Kruh se uzavírá

Rotace není legrace a už vůbec ne ve zdravotnictví.

Sice jsem si ještě odpoledne myslela, že už tu o zdravotnictví nenapíšu ani ťuk a nebudu tu slintat o věcech, co nemůžu změnit, ale pak jsem si to rozmyslela a přeci jenom – je to blog, cenzurovat sama sebe nebudu.

Kdo jste zdravý, nečtěte a nekazte si iluse. Kdo si chcete říct, že je to pořád všude stejný, jen do toho…

Jak jsem se tu již přiznala, zběhla jsem před několika lety z laskavé péče zdravotníků a ještě jsem si tu přednedávnem pindala cosi o drahých lécích a kšeftu s nimi . Ovšem dnes jsem si vyzkoušela pozici pražské trapky, co si v Brně chce vydyndat od bílých plášťů cosi nadstandardního, co jí však v té Praze fungovalo bez toho, aby musela dělat všeliké věci divné.

A ano, opravdu trapně se neustále prokazuje občanským průkazem s trvalým bydlištěm v Praze…

Může se Vám to zdát jako smyšlenka, jako projekce očekávané reakce, jako vlčí mha. Stejné problémy bych měla asi i kdybych se přestěhovala do Aše nebo Ostravy. Ale přestěhovala jsem se do Brna, takže si to užívám tady, po brněnsku.

Hlavní postavy:

Prednison – kortikoid, levná sračka, která má tolik vedlejších účinků, že kdybych se o ně opřela, tak si v klidu budu měnit svou už tak labilní psychiku do maniodepresivní psychózy, přiberu dvacet kilo z vody, budu vypadat jak mongoloid s tvarem obličeje typu úplňku plným těžkého akné a tak dále včetně osteoporózy, cukrovky, glaukomu. Prostě co byste chtěli za necelou stovku.

Lokální kortikoid – vyzkoušeno několikaletým užíváním – žádné vedlejší účinky. Ale stojí čtyři klacky.

Občanka – jiné trvalé bydliště než Brno.

Lékař 1,2,3.

Lucienne.

 

Lékař 1:"V trvalém sledování jste nebyla, neznám Vás, s tím, co říkáte, že máte, to doma nedáte a organismus Vám zkolabuje. Doporučuji nemocnici."

Nemocnice:"Podle trvalého bydliště Vás nemohou přijmout u Sv. Anny, i když byste tam podle aktuálního bydliště spadala. Zůstanete tedy v Bohunicích…"

Lékař 2:"Doporučujeme další vyšetření u lékaře 1 pro stanovení lepší diagnózy. Zatím doporučuji XYZ."

Lucienne:"Podrobím se."

Lékař 1:"Na základě vyšetření navrhuji Prednison na několik měsíců ve vysokých dávkách, jinak operace a eventuelní komplikace až exitus. Prednison může a nemusí zabrat. Po několika měsících bychom zopakovali toto vyšetření a potom by se ukázalo, zda je či není nutná operace."

Lucienne:"Prednison NE! Můžete mi napsat lokální kortikoid? Snáším ho dobře, potřebuju si zachovat dobrou psychiku a fungující tělo."

Lékař 1:"Když máte averzi ke kortikoidům, předám Vás do péče do Bohunic, tam Vám mohou nabídnout lepší léčbu, třeba biologickou."

Lucienne:"Nemám averzi ke kortikoidům, jenom k Prednisonu. Nemám po lokálním kortikoidu žádné vedlejší účinky, je lokalizován přesně pro tu oblast, která je postižená."

Lékař 1:"Vždyť u mě nemusíte být, máte na to právo. Já bych doporučil Prednison. Můžete to zkusit jinde, třeba v těch Bohunicích, u kapaček stejně musíte ležet. Koneckonců, lékaře si můžete vybrat jakého chcete. Napíšu Vám doporučení na chirurgické konzilium a tam se domluvte na další léčbě."

Lucienne:"Když říkáte, že mi zde nemůžete nabídnout takovou léčbu, jako v Bohunicích, zkusím to tedy tam. A neměla bych spadat na jiné oddělení než na chirurgii???"

Lékař 1:"Píši, že máte averzi ke kortikoidům a že žádám o převedení do péče."

Lucienne:"Nemám averzi ke kortikoidům, jen k Prednisonu…"

Lékař 1: hluchý, slepý…

Recepce v Bohunicích:"Nejbližší termín na naší specializované ambulanci máme až v listopadu. Chcete objednat?"

Lucienne:"Víte, je to akutní. Nešlo by to dříve?"

Recepce:"Zkuste to na interně na příjmu, tam Vás přijmou nebo Vám řeknou, co dál."

Lucienne:"Ale já potřebuji specialistu na trvalo, ne internistu. Na interně se mnou nemají co dělat. Jsem poslaná od specialisty právě sem, protože mi tu můžete dát speciální kapačky a léčbu, kterou mi on dát nemůže."

Recepce:"Nejbližší termín máme v listopadu."

Lucienne:"Ale to je půl roku!"

Interna, lékař 3:"Nemohu Vám napsat lokální kortikoid, nemáte ho nikde indikovaný. Ani od lékaře 1 ani od lékaře 2 a protože Vás neznám, prostě Vám nemohu nic napsat. Máte brát XYZ. Máte jít na chirurgii a domluvit se na vynětí postiženého úseku. To máte udělat."

Lucienne:"Ale já nechci operaci, to je přeci řešení až všechno selže. Nehledě na to, že u mě to přeci není řešení optimální. Chci lokální kortikoid, který je cílený právě tam, kam to potřebuju, jenom nechci Prednison. Potřebuju zacílit na malou část, ne na celé tělo. A když by nešlo tohle, na biologickou léčbu potřebuji být v nemocniční péči u specialisty."

Lékař 3:"Dojděte si zítra na chirurgii a tam se domluvte. Lékař 1 říká, že máte averzi ke kortikoidům, takže se domluvte na operaci a případně Vás třeba kvůli akutnosti vezme nějaký specialista dříve než v listopadu."

Žiju snad mezi mimozemšťanama nebo se nedokážu domluvit proto, že nejsem místní? Proč nikdo neslyší? Každý si mě přehazuje jako horkou bramboru a nabízí buď jiného specialistu, který má na mou maličkost čas až za půl roku nebo ten nejlevnější shit, jaký může být bez ohledu na následky v těle mladý holky. Bez trvalého sledování přeci nebude ubírat z vlastního rozpočtu čtyři klacky. Koneckonců, slečna může jít jinam a tam se o ní postarají, když se jí to nelíbí. A tak přemýšlí asi všichni…

Vím, že existuje přípravek, který mi může při aktuálním nálezu pomoci bez vedlejších následků. Stojí čtyři tisíce. Nikdo mi ho zatím nenapsal, jenom si mě předávají mezi sebou bez faktického cíleného zásahu – byť dražšího a kryjí se tím, že to nenapsal ani ten před nimi a pokud to následující doktor uzná za vhodné, tak mi to napíše. Vždyť to můžu zkusit jinde, nemusím být u nich… Co by investovali, žejo…

Každý další pacient znamená útok na kvóty. Co bylo v Praze normální u mého bývalého specialisty je v Brně problém.

Neznají mě, nejsem u nich trvale sledovaná a v neposledku slyším, že mám bydliště v Praze a ne v Brně…

Věřím, že to nehraje žádnou roli. Jasně…

To snad abych si dala zarámovat větu mého partnera:"A co kdybys jela do Prahy k Tvému bývalému specialistovi, aby Ti ten lék napsal?"

Dokážete si představit následky takové akce z pohledu lékaře 4??? Já teda v barvách Tesla Color.

22 komentářů: „Kruh se uzavírá“

 1. Odhadlas to správně……objem preskripce nesmí překročit objem z loňského roku. Co jde nad, zaplatí pojišťovna jenom částečně, některé vůbec. Takže by se tomu doktorovi mohlo klidně stát, že ti ty 4 tácy zaplatí ze svého…

 2. Já bych se na ty brněnský doktorský ubožáky vykašlala a jela pro léky do Prahy. Myslím, že tvému střevu bude jedno, jestli ti ten dobrej kortikoid předepíše pražák nebo brňák. A čím dřív to začneš brát, tím líp. Znáš tu píseň: „Praha už volá, Praha už volá…“ 🙂

 3. Nojo, 4 tácy každý měsíc + další přípravek za čtyřku měsíčně, který už mám, ale bohužel je v tuto chvíli málo.Měla jsem tendenci si myslet, že když přibyde pacient, tak prostě je to objem +1*průměrná léčba u tohoto typu nemoci/měsíc*počet měsíců do konce roku. To je snad logické, ne? To mám počkat, až někoho umoří k smrti, abych dostala „čekačku“ na lepší lék?Nebo radši tiše chcípnout v koutku, protože s Prednisonem mě rovnou odvezou neb se mi zblázní hlava?A nebo je lepší řešení se postupně nechat „levně“ rozřezat na kousíčky, protože jinak to doktor zaplatí ze svého? U mě není chirurgie trvalé řešení, postupně už by nebylo z čeho brát a jaksi by nebylo „z čeho a kudy žít“…

 4. 2Adél:Já se pokusím ještě někoho zlomit ze známosti partnerovy ošetřující lékařky. A když to nepůjde, prostě půjdu a budu bojovat tak dlouho, až se dobojuju výsledku, který mě nezničí. Pak si ještě můžu zkusit opětně vylézt z kruhu lékařských plášťů a bylinkama a babskýma receptama spojenýma s hodně duchovním přístupem vyléčit sama. Něco musí fungovat… Něco bude fungovat…A když to fungovat nebude, tak prostě nebude a bude. Třeba to nemá být. Co se má stát, to se stane. Víš, když tak o své beznadějné situaci přemýšlím, pokora a odevzdání se by mi asi slušelo víc než plamenné řeči o tom, že to půjde tak jak já si představuji…Docela mě teď oslovuje kapela Nightwish, která se tak nějak hodí k mým aktuálním pocitům. Je to taková melodická divoká jízda, vlasy Ti vlají a konec v nedohlednu.Konkrétně v tuto chvíli je to píseň Sleeping Sun z alba Oceanborn(1998):I wish for this night-timeto last for a lifetimeThe darkness around meShores of a solar seaOh how I wish to go down with the sunSleepingWeepingWith you

 5. to jsou hajzlíci, to je tak na mail na ministertvo zdravotnictví, ale tam je teď Julínek a ten si taky myslí, že každou stovku dává ze svýho…

 6. 2Inka: Popravdě řečeno, mám naznačených několik cest a uvidím, která bude fungovat. Jet se podívat do Pelhřimova se mi nechce. Nevím, jestli s tím hnu. Koneckonců, jestli si specialisti myslí, že se do těch 150 nových nešťastníků ročně Lucienne nevejde… Tak je to sice smutný, ale nehnu s tím. Brno není okresní město, je to defakto druhé hlavní město a jestli neprorazím v Brně, tak na to, abych při nulové nemocenské zcela závislá na příjmech partnera, jezdila za čtyři stovky, které notabene nemám, za lékem, který mi nemusí bývalý specialista předepsat – protože tam stejně jezdit trvale nebudu, na to fakt nemám ani psychicky, ani fyzicky a ani to prostě nechci. Já potřebuju léčbu v dosahu a ne 200km od domova. Je to smutný, je to tak. Takových Lucienne běhá po světě…

 7. Zvládneme toKdyž to nevyjde zítra, mám kontakt na dalšího specialistu, který má být dobrý… Musíme vydržet, jakmile někde zakotvíš, tak už to bude dobré, ale tohle hledání specialisty (jakéhokoli druhu) je vždy na p…Právě jsme skončili v práci, přečetl jsem si Tvůj článek – a opět si dovoluji podotknout, že je velmi dobře napsaný – napsal jsem tu reakci a konečně! JDU DOMŮ 🙂

 8. 2Kojot:Ano, budeme to zkoušet, dokud nenajdeme cestu…Ad. dobré psaní: Ani zdaleka nepíšu tak dobře, jako Ty. 😉

 9. u svého bývalého specialisty ten lék můžeš dostat, předpokládám že u kteréhokoli jiného v praze nebo jinde dopadneš stejně jak v brně.je to výsledek rathova ministrování jak utáhnout kohoutky, lepší už to asi nebude – kromě řešení zbohatnout a pořídit si soukromou lékárnu.teoreticky existuje něco jako revizní lékař, právě pro případy vyjímečných léků, prakticky předpokládám že se jedná o mediální zacpání huby a dodavatele léků pro rodinu a známé.

 10. 2lední brtník:S bývalým specialistou počítám jako s poslední možností před položením hliněného drnu na má prsa. Prostě nemůžu mít doktora od sebe 200 km a 4 hodiny cesty (nemám auto), když ho v problémovém období potřebuji mít nadosah a vidět se třeba několikrát týdně operativně upravovat léčbu. K čemu bude tahle cesta, když do budoucna potřebuji mít prostě Brňáka. To je jako kdybych měla mít od sebe 200 km obvoďáka a musela chodit na kontroly dvakrát týdně. To je nesmysl. Každý den probíhá spousta nových nemocí a každý rok se objeví 150 lidiček jako jsem já. Musí je někam nacpat, do nějakých kolonek přeci. Co dělají s nimi? Přeci nejsem jediná?Měly by asi existovat pranýře a tak. Takových nespravedlností je spousta a člověk bez moci s nimi těžko něco udělá. Kdybychom se tak spojili a vymáchali dotyčné nahoře z moci úřední posvěcené rozhodováním v dehtu a vyváleli v peří, možná by si příště tohle rozmysleli.Ale tady je aspoň člověk pojištěn ze zákona, zatímco třeba v USA se nedovoláš, pokud přestaneš platit jednou pojištění a onemocníš, tak už Tě vezmou jen v kolektivním pojištění u velkého zaměstnavatele na dobu, co tam budeš pracovat a tam budeš pracovat do té doby, než budeš nemocný, tudíž rentabilní. Tam to mají o hodně horší…

 11. Já teď někam spěchám, takže jenom zacituju Karla Maye: „Přiveď sem toho malomocného! Zdrtím ho!“

 12. Jde o zdraví? Jde! Jde o tvoje zdraví? Jde!!!Sedni na Studentexpres,zajeď si ke svému doktorovi a nechej si předepsat lokální kortikoid.Prednison je svinstvo největšího kalibru,s množstvím vedlejších účinků.Ty se budeš Prednisonem a 1 si za to, že našla pacienta,kterému jej může předepsat, pojede na dovču na Kanáry.

 13. 2Moravačka:Já se právě cpát Prednisonem nebudu, protože vím, co je to za svinstvo a znám dost lidí se stejnou „speciálkou“ jako mám já a vím, jak po Prednisonu dopadli. Problém je v tom, že jsem u svého specialisty byla naposledy před čtyřmi lety. A protože už nebydlím v Praze, tak to, že mi kdysi předepisoval tento lék, mi vůbec nepomůže. I kdybychom se oba shodli na péči a on mi napsal to, co potřebuji, tak nemůžu jezdit do Prahy i kdybych nakrásně chtěla, vysvětluji to v komentářích. Potřebuju mít specialistu u ruky a ne 200 km daleko. Tam je mi na prd. Musím mít někoho z Brna, protože tady budu bydlet už nafurt. Doktor z Prahy mě stejně nemá už dávno v kvótách, proto říkám, že jsem jedna z těch „nově objevivších se 150 lidiček ročně v téhle republice“. Těch dalších 149 dělá co? Musí to řešit stejně jako já. Jsou „noví“ a je potřeba je léčit, aby nechcípli. Pokud nešťastníci snesou Prednison – což je vždycky riziko jako prase a doktoři ho stejně předepisují ač z těch ubožáků dělají živé trosky -, a pokud vědí o faktický léčbě kulový, tak se nebrání. Jsou v bolestech a vystrašení, pokud nebyli pojištění, nikdo je už nikdy nepojistí, teoreticky jsou odepsaní. Kdo se nebrání, u toho si to doktoři prostě lajsnou.A nebrání se taky proto, že se musí v první řadě s ortelem srovnat a většinou se z toho složí, nemají vůli se probírat tolika protichůdnými informacemi a VĚŘÍ specialistovi, že jim předepisuje to nejlepší, co jim zabere. Ale já už tuhle cestu jednou prošla a nenechám si dát Prednison jako ti, co o tom nic neví. Vždyť o tom píšu celou dobu. Ale i kdybych nakrásně sedla na bus, Praha mi to fakt nevyřeší. Po čtyřech letech budu „nová“ všude. O to větší hrozba, že „nová“ a „zatraceně dobře ví a má sílu se bránit neadekvátní léčbě, o které ví, že by jí ublížila“!No prostě to musím vyřešit v Brně. Howgh.

 14. To se dá vyložit dvojím způsobem. Jak už to u poezie bývá, oba fungují.

 15. 🙂 Tak pak je to trefné. Jak by řekl Pratchett:Zdrťte nevěřící mazanými argumenty a postihněte je vysvětlujícími brožurkami. 🙂

 16. 2Inka: Tak myslím, že to bude na delší lokte.Zkusím to přes vzkaz bloggerovi a jinak je tam adresa pro písemný styk a až po dopisu sdělí kontakt na nějakou paní Včelákovou, která zastupuje sdružení. …Upozornění pro pacienty, kteří navštěvují poradnu Občanského sdružení na ochranu pacientů: v současné době nám nefunguje telefon, proto se na poradnu obracejte písemně, Praha 2, Podskalská 24.Organizace, která Občanskému sdružení na ochranu pacientů propůjčuje zdarma kancelář pro přijímání pacientů, má v současné době finanční problémy, proto jsme museli omezit telefonický kontakt s občany.V současné době je proto potřeba obracet se na Občanské sdružení na ochranu pacientů písemně a touto formou si ev. vyžádat kontakt s paní V. Včelákovou, která vede poradnu pro pacienty:Podskalská 24, 120 00 Praha 2, poradna pro pacienty OSOP.Vladimíra Bošková, předsedkyně Chjo. Tenhle vzkaz je konec roku 2006 a není tam aktualizace. Zkusím to, koneckonců, nic se tím zkazit nedá.

Komentáře nejsou povoleny.