Zachraňme Lužánky!

Dobrý den,

s nevolí sleduji kácení zdravých silných stromů v parku Lužánky v Brně. Po pokácení stromů třeba uprostřed louky vznikne holý prostor, mýtina, paseka. Dva mrňavé stromky na okraji paseky nemají šanci ani v budoucnu takovou louku ochránit a zvelebit. Tím, že se záměrně vytváří volný prostor tam, kde dříve byly stromy, mi vnuká domněnku, že tento prostor bude v budoucnu komerčně využit. Poslední kapkou bylo pokácení stromu u jednoho konce Ponávky, u jezírka. Nerozumím tomu, leda by za tím byl finanční záměr pro toho, kdo by z takového prostoru měl v budoucnu prospěch. Kupříkladu kurty prý mají být rozšířeny na úkor parku. Že by za tím byla korupce???

Pošlete mi prosím vysvětlení tohoto chování zároveň s odpovědnými osobami, na které se mohu obrátit. Park je veřejná zeleň a Lužánky si zaslouží být zachovány. Jsou tu především pro občany!

S pozdravem

Lucienne

 

Tento mail jsem odeslala veřejným činitelům města Brna a firmě, která provádí kácení stromů v Lužánkách – Veřejnou zeleň města Brna. Nelíbí se mi to, co se děje a odmítám zůstat slepá a hluchá a nečinně přihlížet devastaci.

Víte-li o tom někdo něco víc, poraďte co dělat PROTI KÁCENÍ!

 

Lužánky 7

 

Lužánky 8

Pokácený strom Lužánky 1

Lužánky 9Lužánky 11

Lužánky 10

Lužánky 6

Lužánky 4

Lužánky 3

Lužánky 2

 

14 komentářů: „Zachraňme Lužánky!“

  1. U mě to bylo stejnéSeděla jsem na poraženém kmeni a soucítila se zbylými stromy, víc jsem bohužel dělat nemohla. (trpné pousmání)

  2. Počkejte s kategorickými soudy a raději se napřed informujte, proč se v Lužánkách kácí. Já to nevím, ale jsem profesí zahradní inženýr a navrhoval jsem už spoustu kácení i výsadeb nových stromů. Je hodně pravděpodobné, že v Lužánkách probíhá rekonstrukce parku nebo jeho části. A ta tzv. devastace je první krok ke zlepšení kvality a zachování parku v dobré kondici i dalším generacím. Nesmíte se na to dívat jen z pohledu dneška, parky se zakládají a stromy se vysazují na staletí.

  3. 2Sharkan:Sám říkáš, že první je devastační krok. Budiž. Nechci kategorické soudy, na to je život příliš rozličně šedivý mezi bílou a černou. Na odpovědi jsem se dotázala příslušných odborů města Brna + správce zeleně města Brna + jsem zveřejnila dopis, který jsem zaslala na svém blogu i s fotkami. Má cesta je tudíž korektní. Vidím svůj náhled a chci vidět i náhled města a také tak činím a i píšu přímo v článku a to červeně. Co však vidím a nekoresponduje s tou obnovou, kterou bych pochopila, kdyby se mi zdála rozumná – sleduji Lužánky denně od zimy – že se pod stromolezectví a prořezání stromů schovalo pokácení tohoto zdravého stromu přímo u kurtů, respektive právě v ploše, kde je opět prázdno. Je to už třetí plocha v Lužánkách, která má místo stromu uprostřed jen pařez nebo i ten pařez je vyndaný. Stromy jsou sázeny na okrajích u cesty a velké plochy jsou prostě neosazené. Nemyslím si, že by takto měla probíhat jakákoli rekultivace. Jsem pro rozumný postup, tento se mi rozumný nezdá už na první pohled, proto jsem se ozvala. Děkuji Ti proto za komentář, půjdeš-li kolem Lužánek (pamatuji si, že máš vyfocený jinan na svých stránkách), podívej se tam a uvidíš, třeba jako zahradní inženýr uvidíš jinýma očima to, co já vidím jako člověk, který má tento park rád. Já však vidím zbytečně poražený zdravý strom uprostřed planinky, letos už x-tý a ostatní planinky holé s dvěma, třemi stromečky na okraji a tam, kde stál strom, je prázdno…

  4. Také by mě uklidnilo,kdybych viděla budoucí obraz Lužánek, když tedy se vysazuje na století dopředu… Nějaká informační cedule s tím, co a jak se bude provádět do konce roku a jak to pak bude vypadat by se hodila. Nejlépe nákres, aby zbytečně pokácené stromy lidi jako jsem já neděsily. Nic z toho tu není a ani na netu jsem nic nenašla. To se mi nezdá být v pořádku.

  5. Pokud radní řádně předem zveřejnili svůj záměr, a ten byl při jednání zastupitelstva většinou odsouhlasen, a všechny tyhlety věci se dějí podle nějakého odsouhlaseného projektu, pak je to v pořádku, v tendencích jak o tom píše Sharkan. Jenže celá věc se mi zdá dost neprůhledná, a mám obavy, stejně jako Lucienne, aby za útlumem zeleně nebyl záměr zbudovat další tenisová hřiště a nebo něco takového.

  6. 2Inka:Ano, mám obavy, aby nebyla volná místa později komerčně využita, protože volná plocha k tomu přímo svádí.Oficiální projekt se doufám dozvím, ale zatím nikdo neodpověděl. Myslím také, že by měl být veřejně přístupný a to není. Proto si myslím, že projekt není průhledný.

  7. být tebou lucy, tak ten mail ještě pošlu na magistrát na odbor životního prostředí. kácení stromů se povoluje tam.

  8. 2Moravačka:Obeslala jsem magistrát – odbor životního prostředí, tiskový odbor, primátora, Zeleň města Brna, vodu a lesy Brno a pana Kasala. Víc pro to fakt udělat nemůžu. Zatím mi ani neřekli, abych šla do háje. Já už jsem posílala během půl roku maily s dotazem dvakrát a dvakrát nepřišla žádná odpověď. Oni mě prostě ignorují. To mi přijde zaprvé nefér, zadruhé blbý a zatřetí za tím může být nějaký svinstvo, když nekomunikují. Tož tak. Noviny přijdou až všechna komunikace selže.

  9. Mám kamarádku, která pracuje na odboru životního prostředí. V 19 hodin mám s ní pracovní schůzku. Optám se jí na to a dám ti vědět.

  10. Lucy, nezapomněla jsem na tebe.Optala jsem se a kamarádka mně přislíbila,že mi to zjistí.Jakmile se něco dozvím,tak písnu.

Komentáře nejsou povoleny.