Potkan jako mazlíček

Potkáváte v dnešní době lidi s potkanem za krkem? Dme se jim hrudník záhadným způsobem? Vytváří si i v teplém počasí štuclík z rukávů? Chytněte se za knoflík pro štěstí…

Potkali jste – potkanáře.

Móda potkanů jako mazlíků začala zhruba před dvě stě lety ve Velké Británii, kdy se z pochytaných divokých potkanů vybírali různobarevní a všelijak odlišní potkani a tím byli ušetření osudu potkana zabitého psem ve speciální sportovní aréně a v k tomu uzpůsobené díře. Pes, který jich v díře zabil nejvíc, byl pochopitelně vítězem. Potkan, který díky své barvě či povaze ušetřil svůj život, byl vítězem rovněž. Nerovnoměrný boj, ale už zde nastávala selekce těch nej potkanů, kteří stojí za to, aby nebojovali, ale mazlili se.

V následujícím století nastává nárůst hlodavců jako mazlíků a slovo mají především myši. Pro příklad můžeme jít opět do Velké Británie, kdy byl koncem devatenáctého století založen National Mouse Club, aby po několika letech změnil název na National Mouse and Rat Club, potkani jako domácí mazlíčci se konečně dostali na výsluní. Zřejmě se na ostrovech museli s hlodavci hodně trápit, tak velký zájem o hlodavce z obou stran barikády je zajímavý svou ambivalentní přitažlivostí lásky a nenávisti.

Koníček chovu potkanů přetrvává a nahrává tomu i tehdejší doba plná vědeckých pokusů s potkany, kde ti nejmazlivější putují z laboratoří do domácích prostředí. Bohužel sklon chovat v laboratořích potkany, kteří mají sklony místo ke zdraví k rakovině a dalším nemocem, vytváří i dnes v potkaních liniích velkou úmrtnost právě na nádory.

Doba šla dál, dodnes hubíme divoké potkany, kteří škodí, stejně jako zakládáme chovatelské stanice potkanů laboratorních, kde můžete koupit mazlivého potkana v různých barvách a varietách, takže si vybere opravdu každý fanda. Pak musíme vzít v potaz potkany, kteří jsou stejně jako myši chováni na zkrmení a jejichž mláďata můžeme vidět hravě hopsající v posledních dnech svého života za skly zverimexových terárií a neviděnou bolest potkanů chovaných na pokusy za zdmi vědeckých ústavů.

V České republice byla založena v roce 1999 Základní organizace chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců při Českém svazu chovatelů, sekce potkanů pod touto základní organizací vznikla na popud zakladatelky první chovatelské stanice ušlechtilých potkanů s průkazem původu Ivety Kendíkové z chovatelské stanice Sorrizy´s v roce 2003, kdy dovezla osm potkanů z pěti nepříbuzných linií v pro nás nevídaných barvách a varietách z Holandska. Tím založila úspěšnou líheň dalších chovatelských stanic, přičemž v současné době patříme ve střední Evropě ke špičce co do kvality chovaných jedinců a množství chovatelských stanic laboratorních potkanů na domácí mazlíky. Z nich je nejaktivnější opavská chovatelská stanice Bebecha Evy Hejnové, která nejenom že dovezla před pár lety další holandské jedince z nepříbuzných linií, ale také letos dovezla ukrajinské potkany s průkazem původu. Pod její taktovkou také probíhá záchrana barvy americká modrá. Od nás také putují potkani nejenom na Slovensko, ale i do dalších států Evropy a dokonce i za moře.

Ze současných linií si můžete kromě standardního zbarvení laboratorního albína vybrat z dvaceti šesti různých zbarvení srsti a podsady, potkan může mít v těchto barvách devatenáct druhů znaků na srsti, šest druhů srsti a také dva různé druhy uší. Chovat se dá opravdu pestře. Dnešní chovatelské stanice dbají především na zdravou linii s výrazně mazlivou povahou a linie, kde se projeví výraznější genetické selhání, například megacolon, se ukončují a dál se na nich nechová. To je zárukou dalšího zdravého chovu, kdy se minimalizují zdravotní problémy v linii. Důležité je také křížení na nepříbuzných liniích tak, aby se držela barva, přičemž na průkazech původu s popsanými rodokmeny se zkoumají nejméně tři kolena předků dozadu.

Máte-li chuť shlédnout tento mazlivý a pestrobarevný koníček v potkaní podobě, můžete také zajít na výstavu potkanů. Výstavy se pořádají několikrát ročně v různých koutech republiky, nejbližší výstava je před vánočními svátky 20. 12. 2008 v Ostravě Kunčičkách a je to ojedinělá dvojvýstava, kdy každého potkana posoudí dvě různé posuzovatelky a u každé má tedy potkan možnost vyhrát.

Jestli vyhraje i u vás a jednoho či několik potkanů si pořídíte jako společníky, to už je jen na vašem posouzení…

8 komentářů: „Potkan jako mazlíček“

  1. Díky za zajímavý článek, to o té prehistorii jsem vůbec nevěděl. Chci sem dát link na obrázek, a jak jsem zblblý z čtení o fosíliích, málem jsem napsal ať si pořídíte paleoantropologa – ale ve skutečnosti sem chci dát tuhle veverku:http://upload.wikimedia.org…a.jpgPotkani a štíři (vzpomíná si ještě Kojot že jsme chtěli vyměnit pár Pandinus imperator za Bytí a čas?) se tu nesetkali se souhlasem, a na axolotly mám moc teplo. Že bych si pořídil paleoantropologa? Třeba dovnitř své hlavy.

  2. P. S.: co tu prehistorii trochu rozšířit a někam poslat? Vzpomněl jsem si totiž na město Hameln. Určitě by ji přivítali třeba na BioLibu (kde na rozdíl od Wikipedie můžeš dát do článku srdce; dokonce mi tam prošla i věta – díky administrátorům! – „Ve stresujících podmínkách či zahnáno do kouta dokáže, jako každý (viz i Tolkienův Hobit), opravdu zuřivě a nesmiřitelně bojovat.“

  3. Ona je psaná jako ukázkový článek, leč trochu jsem se rozjela a zajela do osobních postojů, takže jsem článek musela zgruntu předělat a proto si tento původní mohu dovolit dát na blog. O Biolibu popřemýšlím, zní to slibně.

  4. Veverka úžasná, kdybych nezkoumala prokrvení uší a tlapek, skoro bych řekla, že je vycpaná 🙂

  5. Musela bych to hodně předělat. Právě si tvořím v psaní svou rovinu osobní/nezaujatý. Nesmím to zbastlit, jinak to nevycítím a pak budu mít problém. Měla bych se cvičit na trochu jiném typu článků, předpokládám. Biolib je až second level 🙂

  6. Jsem potkanářka v malém … nejen malá, ale hlavně mám vždy jen jednoho. Ale stačí mi bohatě. 🙂 Jsou to super zvířata, nedám na ně dopustit a jednoho krásného dne, až mé budoucí dítě bude rozumné, pořídím mu potkánka taky. Bude si s ním rozumnět víc než s křečkem. Toto mám naplánované. 🙂

  7. Efu, výborně! My to tak taky máme vymyšlené. Ještě k tomu budeme mít činčiláka, miniprasátko, agamu, několik hadů, blavory, sklípkany, žáby, rybičky, vlčáka, kočičky a mastomyši :)))) To aby nebylo jednostranně zaměřené!:))))

Komentáře nejsou povoleny.