Co zbyde, když odstraníte systém?

Nesystémové řešení. To ovšem znamená, že to je řešení.

Tento článek je krátkým popisem jednoho dlouhodobého experimentu s psychikou ovlivněnou rituálem a magickým přístupem ke spiritualitě.

Vzhledem k tomu, že se věnuji slovanské magii zhruba půl roku, pocítila jsem touhu zjistit, co se stane, když s různými rituály přestanu. Prostě – uvidím, co to udělá. Odpočinu si. A – nechám se překvapit.

Zjistila jsem, na základě vnímání různých situací mého fyzického těla a stavů mé psychiky, že bez systému to jde. Zpočátku jsem se cítila nejistá, protože jsem byla zvyklá na intenzivní komunikaci se svými bohy a dalšími bytostmi, které byly zapojeny v rámci systému neustále upravovaného, tudíž zde byl zvyk a zvyková práva a povinnosti na obou stranách. Bylo mi těžko nemít kam sáhnout. Ale oddala jsem se nejistotě a řekla si, že to nějak dopadne a dopadlo to – průměrně. Tudíž žádné extrémní výkyvy na žádnou stranu, což je úspěch – mohu srovnávat na základě her bohů v předchozím půl roce velmi jasně.

Dále se stala zřejmou, tj. vystoupila ze systému, empatická komunikace na základě mých letmých myšlenek. Nebyla třeba slova, jako kdybych se stala vzduchem nesoucím vibrace. Zvláštní pocit, kdy kontakty nastávají jinou formou, než jsem byla zvyklá.

Zhruba za týden jsem začala považovat stav za normální a vystoupila z většiny svých zvyklostí. Kromě online komunikace bez apriorní formy komunikace se nestalo nic zvláštního až na jedno zásadní zjištění.

To, co ze systému slovanské magie zbylo v reálném životě nebyla magie, ale slovanští bohové, s kterými jsem navázala kontakt. Jsem tudíž více "pohan" než "mág"? Komunikace je natolik subtilního a předvídavého charakteru, že jsem na vážkách, v jaké cestě se momentálně pohybuji, necítím se být ani jedním. Spíš bych to přirovnala k pohybu na odrazu vah v zrcadle, kdy myšlenkou hýbu s odrazem a odraz hýbe s hmotnou váhou.

Každopádně magie je jen nástroj. Energie zůstávají. Zhruba potřetí ověřený experiment s vlastní psychikou mi dal tuto odpověď: co na světě změním, vytvořím či zničím, to zůstane, ať už se bavím o fyzické, duševní nebo duchovní rovině. Vztahy zůstávají.

Systém lze změnit a jak říká klasik Popper – pokud to jde volbou bez krveprolití, je to dobrý systém a je jedno, kdo nám vládne.

A dál? Přemýšlím o tom, že bych se dala cestou práce s emocemi na pozadí slovanských bohů. Systém a řád bych ráda vyměnila za iracionalitu a příběhy, které jsou mi tak blízké.

Tak trochu jiný druh řádu…