Paradise fruit

Na Vřídle probíhá taková malá prodejní výstavka umění ze skla. Když se tam chodím dívat na tryskající pramen, kochám se nápaditými kousky. Jedno z nich, aktuálně téměř čtvrtmilionová položka v seznamu, se jmenuje „Paradise fruit". Líbí se mi. Líbí se mi tolik, že jsem až zapomněla, jak se jmenuje doopravdy a když jsem hledala výraz, který by daný kousek pojmenoval, přišlo mi na mysl „poznání". Poznání nemá daleko od ráje, alespoň v symbolickém slova smyslu. A ráj není daleko od poznání.

Poznání

Kdysi jsem četla knížku od Jiřího Walkera Procházky „Jablka z Beltamoru". Mělo tak šikovně vymyšlenou zápletku, že se k němu vracím snad každoročně. I tam se jedná o poznání spojené s jablkem ze stromu poznání, jablka padají na hlavu těm, kdo právě určitému poznání jsou na stopě, i když nemají s Newtonem nic moc společného. Ovšem tento „plod ráje" má navíc ještě solární symboliku slunečního boha Hora. Orel je spojený s mužskou silou, se silou nadhledu, dravčím pohledem na svět. Používá se jak v třeba v symbolice zen tarotu, tak v tarotech Crowleyho. Je to nadčasový symbol, prolínající se snad všemi kulturami, jejich mýty a bájemi.

Ale nejenom bájné ovoce je přítomno. Zajímavým nápadem jsou pro mě „Malá jara". Skleněné vboulené květiny. Je to krása se na ně dívat. Mít dalších zbytečných pár desítek tisíc, už jsou moje.

Malá jara

Nápady však srší i jiná díla. Velmi mě zaujala díla „Made in China" a „Buddha konzumu". Veřejný svět chrámů konzumu, který představuje soška poklidně sedícího Buddhy v nákupním košíku, je takový dávno známý nápad, nyní zhmotnělý. Pobavil mě.

Ovšem údiv nad nápadem postavení robota ze skleněných plošek po způsobu dětských hraček a jeho symetrické polepení náboženskou symbolikou, mě dostal snad ze všeho nejvíc. Spojení „napojené křehké víry a jejích vztahů", do kterého pomalu abyste si pro zábavu přidali baterky a vytvořili si z něj autíčko nebo jiného robota, mě uhranul. Geniální. Transformers ala víra.

Made in China a Buddha konzumu

Máte-li čas a jste-li zrovna v Karlových Varech, jukněte do předsálí Vřídla – je tak rozličně vyzdobené, že se nemůže jinak, než líbit.

Vřídlo

One thought on “Paradise fruit”

Komentáře nejsou povoleny.