Omámení moli/y

Najednou se vyrojili a byli všude. Po nenásilném lovení mololapkami, na které nám moli evidentně kašlali, jsem se naštvala a řekla STOP. Počet gramů molů na mol čtvereční překročil hranici a já udělala rychlý zásah Raidem proti létajícímu a lezoucímu hmyzu. Marně Kojot dovolával se čistého životního prostředí a jedovatosti. Nedovolal se. Byla jsem neoblomná. Ti létající parchanti musí chcípnout a když je to Raid na hmyz, ostatní zvířata to musí přežít.

Koneckonců, budu tu s nimi.

Kojot stačil přikrýt igelitem pár terárek a chytře šel nakupovat do města, že ho z toho bolí hlava a je na to alergický. Je také zásadně proti chemii a je mou dobrovolnou vůlí být tu, když se v návodu píše, že tu být nemám. Solidárnost byla vždycky moje, takže by mě nikdo nevyhnal a já se jala pozorovat situaci.

V první chvíli jsem měla pocit, že jsem zvítězila. Odevšad se vyrojili moli sedící poklidně v knihovnách a na zdech. Pak zmizeli. A je to! Nepozorovala jsem žádný problém u potkanů či činčily. Jo!

Po hodině se vrátil Kojot. Za dalších několik minut odešel, že se tu nedá dýchat. Mne lehce bolela hlava a trochu hůř se mi dýchalo, žádná trága. Vyvětrala jsem.

Při odpolední diskusi s Kojotem jsem prohlásila: "Vzhledem k tomu, že jsem tu byla s nimi a čuchala to nejvíc, ostatní zvířata mohla jako mě bolet hlava a hůř se jim dýchat. Je to na hmyz, takže to museli přežít všichni.

Nepřežili.

Když jsme omývali dýchavičné potkany s porifyrinovýma očima, na mrazák odevzdali jednoho malého hada a Kojot zabil hned několik molů ploužících se půl metru nad podlahou bytu, jako by byli opilí, prohlásil: "Jasně, přiotráví to potkany, zabije to hada, ale moly to jen omámí, bude se jim hůř dýchat a maximálně je bude trochu bolet hlava…"

Ach jo…

15 komentářů: „Omámení moli/y“

 1. uh-oh :(škoda :(((budete muset vymyslet nějaké jiné řešení – takové, které zabije moly a nikoli ostatní zvěř.

 2. Prý nechat chodit po stropě chameleony nebo gekony a chovat na volno. No nevím… Takhle učíme naši agamu na zavolání, ale volně po bytě s tolika dalšími zvířaty… Princip tolika rozličných zvířat v bytě spočívá v tom, že se nesetkají. Zvlášť ti jedovatí s těma, co se neumí bránit.

 3. Organofosfáty nejsou moc bezpečné…na stejné bázi jako protihmyzí prostředy fungují současné bojové chemické látky. Je to dost smrtící hlavně pro studenokrevná zvířata, nejvíc asi ryby.

 4. Btw. bolesti hlavy a návaly zvracení jsou typická reakce u lidí na mírnou otravu organofosfáty…počítám že jste stříkali Actelicem nebo Biolitem – příště čtěte návody k použití…mohli jste na to doplatit i sami poškozením jater či ledvin. Takové drobnosti jako že musí být z bytu pryč jídlo a podobně je dobré opravdu dodržet.

 5. 2černá vewiurrka:Je to přesně ten Raid, co je na obrázku a jak ho tam popisuji, je to univerzální sajrajt na létající i lezoucí hmyz. Víc by o něm řekl asi Kojot…2Liška:Četla jsem 🙂 Já jim to šeptala do ouška a oni mi na to zvysoka kašlali. Zkoušeli jsme to s Kojotem oba.

 6. Hm jo…Raid na létající a lezoucí hmyz. Organofosfát. Tak příště bacha dokáže to poškodit i kytky. Já tím ničil stejnou charaď kdysi. Moly jsem měl také mohu poradit jak na ně. Správně se to jmenuje zavíječ skladištníEphestia elutella (Hübner, 1796)

 7. Jinak po použití organofosfátu se stejně nezbavíš kukel larev a vajíček. Většinou se to dotáhne s krmivem pro papoušky anebo hlodavce. V Zoo toho bývá plno. Dalším zdrojem je mouka, strouhanka, krupice, luštěniny, dokáží žít i na bylinách a čokoládách.

 8. …a neni to jarní návštěva. Byli u tebe celou zimu ale až teplo je povzbudilo k početnějšímu líhnutí…a množení. Jak najdeš po bytu asi 1 cm žmolky na oblečení, sáččích s jídlem, garnýžích – doporučuji začít hledat tam kde schováváte krmiva a potraviny – tak se do toho koukni bývají v tom kukly. Larvy najdeš volně v potravinách, až 5 mm velké bílé housenky ale často jsou ještě úplně malé… Vajíčka nenajdeš…

 9. Děkuji chlapci za cenné rady, nyní zabíjíme moly nejčastěji rukou. Housenky vysáváme vysavačem, moly taktéž, pokud se s rukama netrefíme. Naftalínové kuličky nemáme, ale máme tablety, které se neodvažuji použít, protože jsem hrdá na to, jak nám prádlo voní, narozdíl od naftalínu.

 10. Zkus zaprvé vyhodit vše nakažené larvami, zadruhé všechny potravinya krmivo zavřít do pevně přiléhajících šroubovacích sklenic či zábrusových lahví, zatřetí rozmístit po bytě co nejvíce feromonových lapačů – dostupné v drogerii -papírek kde se samec hned po vylíhnutí nalepí a umře. K tomu jak píšeš likvidace ručně čehokoli co jen prolétne – já je jen přizabiji a hodím rybám…SMRT OBALEČŮM!!!!

 11. Jinak výborný způsob desinfenkce zasažených či podezřelých potravin (poznáte dle žmolků v nichž žijí larvy či dírek po jejich vrtání – 5 minut v mikrovlce naplno. Vyzkoušeno. SMRT, ZNIČENÍ A VĚČNOU ZKÁZU OBALEČŮM!!!! (přiznám se, za 2 roky totální války s nimi stala se z toho má obsese)

 12. Teď nevím, jestli Tě pozvat nebo nepozvat na pracovní návštěvu k nám domů :)))) Je tu tolika věcí, že než by ses k nějaké larvě mola dostal, přerazil by ses asi o stopadesát knih v hromadách připravených na aukro, různé další pracovní nástroje jako sušák, žehlička, pytle obilovin a jiných krmiv pro potkany, která nebyla dosud kontaminována a skříně, které jsou plné knih za nimiž se moli líhnou, podle mé teorie… 🙂 Těžko s tím něco dělat.

 13. Jak uz psali predrecnici, dulezite je izolovat zdroj (v teto fazi temer nemozne, vzdycky neco unikne pozornosti), muzete take vyzkouset elektrodukcni lampu na hmyz, tedy pokud po byte volne nepoletaji vzacni motyli a jina chtena havet. Ucinnost ovsem asi jako mololapka… po letech marneho boje jsme zatim nic jineho nevykoumali. Preji hodne stesti…

Komentáře nejsou povoleny.