Proč nemluvíme anglicky?

V Olomouci mě zachytili nějací Francouzi za ruku a zeptali se:"Do you speak English?"

"Yes, of course," řekla jsem a dala se s nimi do řeči.

Chvíli jsme si povídali a po chvilce z nich vypadla takováto informace:"I swear that nobody here speaks English. Everybody anwered that doesn´t speak English." (Přísahám, že tu nikdo anglicky nemluví. Každý odpověděl, že nemluví anglicky.)

"What??? Nobody??? It doesn´t make sense…" divím se já. (Co??? Nikdo??? To nedává smysl.)

A šla jsem a otestovala naživo, za přítomnosti francouzských hostů, několik náhodných kolemjdoucích. Výsledek byl ohromující.

Mladý muž, tak dvacet let:

L:"Do you speak English?"

M:"No."

L:"Jaktože nemluvíš anglicky? Co Tě to v té škole učí? Ty se snad učíš jiný jazyk místo angliny?

M:"Cože?"

L:"Hele, tohle jsou Francouzi a přísahali mi, že koho se zeptali, tak neuměl anglicky. Chci jim to vyvrátit a zeptám se Tebe a Ty mě takhle vypečeš."

M:"Jasně, že mluvím anglicky. ALE MÁM PRÁZDNINY, CHÁPEŠ?"

L:"Takže Ty nemluvíš, protože máš prázdniny???"

M:"Jo."

L:"He says that he does´t speak English because he´s on holiday… What a shame for Czech youngs." (Říká, že nemluví anglicky, protože má prázdniny. Jaká ostuda pro českou mládež."

M:"Of course I CAN speak English. Have a nice day in Olomouc. Goodbye." (Samozřejmě, že mluvím anglicky. Užijte si hezkého dne v Olomouci a nashledanou.) řekl plynně anglicky bez jediného zaškobrtnutí český mladík a koukali jsme všichni, jak lehce začervenalý zrychlil krok a vystřelil do města.

Tak to vidíte, my umíme mluvit, jenom nechceme. Jsme líní otevřít pusu a poradit.

Máme prázdniny

23 komentářů: „Proč nemluvíme anglicky?“

  1. 2Kojot:Bylo to úžasně demonstrující naši společnou národní neschopnost kváknout sice špatně anglicky, ale aspoň nějak. Natožpak se na to vykašlat když mluvím anglicky plynně z důvodu „prázdnin“… To mě fascinovalo, z hlediska sociologického i psychologického je to úžasný výsledek jednorázového dotazu…

  2. 2Inka:Chacháááááá :))))))))Tak už chápu… Decentně se mi zvedají koutky… Pánům se asi zvedá decentně chobůtek, teda možná… možná ne. :)))))

  3. no někteří už na to jenom decentně vzpomínají a nebo o tom píší. Škoda, že neumím aspoň psát.. :o))))

  4. 2inka:Ale di ty, kecko 🙂 Pořádně si rozmysli, jestli umíš anglicky, vyhni se Gombovi (z výše uvedených důvodů)a Lucienne, aby Tě náhodou nezastavila s malou soukromou sociologickou studií na schopnost a vůli odpovědět anglicky tázajícímu se člověku (tím se vyhneš rušivým faktorům, co rozesmávají) a pak už jenom divočina s Tvou milovanou, krásnou a trpělivou ženou a je to. Žádný vzpomínání. Žádný psaní. Tichý povídání do ouška a lehké erotické doteky při teplé letní noci (nesmějí být takový slejváky, jako jsou teď) a…

  5. No to je překvapující!Já zase naopak s nadšením vítám každou příležitost, kdy mohu promluvit jazykem, který jsem se učila právě proto, abych ho mohla používat. Ne, abych jím mohla mlčet!

  6. 2Bára:No já jsem taky koukala jak puk, když v době, kdy mluvíme anglicky z mladých v podstatě všichni, mi nějaký cizinec tvrdí, že tu anglicky nemluví nikdo. Tak jsem to šla prubnout a musela jsem mu dát za pravdu. Když jsem teď byla v Praze, radila jsem dalším několika lidem, protože každý, koho se zeptali anglicky, dělal, že neslyšel… Smutný.Asi budeme nosit cedule: We certainly SPEAK English. Ask us and we will kindly answer your question. 🙂

  7. 2 Inka: YES2 Lucienne: Mluvím anglicky dost mizerně, ale snažím se pomoci, mohu-li. Jenže já jsem v pracovním procesu, nemám prázdniny ,-)

  8. No tak já to dělám obráceně, na otázku zda mluvím anglicky odpovím že jo a protože další otázku už zpravidla nerozumím, tak odpovím že nerozumím.

  9. Nojo, jsme fakt hyperkritickej národ, v tomhle případě k naší znalosti jazyků, v kombinaci s pohodlností…co naděláš? 🙂

Komentáře nejsou povoleny.