Posedlost zdravou umělou stravou

Posledních několik let si uvědomuji, že narážím na propagace zdravé výživy pro kdekoho. Myslím, že v začátcích vedl Herbalife a od chleba s máslem jsme se dostali k rafinovaným cereáliím, psi žerou zásadně granule, potkani taky a snad jenom ještěři zůstali u přirozených cvrčků a sarančat s červy.

Copak o to? Vitamínové a potravinové doplňky jsou někdy třeba. Strava kosmonautů má u nemocných lidí velký léčebný efekt. Ale proč musíme všichni skupinově požírat zdravé snídaně ve formě sušenek, vitamínových koktejlů a dalších dobrot, to nevím. Zdálo by se, že za to může reklama – když olej, tak Mogul, když kopnout, tak do kul a ty denodenní, více lezoucí na nervy, už ani nejmenuji.

Jednou jsem se setkala s matkou dvou dětí, kterou odvezli z našeho oddělení rychlou s lékařem do větší nemocnice, neboť si způsobila plicní embolii po běžné operaci tím, že nepřerušila braní antikoncepce. Jestli přežila to chrlení krve, to nevím. Doktorovi neustále lhala, že antikoncepci nebere a po vykašlání spousty krve se přiznala, že jí sestřička poradila, aby tu antikoncepci brala dál, že se nic nestane. Takže – bílý plášť zakázal, bílý plášť povolil a dotyčná se ptala tak dlouho, dokud nedostala tu správnou doporučenou odpověď, která jí vyhovovala. Důležité v tomhle příběhu je to, že to bylo od zdravotní autority dovolené a přesto, nebo právě proto, na to málem zhebla.

Já se s ní chytla pomalu v hádce, ale ohledně něčeho jiného, v zásadě stejného. Mluvili jsme o vaření a já řekla, že naší pejsce Elišce vařím a krmím s tím také potkany. Všichni zdrávi, děkuji za optání. No nemohla to přežít. Křičela, že nemohu dát tomu psovi všechno, co potřebuje, že vyváženou stravu dostane jenom v granulích a že toho psa vědomě ničím a ona už o tom nechce slyšet ani slovo. Hodila ladně rukou a na mé námitky, že pes žere jeden díl masa, jeden díl zeleniny a dva díly přílohy, tudíž mu nemůže nic scházet, odmítla uraženě reagovat. No, trapička zvířat jí přece nebude říkat, co je nejlepší. Výsledkem bylo odhalení ženiny nezdravé závislosti na cizím, "lékařském" názoru o tom, co je pro koho to nejlepší. Zdravý rozum zřejmě nechala někde ve skříni. Vždyť přes sto lety se psi krmili masem, možná nějakou obilnou či rýžovou kaší či chlebem a ovocem či zeleninou. A žili stejně, jako žijí dnešní psi.

Připomnělo mi to Manželčinu historku o nutnosti odstavení dětí od prsu, protože je nutné, aby si matka začala kupovat náhradní sušenou výživu a doktorka jí dala lísteček s razítkem, že dostane na první krabici slevu nebo tak něco. Proč dítě odstavovat, když má matka mléka dost, to už lékařka nevysvětlila. Razítko a bílý plášť musí stačit.

Máme tedy jíst umělou stravu a granule? Tyčinky optimálně vyvážené a vodu uměle ionizovanou? Vždyť obyčejný meloun přinese víc iontů, vitamínů a minerálů než celá flaška elegantní, optimálně vyvážené a pochopitelně přijatelně drahé, vody.

Ale to víme přeci všichni odmala, ne?

Tak proč jsou zisky takových firem tak astronomické?

8 komentářů: „Posedlost zdravou umělou stravou“

  1. myslím že ty sama jsi oběť všemožných mýtů o "zdravé stravě". Vitamínové doplňky nejsou potřeba vůbec, pokud OPRAVDU jíš zdravě. Zdravá snídaně V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ nejsou sušenky a vitamínový koktejl :-/Mimochodem, na chlebu s máslem není špatného. A jak souvisí embolie po antikoncepci se zdravou stravou jsem rovněž nepochopil… prostě paskvil, splácáno páté přes padesáté…

  2. 2PJ:Ale blbost. Poukázala jsem nadsázkou na rys naší doby a vypíchla dvě tři věci, které spolu mají cosi společné, což píšu. Pokud Ti to není jasné, je to – bílý plášť – doporučení – užívání tabletek, speciální jídlo, zkrátka něco, do čeho vrazíš peníze, ač je to zbytečné. Peníze jdou do kapes firem, které působí masivní reklamou.Kdyžtak si to přečti ještě jednou, ať tu nepůsobíš jako negramota, co ani nepochopí text.

  3. Nedávno jsem taky zrovna četla, že strava kosmonautů je absolutně nejvyváženější, byť nepůsobí nejlákavěji.Cereálie se u nás neuchytily – a v podstatě zas jsem narazila na trefné přirovnání: je to de facto kupa mouky a cukru. Poslední dobou jsme se docela rádi vrátili ke klasice, jak píšeš, chleba s máslem, k tomu třeba rajče, papriku. Někdy med, džem… Docela jsem si říkala, kde se to tak zvrtlo, že ta strava, co jsmě kdysi měli v dětství přestala být najednou tak nějak běžná…

  4. Je to maloučko "off topic", ale ne zas tak moc. Jedna moje známá hubne. Přinesla si do práce k obědu misku "čehosi děsně zdravého". Vyklopila do toho bílý jogurt a rozmíchala na divnou kašovitou směs. Hrozně se u toho šklebila. Na dotaz, jak to chutná, odvětila, že jí to nechutná vůbec. V polovině se jí "zvedl kufr", takže zbytek vyhodila do koše.Efektivní metoda, jak hubnout – jíst jen to, co mi nechutná :)))

  5. To je hodně zajímavé téma; jak je vidět, u někoho dost vyostřené. Mně se teda hnusí ta balená voda v plastových lahvích, tak ji nepiju. Jen když mi ji dá někdo jiný u něj doma. Vždycky si říkám: kdovíkde to stálo dvě hodiny na slunci při přepravě. To radši stopy vodovodního potrubí, když si můžu vybrat, čím si zaneřádit své trubice. A hormonální antikoncepci už brát niukdy nebudu. Deset měsíců stačilo. Ekzém jsem jindy neměla a plačtivá taky nebyla. To ty hormony,. Svinstvo. A ještě to zaneřáďje pitnou vodu, to už je dokázáno – močí to jde do kanalizace, ale čističky to neumí z vody dostat. Co všechno to dělá s lidmi, když se dostane do pitné vody, se ještě neví. Prý neplodnost. :((

  6. 2nominek:Je to fakt, je to ale umělý fakt. Určitá forma stravy kosmonautů dnes figuruje u lidí se zánětem střev a podává se nasogastrickou sondou přímo do tenkého střeva, takže není třeba, aby chutnala. Ale je nejvyváženější. Ad cereálie – mouka a cukr, máš pravdu, je to trefné přirovnání. Měníme se trendově na západ, kde žijí už docela podobně, jako my dnes a tady. Korporace jsou kšeft a kšeft je kšeft. Vadí mi ale, že u nás jsou ceny kvůli "malému trhu" a tudíž "malému zisku" uměle navýšené, ať už u jídla nebo u léků a drogerie. To aby zisk náhodou nebyl malý a firmě se na trh vyplatilo vůbec přijít. Fuj.2Gomba:To bych teda nemohla :))))))2Liška:Antikoncepci ne každý snáší, to chápu a vím, že to mění rybí chlapíky na rybí ženy, to ten estrogen a další hormony. Je to svinstvo. Na druhou stranu ale když si vezmu, jak jsem se bávala, že bych mohla být v tom… Tak tenkrát žádná újma přírodě nevyvážila ten pocit že můžu a že se nic nestane. Předpokládám, žes ji taky nepřestala brát kvůli čisté vodě… Užitek je užitek, pokud je. Teď si můžeme směle notovat o tom, jak to nebereme a jak to té přírodě vlastně dáváme jako dar 😉

  7. ..že vypadá mikrobiologicky ta vaše supr zdravá voda, stojící zabalená měsíc ve výkladu kerej v noci denodeně probrzá a přes poledne je v něm kolem 50ky? Už je na to i pár úmrtí děcek..toxické řasy, víš?

  8. Antikoncepce má moc zajímavý vliv na obojživelníky a ryby, čističky ji totoiž vychytat neumí. Věř že 1 ženská co ji nebere, to se v komunálních vodách Brna moc nepozná. Mimochodem, co myslíš že ti teče z vodovodu?

Komentáře nejsou povoleny.