Doznání sněhových vloček

Věc se má tak, že jsem se už poněkolikáté během pár týdnů setkala s různými publikacemi mluvícími o sněhových vločkách a jejich tvarech. Vločky na mě bafnou ze zálohy, nečekám je. Poslední vločky byly z Československa v Lize vyděšených od Rexe Stouta a jeho slavné dvojice Nero Wolfe a Archie Goodwin. Předposlední vločky najdete v knize Živel Voda z Agentury Koniklec, což je vynikající výpravná publikace o vodě ze čtyř hledisek – člověk, příroda, technika, životní prostředí. Modelů vloček tam najdete pouze šest a všechny jsou to šestihrany.

 

Sněhové vločky

 

Druhé místo patří časopisu Věda a technika mládeži neboli slavné VTM, které vysvětluje tvary sněhových vloček závislostí na teplotě vzduchu a taktéž poukazuje na šestihrany na plástve nebo semínka granátového jablka. Šestihranům zkrátka patří svět. Pro zvědavé to je takto:

jehlice (-4 až -8)

destičky (-8 až -12)

hvězdice (-12 až -18)

prostorové hvězdice (-18 až -25)

krátké hranolky (-25 až -40)

Také můžete sáhnout po Reném Descartesovi a jeho amsterodamském zaujmutí vločkami či po Johannesu Keplerovi a jeho spisku O šestiboké sněhové vločce.

Já mohu sáhnout po Masaru Emotovi a jeho známé knize o vločkách z různých vodovodů světa v podání knihy Skutečná síla vody.

 

Jak vidno, vločky zajímají kdekoho a výsledky jsou stejné v roce 1560 i v roce 2000. Dokonce z toho vyplývá, že vločky ve svých tvarech známe všichni stejné, protože je všichni vidíme stejně. I já. A proto považuji za mýtus proklamaci, že nenajdete druhou stejnou sněhovou vločku. Já už jsem tomu věřit přestala…
Sněhové vločky

 

4 komentáře: „Doznání sněhových vloček“

  1. Není to mýtus. Tak, jako existují základní tvary otisků prstů a přesto má každý ty svoje individuální, tak i každá vločka je trochu jiná. Souvisí to s matematikou chaosu. Ale přesně Ti to nevysvětlím a nemám čas to teď zkoumat.

  2. Já četla Léčivá síla vody (Masaru Emoto) http://knihy.abz.cz…iva-sila-vodya koupila to mámě k narozeninám a ještě to chci koupit kamarádce. Je to skvělá věc – jak voda mění svou tvář podle toho, čím je ovlivněna – dobrým slovem, dobrou hudbou, modlitbou, bytím s určitým člověkem…A teď koukám, že běží do 13.9. výstava (v Praze): http://www.novomestskaradnice.cz…Tam nutně musím jít.

  3. 2Wu:To by bylo fajn. Na Kvildě už mrzlo. Je hezké, že dosah mých věšteckých schopností jde až na naše nejchladnější místo :)))2Liška:Ta knížka je fantastická, ale je založená na víře. Kojot mi ji rozmetal na prach, jak on to umí. Ale je hezká a jsou v ní pěkné fotky.

Komentáře nejsou povoleny.