tu hroznou situaci lidi, kteri se Falun Gongu v Cine venuji, zmenit, pak sem s nimi! Rekl bych, ze kdokoli se Falun Gongu vazne venuje, by byl rad, kdyby mu nekdo laskave pomohl odhalit jeho nedostatky. Myslite, ze by existoval nejaky lepsi zpusob, jak tem lidem v Cine pomoci, nez petice, plakaty, letacky a tak? Vyborne!Dekuji za pripadne navrhy.

 15. Trochu z historieFalun Gong byl zveřejněn v roce 1992. Do roku 1999, kdy ho cinska vlada zacala pronasledovat, neexistovaly zadne materialy ohledne Falun Gongu na kterych by byla byt jen stopa nasili.Nasili, ktereho se v soucasne dobe dopousti cinsky rezim, nema s metodou Falun Gong vlastne nic spolecneho.Naopak, lide, kteri se Falun Gongu venuji, by byli vubec nejradsi, kdyby se zadna takova zverstva neodehravala.Webové stránky Falun Gongu jsou praci lidi, kteri se Falun Gongu venuji a nepredstavuji metodu samotnou (jak je na strankach uvedeno). Pokud mate kdokoli jakekoli pripominky, navrhy na zlepseni, nebo vas dokonce napada, jak tu hroznou situaci lidi, kteri se Falun Gongu v Cine venuji, zmenit, pak sem s nimi! Rekl bych, ze kdokoli se Falun Gongu vazne venuje, by byl rad, kdyby mu nekdo laskave pomohl odhalit jeho nedostatky. Myslite, ze by existoval nejaky lepsi zpusob, jak tem lidem v Cine pomoci, nez petice, plakaty, letacky a tak? Vyborne!Dekuji za pripadne navrhy.

 16. NevímNevím co se ti odehrává v hlavě, zda si při své analýze nepřechytračila sama sebe, použiji tvůj logický postup na podobné jevy. Přírodní katastrofa, v televizy záběry utrpení lidí, žádost o pomoc, číslo konta, kam lidé mohou posílat peníze. Webové stránky PETA, zpousta videí masakrovaných zvířat, nalehávé texty o pomoc, či promlouvání lidem do duše aby nebyli lhostejní,…. takto bych mohl pokračovat, vždy, kdy chceš lidi něčím zaujmout, uděláš to nejlépe,, tak, že se jich dotkneš na citlivých místech. Účel světí prostředky, to že stejně postupuje, Falun Gong mu nic neodebírá na cti, otázkou je jaké má jiné možnosti, sama něco navrhni, vymysli strategii jak upozornit lidi na nepochopitelné utrpení jedné skupiny lidí, nebo si myslíš, že provedli něco čím si takové zacházení zaslouží, pokud nenavrhneš alternativu jsou tvoje slova prázdná, možná se ti zdá, že by měli sedět, meditovat a nechat se zmasakrovat, to by asi tvojí mysli bylo mylejší, aby se naplnila tvoje představa „spravné“ duchovní roviny. Ve svých uvahách a snahách, být nad věcí, jsi se možná už příliš vzdálila základnímu problému. Meditační a cvičební systém proti autoritativní vládě, netřeba hledat jakékoliv přesahy, či chyby v duchovních rovinách, dokud umírají lidé, je tvá úvaha čirý cynismus.

 17. Komentář k několika myšlenkámPetře – z mého pohledu jsi uhodil hřebík na hlavičku a máš velkou!!! pravdu. Do pronásledování žáků nebyla ve FG ani stopa násilí. A až nyní žáci FG dělají nenásilné! protesty proti násilí, aby násilí skončilo. Kdyby nebylo vnějšího násilí ze strany čínské vlády, co by žáci FG ukazovali na svých petičních akcích a nad čím by se pak Lucienne pohoršovala? Žáci FG by pak ukazovali jen jemnost, krásu a sílu cvičení a celého systému FG a Lucienne by jim nejspíše tleskala, protože se mi zdá, že základní principy FG nejsou až tak daleko od jejího pochopení. Bohužel to dopadlo jinak a Lucienne nepochopila prvopočátek a příčinu násilí. Zaměňuje ty, kdo tvoří toto násilí, s těmi, kdo mu chtějí zabránit. Kupodivu se nepohoršuje nad těmi, kdo týrají, spíše se pohoršuje se nad těmi, kteří tomu chtějí zabránit. Z mého pohledu je to nepochopení. Jde o omyl záměnu stran. Ale nechci (a nemohu) jí její názor brát, jen vysvětluji.A ty obrazy, fotky a texty jsou drsné jednak proto, že toto násilí je drsné, a jednak proto, že i mnozí lidé zlhostejněli a okorali na nejvyšší míru natolik, že s nimi nepohne ani nejvyšší brutalita odběrů orgánů živým žákům FG.Krispel – to nenásilí jde dokonce tak daleko, že žáci FG skutečně při svém protestu (např. ve vězení) sedí a meditují a na rány a mučení neodpověděl nikdy nikdo z žáků žádným násilím. To je dokonce jeden z rozpoznávacích znaků pro čínské policisty, když zatýkají žáky FG a mají je rozlišit mezi jinými lidmi – násilníky se nezabývají, zatýkají jen ty, kteří se evidentně nebrání. http://www.falungong.sk/index.php?article_file=./left_menu/prenasledovanie/20030719b/text.html A dovolte mi na závěr poděkovat všem lidem, kteří v soucitu s mučenými lidmi se jakoukoliv maličkostí přičinili o to, aby toto násilí dřív skončilo.

 18. 2Bohumil:Bohužel se neshodneme. To už je asi tak všechno z mé strany, to, co si myslím a proč jsem vysvětlila dostatečně. Je sice hezké, že řečnicky podotýkáš „dovolte mi poděkovat… atd.“ ale jsou to jenom slova. Fakticky jsi neudělal nic, čím bys pomohl jedinému živému člověku tam, protože to nejde. Zkus se zaměřit na nespravedlnosti ve svém vlastním okolí a státě a s nimi hnout, když už jsi aktivní protestující. S tím můžeš dělat víc, než to, co děláš teď. Pomáhej přímou pomocí, třeba se staň dobrovolníkem. Ale nevydírej lidi, kteří nemohou nic dělat než být zhnusení programem Tvého FG, kteréžto zhnusení k ničemu jinému než zhnusení samu nevede. Za to Ti pak bude moci poděkovat ten, kdo pomoc přijme. Jinak jsou Tvá velká slova bezcenným shlukem hlásek.2Krispel:Prosím, zkus si ještě jednou přečíst článek a komentáře. Třeba tam najdeš i něco jiného, než cynismus, který v tom vidíš.2Petr:Z historie Číny víš jenom to, co Ti řekli. Nelze pomoci lidem v Číně jinak, než politicky a pochybuji, že to někdo dokáže, protože není politická vůle. Hlubší úvahy v mých minulých komentářích, jen bych znovu skládala stejný názor do slov.

 19. Děkuji za zajímavý článek a debatu. Také se o Falun Gong zajímám, nějakou dobu jsem i cvičila. Dostala jsem se k tomu vlastně přes pronásledování – něco, co píše Lucienne – štvalo mě, že se něco tak hnusného někde děje a řekla jsem si, že budu cvičit jako způsob osobního protestu. Navíc učení o pravdivosti, soucitu a toleranci, které je v knize Zhuan Falun a dalších textech je v souladu s mým osobním přesvědčením. Cítila jsem ale velké vnitřní napětí – jako by Zákon měla být jediná správná cesta a všechny ostatní jen takové nanicovaté odlesky. Jako by stará a původní čínská kultura byla ta jediná dokonalá a nejvyšší a všechno ostatní byly jen takové pokusy, možná pěkné, ale vlastně nic moc… To mě hrozně rozčilovalo. Navíc čím víc jsem četla Zhuan Falun, tím víc jsem měla pochybností, ale zároveň i velký strach se na to vykašlat. Na jednu stranu se tam píše o toleranci a možnosti si zvolit jakoukoli vlastní cestu, ale jaksi čtenář dost dobře vnitřně cítí, kterou že to cestu by si měl zvolit a kam že ho ty jiné cesty dovedou… Hodně to dalo zabrat mé ješitnosti – viděla jsem to tak, že pokud jsem dostatečně duchovně vyspělá a vnímavá, jednoznačně si zvolím Falun Gong. Pokud jsem taková trošku tupější a obyčejnější, zvolím si nějakou méně náročnou a „nižší“ cestu, samozřejmě s menšími výsledky. Takhle jsem to vnímala já. Vlastně rozumím pohledu Lucienne i pohledu Bohumila. Osobně znám lidi, kteří FG hodně nemusejí a připadá jim jako ošklivá sekta. Pak znám ale taky lidi, kterým FG možná zachránil život. Osobně jsem byla svědkem skoro zázraku, kdy člověk, který fetoval, kradl a naprosto pohrdal veškerou činností, která nepřinášela okamžitý zisk a potěšení, během několika měsíců fetovat přestal, našel si práci a začal studovat a během dalších let splatil všechny dluhy. To vše po té, co začal praktikovat Falun Gong. A není sám. Řada z těch lidí, kteří praktikují FG za sebou má podobnou změnu. Můj vlastní názor je, že FG je těžko přístupný pro lidi, kteří si hodně cení vlastních názorů a je jim nade vše drahá vnitřní svoboda se rozhodovat jakkoli a třeba špatně. Pokud jsou v situaci volby, chtějí si to „vyžrat“ sami a rozhodnout se pokud možno nezávisle na všech radách z okolí, jen podle sebe. Na druhou stranu je dost srozumitelný pro ty, kteří jsou ochotni se vlastních názorů vzdát a přizpůsobit se požadavkům, které třeba ještě úplně zcela nechápou, ale nějak cítí, že jsou správné. Zákon dodává velkou vnitřní sílu a jistotu v situacích rozhodování – pokud nevím, pečlivě studuji Zákon a udělám to podle toho, co pochopím jako nejlepší. Sama spadám spíš do kategorie věčných chybovačů a napravovačů chyb, ačkoli bych toužila být schopná jasně rozpoznat a udělat, co je dobré a být v klidu… Nevím, která skupina lidí je lepší, mám pocit, že je úžasné a občas krásně rozčilující, když jsme tady všichni tak pěkně namícháni.

Komentáře nejsou povoleny.