Lvíčata v zoo zemřela hlady

Podle Novinek lvíčata v plzeňské ZOO zemřela hlady. Jejich kurátorka Lenka Václavová rozhodla, že cestou zachránění lvíčat nepůjdou, protože by vytvořili umělý odchov a v budoucnosti by nejspíše mláďata nebyla schopna žít s partnerem svého druhu.

Podle mě to není OK.

V přírodě, pokud by tam byl pár vzácných bengálských lvů, by se podnikla záchranná akce, aby mláďata mohla žít. Udělala by se sbírka, lvíčci by putovali do ZOO, aby byli zachráněni a byla by to Velká Záchranná Akce. Dělá se to tak u spousty druhů, aby se vůbec množily.

Zde, v ZOO, je nechali umřít hlady rovnou. Řekla bych, že zapomněli, že jsou ZOO, kde JSOU umělé odchovy na denním pořádku a kde se zvířata nikdy nedostanou za zeď ZOO. Zapomněli, že jejich prvním přikázáním by mělo být pomáhat a chránit, ne zabíjet nečinností. Od toho jsou tam. Je to ZOO. Není to pustina bez prostředků, kde žijí zvířata divoce.

Podle mě to je katastrofální selhání systému, kdy se člověk rozhodne a nechá zemřít zvíře hlady, protože si myslí, že bude méněcenné v budoucnosti a přitom je to jen hypotéza.

Nedali šanci.

Zajímalo by mě, jestli to už, čistě hypoteticky, není týrání zvířat. Náhodou. Týrání s následkem smrti. A to trestné v naší republice je. A nejenom hypoteticky. Předpokládaná schopnost mít či nemít mláďata přece nemůže být rozlišením k tomu, zda zabít či nezabít. Jde tu přece o život. A ten je přirozeným a nezadatelným právem každého jedince už od narození… Není závislý na nějakých budoucích možná…

 

Lvice

Obrázek zdroj Novinky.cz

40 komentářů: „Lvíčata v zoo zemřela hlady“

 1. taky souhlasím. pokud by to bylo čistě na přírodě, tak bych to chápala. pakliže do toho zasahuje člověk, což se v zoo už tak nějak bere automaticky, nechápu, že se nepokusili je zachránit.

 2. Takové věci by neměli ani zveřejňovat, lidem je z toho akorát nanic… :-(((

 3. Lence pred tim tez pochcipaly rybicky v akvariu. Nechala ho vyschnout, protoze v prirode do rybnika taky nikdo vodu nenapousti, kdyz je sucho. Takove rybicky by se stejne nenaucily spravne chovat ke svemu partnerovi.

 4. Si ještě pamatuju na tu záchranou akci tygra Dicka tady v Brně, když si nešťastnou náhodou, snad během milostných námluv, zlomil nohu, jaké operace ho čekaly, co to stálo času, úsilí, peněz… přitom řešení bylo tak jednoduché.. nechat ho pojít, podle vzoru z Plzně.. :o( Holt, jinej kraj, jinej mrav.. Ale abych brňáky nepřechválil – dobře si ještě pamatuju, co říkal zdejší ředitel ZOO pan Hovorka, když se narodili ti dva bílí chlupáči; že do jejich výchovy a krmení taky zasahovat nebudou, ani kdyby je matka chtěla zabít, že by z nich vyrostli „špatní“ jedinci,, a že nepůjdou cestou mláděte ledního medvěda „Bruta“ (nebo jak se jmenovalo) v Německu, který bylo odchováno na umělý stravě… takže.. nejsa odborník, nevím co je „odborně“ správné, ale vím, a to mohu posoudit srdcem, co je setsakra necitlivé.. :o(

 5. Tak úplně to nechápu ani z ekonomického hlediska. Pokud by si ZOO taková zvířata nechtěla nechat, což bych chápal, mohla by je vyměnit za nějaká jiná – určitě by se našla ZOO, která by byla ráda, že má lva, byť uměle odchovaného. Nevím, jestli smí ZOO zvíře prodat. Pokud ano, pak by to bylo ještě snazší – určitě by se kupec našel.K tomu by asi měl co říci Henry Psanec. Henry?

 6. 2Maire:Jsme dvě. Nejméně.2drunka:Taky se divím.2linduschka:Takové věci by právě měli zveřejňovat. Ututlání nevede k ničemu jinému než opakování stejného absurdního činu. 2Roj:Přesně!2@Teo:Ano, zde trochu pokulhávám. Přemýšlím, za zabíjet ve svém bytě každý den několik desítek lvů do úplného vyhubení… Asi ano. Tolik lvů by jednoho dostalo do neuvěřitelně nevýhodné pozice. Avšak v chovárně zvířat s výběhem pro moly bych se rozhodovala jinak, než ve svém soukromí a ohrožený druh je něco jinýho než miliardy molů po všech bytech na světě.2inka:Ano, je to necitlivý a absurdní čin. 2Jarda:Vypjatý ekologismus a německá děvčata v uniformách? Jsi snad na -ismy? Bože… Nacisty, fašisty a komunisty v linkách ani v uniformách nepodporuju. 2Kojot:Je to lidstvo. Zvířectvo s tím nemá co dělat.

 7. Umělý odchov je (dnes už Bohu žel nejen) v zoo naprostá samozřejmost. Kromě toho, i člověk umí připravit zvíře na reintrodukci do divočiny, natož na chov do zoo (Lvi se chovají třeba v Británii po desítky generací; o zdivočelých populacích pum, klokanů a možná i tuatary tamtéž nemluvě). Problém ale je, že některá zvířata, byť v přírodě je jejich populace vlastně už odsouzená k vymření, pokud se nic nezmění, jsou finančně pro zoo tak náročná – a přitom ne zas až tak atraktivní – že je nikdo nechce. Příkladem budiž tygr ussurijský.Okolo brněnského tygra a odbornosti pana ředitele: hlavní je, když se o nás píše. A když se píšou dobré věci, je to ještě lepší.@Teo: vystřílej v lese všechny dravce, nikdo tě nekousne do prdele, až půjdeš na houby. Za pár let tam kvůli přemnoženým býložravcům nebude ovšem ani už ten les.

 8. 2 Henry Psanec: Jasně. Ale určitě by se našel třeba nějaký milionář, který by měl rád vzácného lva. Moje otázka proto směřovala na to, zda může zoo prodávat zvířata soukromníkům a pokud ano, za jakých podmínek.

 9. Když by chov byl drahý, nemají ta zvířata nechat zabřeznout. Je to svinstvo.Ad prodej, myslím, že to jde. Spousta lidí má doma třeba velké kočky – už i u nás.

 10. Velmi se mýlíš, to co v Plzni udělali je správné. dali lvíčatům šanci,bohužel příroda řekla své ne. vychvat z nich bastardy neschopné fungovat jako lvi, neschopné se množit není správné. Proboha,proč si pořád musíme hrát na bohy a určovat kdo má žít a kdo ne? Jenom proto že jsou lvíčata roztomilá? Není lepší tomu dát průběch jak v přírodě? Tam by taky nepřežila. A že to je v zoo? Právě proto je ještě mnohem důležitější ponechat zvířatům co nejvíce přirozených instinktů, než vychovávat flaškáče, kteří se nejsou schopni zapojit do skupiny,takže v lepším případě prožijou osamocený život v nějaké kobce. jsou zoo kde se na dudlík odchová cokoliv a kdykoliv, ale ti to dělají kvůli návštěvnosti a politikům,kteří se pak s roztomilím mláďátkem mohou nechat fotit a pak přiklepnou nějaké peníze. Ale co s tím zvířetem až vyroste? Radši nechtějte vědět. proto si plzeňáků vážím,právě tímto krokem prokázali,že jim jde o zvířata. A trendy v moderních zoo jsou naprosto jasné – umělě neodchovávat, a když už, tak jen ve velmi specifických případech, určitě ne u šelem. Je to velmi složitá problematika,věřte, že se tím odborníci zaobírají velmi dlouho a pak podobné odsuzující názory jsou dost mimo mísu… a jsou i dost pokrytecké…

 11. Dokaž, že se mýlím!Dokaž mi to… Nemůžeš, protože je nechali zemřít. O to jde. Oni, ač byli v ZOO nedali možnost prožít jim život, ač měli prostředky k zachování jejich života. A i kdyby to byla mláďata, která by nebyla schopna se v dospělosti množit – ač třeba z první ruky zoologické říká Henry Psanec, že to jde a ty mi nedokážeš, že to nejde, protože jsou mrtvá, jde především o život a o absurditu, kdy v ZOO zachovávají druhy a přitom nechají nějaká mláďata uhynout. Pokud se stavíš za to, že dát přednost životu a pomoci umírajícím tvorům je pokrytecké, protože mají radši zemřít, považuji Tě za psychopata. Bez pokrytectví… S manželem se staráme od pětatřiceti do šedesáti různých druhů zvířat, takže opravdu nemluvím z plyšového gauče sametového paneláku. Život je v první řadě před nějakými „důkazy, že si život zasloužíš“, třeba tím, že můžeš mít potomky. To bys musel nechat vychcípat nejméně 4/5 dnešní lidské populace za to, že jsou nemocní nebo bezdětní či jinak neekonomicky fungující. Atd. Předpokládám, že to stejně nepochopíš, protože se prostě míjíme, respektive jsme na opačných stranách barikády. Tak to někdy bývá…

 12. Ach jo, takže znova…za prvé, nikdo se nekoukal jak lvíčata pomalu umírají,jen nechali matku v klidu,zbytečně ji nerušili a nechali všemu průběh jako v přírodě. Mrtvá mláďata nelezli posléze.Za druhé – i kdyby měli šanci zasáhnout dříve, je nesmysl to dělat.Jednak to podobně probíhá i v přírodě, kdy u prvorodičky mláďata často zemřou, protože ta matka se to prostě musí naučit, jednak pro ty lvíčata je mnohem milosrdnější nechat vše na matce a přírodě, než z nich vychovat uměle tvory, kteří vlastně neví kam patří. Co pak s nimi, znáš řešení? V přírodě to tak prostě funguje, zvířata umírají,jsou zabíjena a žrána. Máme zachraňovat chudáky antilopy , popř, králíky v zoo aby je ti lvi nežrali? dám ti reálný příklad …do zoo přišel nový samec zebry. posléze se zjistilo, že ta zoo odkud přišel, se ho sprostě zbavila,protože byl uměle odchován. protože tím přišel o své přirozené chování, tak napadá lidi,je nesmírně agresivní, nepáří. Co sním? Zebra je stádové zvíře, ale on se stádem být nesmí (jednak napadá ostatní zebry, jednak by se s jiným samcem zabili). čili už jen tím že bude sám, bude stresován. Další problém je kam ho dát.Budovat pro něj speciální box a výběh? Na to prostě není. Rodělit stávající výběh a ubrat podstatně místo ostatním?technicky náročné,drahé a odskáčou to ostatní zebry. Uspat ho? Pak sputí křik lidé jako ty. Poslat ho dál do jiné zoo,ať si to vyřeší tam? trošku sviňárna. Jaké je řešení? Myslím že nejlepší ze špatných je prostě neodchovávat uměle ( v těchto specifických případech,samozřejmě u většiny zvířat to jde v pohodě), nehrát si na boha a udělovat pseudomilosti, protože ve výsledku těm zvířatům nesmírně ubližujeme…tvoje největší chyba je, že aplikuješ lidskou morálku na přírodu.Ale tak to prostě nefunguje. Zvířata nemají morálku, neznají dobro a zlo, lev není špatný že sežere králíka, klíště není špatné že saje na mém psovi, kráva není hodná že si všímá jen trávy a nikomu neubližuje. jak můžeš aplikovat moje stanovisko k lvíčatům na lidi to jsi pak psychopat ty,nezlob se…

 13. Můžu se ještě zeptat o jaké zvířata se staráte? Ten počet druhů je dost velký a je mi divné to velké rozmezí počtu…

 14. Ale ta lvice nebyla v přírodě, byla v zajetí. A prvorodičkám se mláďata berou (u opic nebo medvědů), právě proto, že se o ně neumí samice postarat. Koneckonců, proč třeba sloni v rezervacích zabíjejí kriticky ohrožené nosorožce? Protože ty rezervace nejsou dost velké. A hranice určil kdo a s ohledem na koho?Když se dá lev naučit jak se loví, aby byl schopný reintrodukce, jistě se dá odchovat zebra tak, aby byla schopná pářit (napadá mě podobný případ s oslem, ale tam to mělo úplně jinou příčinu).

 15. Je vidět,že moc nevíte o čem mluvíte. Hranice rezervací určil tlak lidské populace. Sloni (mluvíme o afrických) často napadají nosorožce protože byli (sloni)na určitém území přemnoženi,a proto aby se nemuseli střílet (další velice diskutabilní otázka), tak byli jedinci uspáváni a transportováni na jiné území. Bohužel, sloni mají velmi vyvinutý rodiný život, a tak když byli nejčastěji sloní výrostci odtrženi od stáda, nenaučili se „sloním“ způsobům, došlo k poruchám chování a to mělo například za důsledek,že se snažili pářit nosorožce. …trend v moderních zahradách je co nejméně odchovávat mláďata uměle….naučit zvíře které musí umět lovit to, aby se samo o sebe v přírodě dokázalo postarat je nesmírně náročné. A většinou se tato snaha projeví až několikátou generaci toho druhu. Viděl jste někde, jak se lev učí lovit? A pak se za pár měsíců vypustí do přírody? já tedy ne.Tak se to opravdu nedělá….

Komentáře nejsou povoleny.