Magie nebo statistika a psychologie?

Kdekdo se zabývá tím, jak odsoudit magii v praktických, denních věcech, do Neumětel. Za všechny zúčastněné jmenuji Jozefa Kariku a jeho doslov v Zónách stínu či kupříkladu Magii peněz, mého muže Kojota (i když i ten si občas něco dopřeje cestou ovlivnění magií) a Ravena Argoni například v článku "Funguje rituál na ‚zaříkávání‘ druhého člověka?".

Všechno to zní až lapidárně stejně. Je to vlastně takový jejich koníček. Prosté, umělecko-náboženské vyšívání deček rituálními pohyby. Popravdě řečeno, lidé, kteří se magií zabývají na vážno a jejich postoj k magii je nutí k protináboji, doslova odporu, to je divné. Divné, avšak pravdivé.

Lidé zabývající se magií tak končívají (ne všichni). Jak ti, co to vzdali a z koníčka se stal mrtvý bílý kůň, tak ti, co praktikují a vlastně se na slovo "mág" oklepou.

A mně by zajímalo proč. Mám takovou hypotézu:

a) klasický obranný reflex před společností – "hele, vy to o mně všichni víte, že to dělám, publikuji a prezentuji to, ale já to vlastně nedělám, jasné?"

b) vlastní pocit "přejetí parním válcem magie", což vybudí nicotnost a respekt před vlastní realitou narozdíl od reality magické

c) vybuzení jakéhosi temného, neviditelného mága v sobě, který vlastní magickou realitu popře a doslova vytvoří vlastní magický stín, přes který dá jedinec přednost celospolečensky uznávaným vědám, například spočitatelné statistice nebo odvoditelné psychologii, přesto však neustále na magickém základě pracuje

Já mám prostě pocit, že v tom odmítání názvu mág je něco takového neviditelného, u všech tří společného, něco stejného. A není to prosté racionální spočítání si čeho je na světě víc.

Každopádně pocit považuji za zajímavý. Je to jakýsi magický stín, který na nich ulpívá a ne a ne ho dostat dolů…

4 komentáře: „Magie nebo statistika a psychologie?“

  1. To ,jestli lze magií ovlivnit i osobu ,která o našem čarování neví zůstane asi vždycky tajemstvím. Mágové ,kteří tuto možnost zpochybňují se podle mě snaží pouze zůstat sami k sobě upřímní. Možná takovou magii už párkrát prováděli a možná ,že měla i někdy efekt. Ale nemohla to být pouze náhoda? A co ty případy ,kdy to nezafungovalo? Kdo to rozsoudí?V Afrických domorodých kulturách by to asi takhle nikdo nerozebíral a vzal by ty případy fungující magie jako fakt ,my jsme ale chtě nechtě od dětství vyučováni racionálnímu uvažování a máme tendenci všechno zpochybňovat. A dělají to dokonce i ti z nás ,kteří čarují. Na jednu stranu nás to chrání před fanatismem ,na druhou stranu to tupí ostří naší vlastní magie ,které tak úplně nedůvěřujeme. Ale jsme holt takoví a já osobně nevím co s tím. Rád bych samozřejmě dodal své magii pomocí své nezlomné víře více energie ,ale kritického myšlení se mi taky zbavovat nechce

  2. 2Miky:Ale jo, ale jo… Jasně. Příspěvek je však o něčem jiném. Například komentář 15 zde: http://www.lucienne.cz…nline.php. Kojota i Ravena znám osobně, takže dejme tomu, že vím, o čem mluvím. Tenhle příspěvek neřeší "magie kontra věda", i když to tak na první pohled vypadá, ale řeší magie kontra věda u mágů, kteří říkají, že mágy "nejsou" a mrzí je nebo dráždí, když je tak druzí nazývají. Koneckonců Karika se považuje za experimentálního myslitele, Kojot taky, ale o magii ani zbla. A to je divné a na to poukazuji.

Komentáře nejsou povoleny.