Cizinecké Vary

To, že Karlovy Vary se stávají nejkrásnějším ruským městem, jsem slyšela už kdysi dříve. Nyní mi tahle věta zazněla jako stará známá. Zajímavé bylo, když jsem včera odpoledne koukala na toho Petra Velikého nahoře na skalách a tam bylo napsáno, že je tato socha s vyhlídkou vybudována na počest návštěvy urozené carské rodiny v Karlových Varech, možná k tomu Karlovy Vary spěly už dříve a byly napojeny na carské Rusko z různých důvodů. Také Gagarinův pomníček jsem objevila a pak pár pomníčků německých a dokonce snad i nějakou maďarskou hatmatilku jsem zahlédla.

Možná prostě některá města spějí k tomu být města s převahou cizího národa z dlouhodobé perspektivy. Možná, že budování pomníků slavným Rusům plynule přešlo v sovětskou okupaci a ta se proměnila v převahu rusky mluvících jedinců a v příštích sto letech nás takováto města rozloží zevnitř a zbydou jen ostrůvky starých Bohemianů s přírůstky na ostrovech německých, rakouských a ruských. Mariánské lázně jsou prý zase německy mluvícím ostrovem. Nicméně mojí ruské teorii zase kontruje informace, že ještě před pár desítkami let tu bydleli němečtí Židé – lékaři, právníci a další z vyšších tříd společnosti včetně vlastníků penzionů, kterých tu bylo stejně jako dnes a byly pronajímány lázeňským hostům. Tak to vidíte, stačí pár slov a mám po teorii.
Ale zpátky k tématu – je tu příliš mnoho cizinců a dokonce v hotelu mají mapu Karlových Varů jen v ruštině. Ostuda. My už prostě nevíme, ke komu se máme přidat nebo komu máme co prodat. Zřejmě to souvisí s naší národní povahou. Začíná to od pěšáků, lidí, kteří nic nevlastní a mohou-li si přilepšit, přilepší si a to za každou cenu a tak nějak to jde dál a výš. Myslím, že politika je o tom samém – dobře a výhodně prodat a obohatit sebe, rodinu, firmu, stát, a to v tomto pořadí. A může-li politik obohatit sebe, udělá to, protože je na prvním místě v takovém žebříčku, protože proč myslet na obecné blaho a na to, aby i naše děti měly kulturní bohatství své země a byly hrdé na to, že jsou Čechy. Zoufale chybí národní uvědomění a zodpovědnost za zemi, kde žijeme. Kde jsou doby, kdy politika byla nevýdělečná a dělal ji jen ten, kdo na to měl a pro prestiž.
Možná další generace odkojené ekologií a možností výjezdů do ciziny a s tím spojenou tolerancí a načuchnutím k odlišným národním kulturám a hrdostí cizinců ke své zemi, se vrátí a pomaličku se nastolí jakási národní hrdost a rovnováha, myslím si, že je stále být na co hrdý.

One thought on “Cizinecké Vary”

Komentáře nejsou povoleny.