Vyjádření Veřejné zeleně města Brna

ke kácení v parku Lužánky.

Je to slušný mail, dává to jistou naději, že bude líp. Mám ráda takové maily, které jsou lidské a tento lidskostí oplývá. Rozhodně budu dál pátrat po podrobnostech.

Dobrý den,
dostal se mi na počítač Váš mail a tak mi dovolte, abych Vám jako správce parku Lužánky odpověděla.
Naše organizace Veřejná zeleň města Brna,p.o. má ve správě a údržbě park Lužánky od roku 1996 a od roku 1994 probíhá v parku i jeho rekonstrukce. Naposledy byl v roce 2004 v rámci rekonstrukce parku vytvořen umělý potok Ponávka v zadní části parku podél ul. Drobného a v letošním roce plánujeme rekonstrukci cestní sítě kolem dřevěných můstků a potoka Ponávky.
Váš dotaz se týká neúměrného kácení stromů.
Dovolte mi abych se Vám pokusila vše vysvětlit.
Kácení, které nyní v parku probíhá je povoleno a řádně oznámeno na městskou část Brno – střed, jedná se o kácení suchých a havarijních stromů, s ohledem na bezpečnost, zdraví a majetek občanů. Řezy, které se nyní v parku provádějí jsou s ohledem na bezpečnost občanů a souvisí se zdravotním stavem stromu, řez pomáháme udržet dlouhodobě vysokou funkčnost stromu. Jedná se o zdravotní řezy, které se právě v létě provádí, protože se odřezávají suché, mechanicky poškozené, navzájem se křížící větve se sníženou vitalitou – nalomené větve v koruně stromu, pahýly, větve s tlakovou vidlicí.. .
Suché větve v koruně stromy ohrožují návštěvníky v parku pohybující se nejen po cestách, ale dost často polehávající na trávníku, posedávají na lavičkách a pod…. Jako správci parku jsme zodpovědní za škody, které by při pádu stromu nebo větve vzniknou na majetku či zdraví občanů v parku.
Tyto práce již nyní končí kvůli závodům, které budou ve středu 22.8.2007 v parku probíhat – jedná se o Závody ve stromolezení právě v korunách stromů.
Netěší mě, že se letos v Lužánkách opravdu hodně kácelo, ale vše mělo svůj důvod. Silná ulomená větev v koruně stromu kolikrát strom tak staticky ovlivní, že se stane nestabilní a musí být celý asanován.
Velký javor, který na jaře musel být vykácen mě velice v parku chybí a vytvořená tzv. vyhlídková židlička je pouze připomínka tohoto " 6 kmenného mohykána" v parku. Javor měl v koruně několika úrovněnovou statickou vazbu, ale bohužel jedna větev byla napadená dřevokaznou houbou a při silném poryvu větru "Kiril" 18.1.2007 došlo ke zlomení a celá statika stromu tak selhala a strom začal praskat v kmeni, nakláněl se a jeho silná velká koruna začala padat.
Za stromy, které jsme musely v parku skácet, tak budou vysazeny nové. Jejich krása a hodnota se však ukáže za dlouhou dobu, to máte pravdu.
Zrovna ve středu bude ukázková výsadba stromu na louce po dokáceném javoru . Bude zde vysazen platan, který by měl vytvořit opět krásnou dominantu na vzniklé louce za pokácený javor.
Také suchý topol, který se pokácel za kurtama naproti ulice Schodová x Drobného, nám bude chybět, protože vytvářel nepřehlédnutelnou dominantu a jeho vysazená zelená náhrada – červený buk má co dohánět.

Vaše obava o komerční zájem v parku – rozšiřování kurtů – je zbytečná, protože park je ve své velikosti 17,9 ha zapsán jako kulturní památka a je veden jako plocha nejvýznamnější zeleně ve městě Brně a ta se nesmí zmenšit v územním plánu města Brna, to si jako správci hlídáme.
Váš zájem o zeleň mě však velmi těší, doufám, že jste si z těchto řádků vybrala odpověď a že vnímáte, že o park chceme pečovat a udržovat ho pro všechny jeho návštěvníky a ne mu škodit a bezdůvodně kácet.
Pokud by Vás ještě něco zajímalo, ráda Vám naše záměry s údržbou v parku vysvětlím.

Hezký den

ing. Vladimíra Koloušková
správa parků
Veřejná zeleň města Brna

21 komentářů: „Vyjádření Veřejné zeleně města Brna“

 1. To je tam, kde BYDLÍM! aTeo 🙂Nezlob! 😉 Víš, co si o tom myslím… Tady žádný takový rejpání nebude.

 2. Hezkej dopis a vnitřně cítím, že se dá jeho obsahu, pisatelce, věřit. aTeo, nejrejpej. Musel bych připomenout, že Brno mělo v rámci Rakousko-Uherska jako první železniční spojení z Vídně, první elektrifikované divadlo ve střední Evropě, první systém MHD u nás, první „kinematografické“ promítání, začalo se tady i s první dálniční výstavbou, těch prvních věcé bylo hafo, a víš proč? No protože Brno bylo předměstím Vídně, města císaře, zetímco Praha jen jakýmsi městečkem poblíž Kladna. :o)))) PS: Lucy, dělám si legraci, to říkám dřív, než nás oba smázneš :o)))

 3. Inko, ani Ty nedělej zlou krev, byť v legraci…Podívej, co mají mezi sebou za předsudky a stereotypy Brňané a Pražané, to mě tady na tomhle blogu srdečně nezajímá.Vím, že Vy dva jste si to už vyříkávali na blogu Kojota, takže tímto bych požádala, abyste z toho můj blog vynechali a šli provozovat exhibici tohoto nízkého typu jinam. A protože vím, že aTeo je rozumný mladý muž, který už jednou ode mě slovně po čumáku dostal, nemysli si, Inko, že nemůžeš dostat taky 😉 A konkrétně k Tobě, Inko: už neříkej, co mám mazat nebo že nad mazáním jenom uvažuju, přibližuješ se tím velmi silně k jisté sereblitě, kterou sám nemáš rád. Z tohoto důvodu nikoho mazat nebudu a vás dva rozhodně přemluvím k ctnostnému chování 🙂 Doufám…Praha je krásná, Brno je krásné. Obě města mám ráda. Pro příštích sedmdesát let hodlám být Brňankou a to i přes to, že jsem rodilá Pražanda. Třicet let jsem tam s přestávkami žila a v přestávkách ve spoustě jiných měst, malých i velkých, našich i zahraničních. A i kdybych nežila, tak tohle nemám ráda. Ještě aby se tu hádali samozvaní zástupci měst… No to mi tady chybělo… 😉

 4. sím souško učitelko, ale aTeo začal dřív! :o))) Jasně, na těchto stránkách se budu chovat ctnostně, to je jasné.

 5. Se ta moje naivní otázka nějak zvrhla v umravňování, ne? Ale aby bylo jasno… já si budu psát, co uznám za vhodné, dokud mi v tom nezabráníš. A pokud jde o tzv. Inku, jeho městem je Cuzco, nikoli Brno. Tak to prostě vidím já, Chucper! 😉

 6. Nic proti Tvému psaní, mám Tvé psaní rádaAle doufám, že to, co uznáš za vhodné napsat na mých stránkách nebude spadat do debat, které jsou na spousty jiných blozích včetně Misantropa a dalších známých. To jsou CHLAPSKÉ debaty o hovně. Debata o co je horší zatáčka na Vídeň oproti pražskejm cajzlům, co maj větší prachy a dovolujou si, JE chlapská debata do hospody, kde si na to sedne parta a vylije si vztek, jedno KDE sedí. Je to pořád stejný! Je to únavný. Je to horší jak debaty o politice, protože politiku lze ovlivnit velmi těžko, ale hádky mezi dvěma městy jsou otázkou pohledu. Města tu budou i když se tu ostatní nebudou hádat. Jsou postavená dávno tomu a bydlíme v nich, pracujeme v nich, spíme v nich, milujeme se v nich. Jsou naše.Pochopils??? Co Ti brání navážet se do Brňanů na jiným blogu, který Tím žije? Praha stíhá Brno a Brno stíhá Prahu, půlitry, vajíčka, rajčata a vokurky lítají vzduchem virtuálně a baby ječí a chlapi řvou, adrenalin na výši, konečně ZÁBAVA. Ale PROČ to dělat na mým blogu? Tím, že napíšu něco, co mě zajímá o Praze nebo o Brně, není přece od toho, aby to vyvolalo opět bouři nevole proti obyvatelům druhého města nebo městu samotnému? To bych fakt musela psát jen na témata vaření, další trapas, esoterika, chlapi a tak dále a nesměla bych se dotknout politiky a ničeho. Kvůli pár aktivním hádalům? Proč? Aby si tu nevjížděli do vlasů? Copak Ti to za to tady stojí? Vždyť je to na Tvoje míry maličký dámský píseček, který nemusíš zanést takovými semínky. Nebo je to Tvoje slabá stránka a tak všude uplivneš, i tady? aTeo, uznávám Tě, ale prosím… Nechci to tady. Žádný takový války tu nechci. S tím jdi jinam.Bránit Ti? Proč? Copak neslyšíš na žádost a defakto prosbu ženy? 😉

 7. milá Lucy,nesmíš číst Cuzco, jako Čůčo, to by naštvalo asi každého. Inkové patří skutečně do Jižní Ameriky, a Cuzco je krásné turistické centrum, které bych měl s ohledem na své jméno určitě navštívit, jen mi k tomu zatím chybí finance. aTeo má vlastně pravdu. Třeba by se mi tam líbilo víc, a začal bych psát o čůču. :o)

 8. /8/Lucy, nechci se s tebou nějak hádat, ale ostrost tvé odpovědi mne překvapila, myslím že aTeo nic tak hrozného neřekl. Předpokládám, že všechny jeho příspěvky zde byly napsány v dobrém. Tak to chápu já.

 9. 2inka:Vím, jak se lidé dohadují jinde. Zažila jsem v minulosti hodně urážek jak na stranu Prahy tak na stranu Brna. Srandou to začíná a pak se to táhne jak med a nejhorší je, že to pak rozděluje i přátele, co se znají léta. Natož pak bloggery. 2anonym:ano, má odpověď byla jasným vyjádřením toho, co si přeju. Mohla se zdát ostrá vzhledem k jedné větě. Jenomže z toho, co vidím na ostatních blozích v nekončících debatách mohu usuzovat, že tento blog nebude vyjímkou, když tomu teď nedám hranice. Je to logická úvaha následných kroků, nic víc. Můj názor je jasný, nelze ho vysvětlit jinak, říkám důvody proč a je to fér odpověď. Hraju fér. Nemlžím. Chci to tak, žiju tak, u jasného názoru dám jasné vyjádření, ať se to někomu může zdát přehnané a nediplomatické, každý ví, na čem je. Podívej se na jiné blogy nebo zpravodajské servery, kde pod obyčejným článkem souvisejím s Brnem nebo Prahou vzešla debata typu co uvádím a uvidíš ty desítky komentářů o ničem, jen na sebe lidi hází špínu. To tu nechci. A vždycky to začne nevinně, víš…

 10. Koneckonců … je tady napsáno komentáře a já si nemůžu pomoct. Mě to tady zaujalo. Já to chápu … Lu to tady chce mít hezký, klidný, laskavý, neúnavný, nestejný a harmonický. Ironie, narážky a sarkasmy tady nemají co dělat. A čím víc sem lezete a prudíte (a ty nejvíc aTeo), tím víc se tady oloupává ta hezká, poklidná, růžová barva. A co víc, dokonce LU nutíte říct „Vypadněte“, zatímco ona by ráda, aby jste empaticky slyšeli na žádost a prosbu ženy.Svět, ve kterém má žena větší právo na to být vyslyšená ? Větší právo na pozitivní a radostné diskutující ? Svět ve kterém má někdo na něco právo ?AHA !

 11. ježíšmarjá, ten anonym jsem já, nějak jsem si v tom rozčilení smázl inčučůnu :o)

 12. 2tláča:Mýlíš se, na to, že jsi můj blog objevil předevčírem večer si docela troufáš posuzovat, nemyslíš??? Ironie, narážky a sarkasmy jsou tu běžné. Hry se slovy jsou tu běžné. Běžně si tu lidi říkají svůj názor včetně mě. aTeo je vítán vždycky, komentujeme si navzájem už několik měsíců. Inka je vítán vždycky, komentujeme si už rok a půl. To samé ostatní bloggeři. Ale Ty, tláčo, prostě tlačíš a neznáš souvislosti. Vyjádření města Brna ke kácení zeleně je jasné téma. Nesouvisí s tématem „kdeže to Brno je?“ a nesouvisí s Prahou, protože to je to samé, jako když na vraždu napíšou v debatě, že to zas udělal cikán, i když to cikán nebyl, a do toho přidají k tématu, že modrý straky kradou a že ten cikán, co to neudělal, volil toho vola Paroubka. Jaképak vyjádření svobody? Houby velký. Ale s Tebou, tláčo, se dohadovat nebudu. U nich vím, s kým mluvím a proč mi to stojí za to jim napsat co jsem napsala. O Tobě vím druhý den, tak co tu řešíš…

 13. 2tláča podruhé:Arthur Dent napsal takové maličkaté desatero pro komentátory. Znáš to desatero?http://zapisnik.maly.cz/491765-pravidla-mostarny.phpAbych řekla pravdu, je mi jedno, co si o mně myslíš. Tvou pozornost bych si dovolila zacílit na bod 3:3. Pokud mi chcete sdělit něco mimo téma nebo k mojí osobě, použijte vzkazy. Do komentářů to nepatří, může to z nich taky zmizet a pravděpodobně i zmizí.Tož tak.

 14. Ach jo…To, co jsem výše napsal, byl vtip a nic víc. Autorka se brání preventivním protiútokem. Útok se však nekonal a kdo si přečte výše uvedené, snadno onu „kauzu“ rozklíčuje. Přijde mi to jako preventivní válka s „humanitárním bombardováním“. Není mi to ani líto, ani k smíchu, je mi to šumák. Ale zpět k podstatě věci:Žádosti se vyhovuje v plném rozsahu.

 15. 2aTeo:Děkuju. Autorka si je vědoma toho, že je to vytyčení jejích hranic a také o tom tak píše. S humanitárním bombardováním to nemá nic společného, už jenom proto, že lidské bombardování (překlad) neexistuje.

 16. OK, budu tiše číst a komentovat až po udělení licence. Nebo až dozraju. Nebo obojí? Mám to. Nebudu číst, aby mě huba nesvrběla.

 17. Jsem rád, že se to kácení v Lužánkách vyjasnilo. Paní Koloušková je odborně velmi zdatná dáma, snad její trpělivá odpověď přesvědčí i ty, kdo si myslí, že každý, kdo porazí strom, je vrah přírody a zaslouží si být lynčován. :)A jestli máte rádi stromy, tady mám výběr několika opravdu pěkných: http://www.sharkan.net/index.php?clanek=1

Komentáře nejsou povoleny.