Duha, Sabiánské symboly a přátelství

Kdy vzniká duha? Musíte vyčkat mezi krásným počasím a deštivým počasím na to, abyste dostali obě počasí na viditelné obloze zároveň.

Nikdy však nevidíte konec duhy. Duha končí kdesi za lesem, mezi domy, v polích a loukách, ale nikdy tam, kde stojíte. A Vy stojíte v dešti a hledíte mezi kapkami na tu nádheru. Když vidíte duhu přes celou oblohu nebo duhu dvojitou, je to ještě vzácnější dar.

Inka duha

Musí to však splňovat dvě podmínky, svítit slunce a zároveň pršet a ještě k tomu ten nádech tajemství, jestli je na konci duhy něco víc…

V poudačkách a pověstech se vypráví, že na konci duhy se nachází hrnec zlata, což dle sabiánských symbolů každého stupně zvěrokruhu symbolizuje

3-4° Býka:

Hrnec zlata na konci duhy

Klíčová poznámka: Bohatství, které pochází ze spojení božského s pozemským.

Klíčové slovo: Spojení. Výklad: Duha je v Bibli symbolem spojení člověka s Bohem. Je to most dovolující komunikaci božského se smrtelným. Vnímáme to jako symbol šťastného konce, i když jsme kráčeli za něčím zdánlivě neskutečným – na konci duhového mostu, který se klenul jako symbol skončených strázní, nás čeká poklad…

Zlatý poklad

Sabiánské symboly vznikly v roce 1925 v Kalifornii v San Diegu, kdy astrolog Marc Jones vzal jasnovidku Wheelerovou do parku a na klidném místě ji předkládal kartičky s jednotlivými stupni Zodiaku. Kartičky se ji zjevovaly jako scénky. Později stupně upřesňoval s touž jasnovidkou astrolog Dan Rudhyar.

Jak ale souvisí tyto stupně s duhou obecně, nejenom s jedním stupněm sabiánských symbolů, na něž jsem Vás teď upozornila?

Co znamenají pro mě? Co by mohly znamenat pro Vás?

Sabiánské symboly

"Vzhledem k tomu, že symboly vlastně představují 360 fází úplného a sebe-naplňujícího procesu, jsou k sobě navzájem vztaženy a jejich sekvence mají zásadně funkční charakter. Možná to není na první pohled zřejmé; a nebývá to pochopeno. Abychom si jejich funkční charakter uvědomili, musíme nejprve přijmout myšlenku, že celý soubor 360 symbolů tvoří celek, celek s úplnou geometrickou strukturou, jakož i se specifickým rytmem postupného rozvoje – a že cyklický proces, jehož je soubor symbolů obrazem, má základní účel." Dane Rudhyar

Astrologická mandala Rudhyar

I duha a to nejenom jako symbol, ale i jako jev, má strukturu, která se dá považovat za cyklickou, geometrickou a s postupným rozvojem. V okamžiku vhodných podmínek se vytvoří, ovlivní realitu v danou dobu, vytvoří hezký zážitek těm, co si všimli, postupně se rozplývá až zmizí.

Takže u duhy se světlo rozkládá na spektrální barvy v oblouku o úhlovém průměru 42° (základní duha) a 51° (druhá duha) z jakéhokoliv místa v okolí pozorovatele, pátral by případný hledač pokladu marně až do konce deště či svitu Slunce.

Duha

Představte si ale, že duha má svého neviditelného pokračovatele za fyzickými hranicemi, že je schopna vytvářet v neviditelném světě kotouč a spojit se se svou druhou neviditelnou částí. Sice vidět hrnec zlata místo druhé půlky duhy může být pro někoho jednodušší, ale někdy druhá půlka čehokoli je prostě důležitější než poklad.

Je to jak vizualizace Země jako planety. Víte, že stojíte kolmo proti protinožci, ale vidíte jen část své polokoule, i když všeobecně vzato všichni žijeme na jedné kouli. Malý Princ vytváří zdání planety úžasně, obrázky s beránkem a růží na jeho planetě mi hodně pomohly v uvědomění si života na naší planetě a také moci vizualizovat si planetu jako celek, nejenom jako polokouli. Jednu dobu jsem hodně přemýšlela nad představou Země jako končícího obzoru jdoucího do nekonečna a vizualizace plné koule mi dávala zabrat.

Malý Princ a planeta

Vytváří to souvislost viděného a neviděného, souvislostí, které jsou neviděny, jak obrácená strana měsíce – přeci tam jsou a my o nich moc nevíme. Zákonitosti, souvislosti, noc, tma. Stále se pohybuji v alegoriích.

Malý Princ a sloni na planetě

 

A nyní, když jsme tak pěkně v duhovém světě a světě plném koulí, planet a celistvých vztahů se díváte do duhy. Prší a Vy vidíte tu nádheru. Nemáte s sebou foťák a přijde Vám to jako úžasné téma na blognutí. Duha přejde, pršet přestane, Vy odejdete od okna, kterým jste pozorovali tu divou scénu plnou romantiky. Je po duze.

Sednete k počítači a děláte si vlastní práci. Zapomenete na planety, na nějakou duhu, jako kdyby to nebylo proběhlo. A najednou dostanete vzkaz od kamaráda:"Podívej, vyfotil jsem duhu, je krásná…"

A víte, že jste najednou byli svědkem splnění přání, malé synchronicity pro Vaší radost, Vy i kamarád můžete spojit své mosty božského s pozemským, dva lidé, kteří se skrze božský most, duhu, spojili v jednom koníčku, v blogování a v pozorování meteorologických jevů.

Poklad na konci duhy

Jestli ono to není nakonec všechno o spojení duší, o lidech, o přátelství…

Nespojujeme se přes naše vlastní pomyslné duhy duše, jasně barevné a křišťálově jasné? A i když ten jev jednou pomine, zrcadlí se v nás dál…

Navěky věků…

Inka duha 2

25 komentářů: „Duha, Sabiánské symboly a přátelství“

 1. Tak k tomu mě napadá jenom jedno – A makej, chlapče…Nebo to těžce nestihneš. Výborný nápad. Btw. Kdo mu to stopuje v cíli? 🙂

 2. 2aTeo:No, podle toho, jak se naklání a jak mu jde voda za předkem, jsem myslela, že mu jde o to, aby to stihl :)Vidíš, poklad, to mě ani nenapadlo. Já bych pořád šla a šla a šla a cesta by mi byla cílem. Jakejpak poklad, copak to je pro Lucienne… Hezky makat a v cíli mi to někdo spočítá :))))

 3. Moc krásný a dojemný text. Dlouho jsem nevěděl, co k němu dodat a upřímně řečeno nevím ani teď. Snad jen…Děkuji.

 4. 2Kojot:Jsem ráda, že Tě text potěšil. To víš, mnohem větší bohatství je najít na druhém konci duhy přítele…

 5. Nic protijen si neumím představit duhu „o stále stejném poloměru 41°a 52°“. Taky ze čtení vašich blogů jsem se naivně domníval, že s Kojotem bydlíte a vy si jenom přes blog dopisujete. Nezlob se, to je u mě věkem

 6. 2Buteo:Ohledně duhy – převzala jsem to tak, jak to bylo na astrostránkách, jen jsem do jedné věty spojila informace z dvou různých odstavců. Kojot s matematickým vzděláním si to také nedokázal představit, ale nechal to být a nekomentoval to, ač jsme se o tom bavili, protože to opravdu na těch stránkách – na které zároveň v tom odstavci odkazuji – http://ukazy.astro.cz/duha.php – tak je.Kojot JE můj partner, se kterým žiji. To, že mi komentuje, znamená, že se občas dostaneme do situací, kdy to vypadá, že si spolu jenom dopisujeme, ale to jsou takové naše slovní hrátky s hříčkami, které máme oba rádi. Slova jsou naším trvalým souputníkem a koníčkem a nahráváme si s vášní sobě vlastní a bavíme se královsky. 🙂 Zde se jednalo o Inku, který mi pak přímo hodil link na svých stránkách o Brně, že vyfotil duhu. Tu samou duhu, na kterou já jsem koukala z okna a nemohla si ji vyfotit, protože foťák v mobilu má Kojot a ten byl v práci, protože byl večer. A Inka to doposud neokomentoval, protože je na dovolené a nemá přístup na net, takže to teprve na jeho komentář čeká a je to pro něj překvápko. Souhra, o které píšu, je už „staršího“ data, většinou nepíšu takové články ten den, kdy se urodí souhra okolností. Čekám, až se vykrystalizuje to ostatní, co do článku dám. Tak. Spokojen? 🙂 Není to věkem, to jenom koloběh života někdy vytváří méně uvěřitelné smyčky a mystifikuje… U Tebe se stáří projevuje stejně jenom tím, že v komentářích občas promluvíš o svém kmetství, ale jinak To na Tobě nepozoruji. 🙂

 7. Čert vzal stupnějá jsem jen tak mazaně chtěl poukázat, že Tě pozorně čtu /smajlík heč/

 8. Nedá mi to.Až se vrátí Kamio, nerad bych, aby si myslel, že to neznám a proto jsem mávl rukou.Ty jsi v tom nevinně, opravdu ten pramen to řádně zmotal /hodinky nebo holinky – obojí se natahuje/. Takže v kostce : „poloměr“ je úsečka spojující střed kružnice s bodem kružnice, „úhlový průměr“ je úhel, pod kterým je vidět průměr nebeského tělesa.Takže u duhy se světlo rozkládá na spektrální barvy v oblouku o úhlovém průměru 42°. A máme klid v duši a Hezký duhový den

 9. 2Buteo:Poukázal jsi na to opravdu mazaně a nejenom to, ukázal jsi, že „umíš“ 🙂 Opravím to v textu, ať to dál nemate. Díky.

 10. krásné překvapení, které mne zahřálo a stále ještě krásně hřeje u srdíčka, děkuju Lucy, a přidávám se ke Kojotovi; dojemný a laskavý text, jehož je schopna jenom krásná a laskavá lidská duše. Hezké odpoledne tobě a Kojotovi. PS: pondělkem začínám poslední třetinu (jako v hokeji) mé dovolené :o)

 11. Sabiány někdy se jim říká i sabejské stupně… Lin Birkbeck..je z anglického originálu EJ je překláda takhle. Více se ale zažil překlad DR jako stupně sabiánské.Možná by bylo dobré vám doplnit povědomí o sabiánech o info, že výklad astrologických stůpnů Zodiaku( 360) už udělali před EJ Indové v návaznosti na Araby a to ve své Arjuvédě ( indická astrologie), kde těmto stupnům dávno předtím přiřkli svůj význam.Podrobný překlad těchto stupnů lze najít v Učebnici věděcké a tradiční astrologie od Alaina Yaouance Hadése( navazuje tady na prvotní kořeny z Koránu,které poté zpracovala podrobněji indická Arjuvéda).Např. dnes dle SEČL je Slunce, kdy jsem začala psát tento příspěvek – na 11:55 st. Lva( OV) a protože se sabiány zaokrouhlují navrch- je to 12 st. Lva. Dle Hadése tento stupeň má tohle povídání:Statný bílý býk se pase v parku ve stínu velkého stromu. Stupeň nadřazenosti.Význam: klidný život, zvláště na venkově. Trpělivost a vytrvalost.PS. Výklad se prováděl vesměs pro natál a postavení Slunce(otisku Ega – majitele)Rudhyar( DR) tento stupeň převyprávěl takhle:Dospělí na večerní gardenpárty. Trávník je osvětlen barevnými lampiony.význam: Relaxace ve skupině, v příjemném prostředí., únik z pracovní rutiny.Je dobré ještě připomenout, že např. sabiány zpracovala rovněž paní Milada Smrčková ve své knize: Klíč k astrologické mandale.PS. text český se liší od Astrologické mandaly vydané v češtině Půdorysem pouze přiřazením daného českého slova v překladu z anglického. Čeština je o hodně výrazově bohatší než angličtina. Proto tady vznikají jemné nuance v překladu originálního textu DR- v čeho např. vzniká i řevnivost HaTa astrologů k jiným překladům od jiných autorů, což je zmiňovaná Smrčková, nebo Lin Birckeck, kteří vycházejí z původní originální anglické verze EJ. Výše zmiňovaný Lin Bircbeck – navíc pojednává i o významnu stupnů pro výklad např. dejavú, nebo tzv. karmických souvstažností v rodě přes natál jedince nebo synnastrii s někým.Tolik k doplnění vašeho zajímavého článku. Přeji krásné léto * Večernice

 12. 2Inka:Hezký zbytek dovolené :)2Večernice:Díky za doplnění historie sabiánských symbolů. Pochopitelně všechno už tu jednou bylo, jak pěkně dotváří Waltari v Egypťanu Sinuhetovi. Nemyslím si, že byl Rudhyar první, ale každý, který má vlastní prostředky a důvody, může udělat to samé – nakreslit si slepé karty s 360 stupni a buď si sám vlastními silami „navidět“ jasnovidně scénky, má-li rozvinutou jasnovidnost, a nebo se s nějakým jasnovidcem domluvit a vytvořit novou sadu symbolů, které dál pomohou v určování a rozlišování věcí dalších. Doba se mění a symboly s ní. Už to, že každý systém, každý oslovený jasnovidec, kterému se dostalo slova, viděl odlišné scénky – jak je třeba k poznání na stránkách zde, kde jsou čtyři odlišné výklady u každého stupně (Sabiánské, Sepharialovy, Charubelovy a Keferovy výklady): http://astrolot.cz/apraxe1/astropsabry.html vytváří realitu víceúhelného poznávání.Ale tohle už je téma daleko přesahující to, co bych chtěla dát na veřejnost tady a teď. Třeba někdy… možná… o tom napíšu víc…

 13. Sabiány po druhéLucienne, Hadés i Sepharial vycházejí ze stejného zdroje. Indické Erjuvédy. Koneckonců se to na Pacifiku o tom píše.

 14. Sabiány potřetínenačetl se mi příspěvek,jenom dva řádky z něho,takže ještě ve zkratce z něj, nechce se mi jej psát celý znouvu.*Kefer neuvádí esoterní význam stupňů, neboli nevznikly na báze vizualizace, ale na základě strikních mentáĺních skušeností a astrologických dedukcí.. Takže u něj se jedná o přiřazení planety konkrétnímu stupňu, posazené v konkrétním znamení a dekanu- a dle toho je pak analogicky vyhodnocen ( ne vizualizací) výklad stupně.čili u stejného 12 st. lva( jak uvádím výše) je tady Keferovský výklad:SATURN, Dobré oženení, ušlechtilost důstojnost.:-)¨Mám pocit, že se Kefer více přibližuje u výkladu toho stupně tomu ušlechtilému Hadésovmu Býku, nadřazenost, trpělivost, vytrvalost.Ryze Saturnské vlastnosti- …mimochodem:)PS..jo a ty cherubíni- jsou rozkošní…ale to je fakt naprosto jiné spirituální kafe – než „suchý “ strohý Kefer:)

 15. 2Večernice:Nebudu se přít, Vy jste astrolog a určitě víte o hodně víc než já v oblasti astrologie, kterou já znám jen v hrubých rysech a beru ji pro sebe jako doplněk, protože se ubírám jiným směrem. Ale zase vím dost o tom, jak mohla vnímat Wheelerová a její hledisko jsem měla na mysli. Myslela jsem, že to z mého komentáře bylo dostatečně zřejmé.

 16. 2Večernice podruhé:Mezitím se tam objevil Váš druhý příspěvek – o to víc přiznávám, že v teoretické bázi astrologie nejsem doma, nejsem duší astrolog :)Ale zase mám jiné přednosti 🙂

 17. jo, rozumím vám…tady byste si hodně rozuměla s Miladou Smrčkovou..zkuste se podívat do její knihy- jak ji uvádím výše- čili vnímání sabiánů…má tam své originální obrázky k jednotlivým stupňům a jsou některé celkem vydařené a inspirující…a neberte si to tak, že toho vím více…vy zas víte více o něčem co já nevím… vždyť o toho ty diskutárny jsou ne?..aby se lidé – OBOHACOVALI… si myslím – doufám že ne opět schizoidně Neptunsky naivně- což je má specialita….

Komentáře nejsou povoleny.