Mínus živých vánočních stromků

Mínus živých vánočních stromků je především v tom, že během několika dnů prostě uschnou a je z nich neskutečný bodlinatý bordel.

Nejenom, že jsem si zničila vysavač (ó zasmějte se hloupé blondýně, co luxovala jehličí), ale měla jsem mnohem více práce, než obvykle. Pravda, krásně to u nás vonělo. Kočky a ještěrák měly pré.

Jenomže teprve teď skutečně chápu oblibu umělých vánočních stromků…

8 komentářů: „Mínus živých vánočních stromků“

  1. existují stojany s nádoboou na vodu … kromě toho nikdy nekupujeme smrček … a pak nám stromeček vydrží (a nepadá a voní) více než měsíc 🙂

  2. jenže to kouzlo toho opadávání a tá vůně má své kouzlo

  3. Další důvod používání umělých vánočních stromků je šetření řezání živých. Jak se prosim na tento důvod díváte? Nemám v tom nějak jasno. Co třeba vánoční stromy na náměstích?

  4. 2Gomba:Měli jsme stojan s nádobou… 😦 Byla to borovička. Fakt uschnul během týdne. Škoda.2Václav:U Vás asi uklízí žena, ne? :))) Jinak nic proti vůni a kouzlu živého stromku.2Radek:Před několika lety jsem četla článek o tom, že se ty stromky vybírají buď nerovné, které by stejně časem pokáceli – naše borovička byla křivá a ostříhaná až za roh, a pak, že se ve speciálních školkách pěstují stromky právě k účelu vánočních stromků. Tedy právě pro komerční prodej a poražení. Logické to je – nemůžou být všechny stromy zasazeny, prořezy jsou i tak velké, ale abych Vás ujistila, máme jedno z nejlepších lesních hospodářství v Evropě a je tu 30% lesů z celkové půdní rozlohy země. Pravidla lesního zákona jsou jasně daná a dodržují se již mnoho let – 1/100 se pokácí a 1/100 se vysází. Díky tomu lze průmyslově využívat les a přesto neničit celkovou plochu, která časem naroste znovu na "průmyslové" zpracování. Konkrétní problematika našich původních smíšených lesů a v minulosti vysazovaných smrkových, tj. široce a ne hluboce zakořeněných lesů, je už trochu jiné téma, i když trochu s vánočními smrčky a borovicemi souvisí. Dnes už se snažíme vysazovat lesy smíšené. Toliko odborná literatura. Můj názor se o ni opírá.

  5. Jo a ty stromy na náměstích – u mě převažuje názor, že je to v pořádku. Země a kultura národa by se měly prolínat. Vánoce jsou o kultuře a ta se musí udržovat, už z psychologických, sociologických, ekonomických, politologických a kulturologických zákonitostí společnosti. Těch pár stromů, co na to padne není nic proti tomu, co padne normálně – viz můj minulý komentář.

  6. Odněkud jsem zaslechla, že není dobré stromek dole ořezávat, protože vodu nasává něčím v kůře, když ji ztratí, nemá čím pít :-). Určitě je taky lepší sehnat si stromek čerstvý, ty na náměstích už mají hodně za sebou. Dala bych si ještě jednu šanci, přece jen – na umělém se Davidek tak hezky vyjímat nebude…

  7. Děkuji za odpověď, s tím bych se tak nějak ztotožnil. Napadli by mě i další otázky, ale na to zde asi není prostor. Není moc zvykem v naší kultuře dívat se na stromy jako vnímající bytosti. V podstatě o tom moc nevím, jenom je mně jich někdy líto, možná nepatřičně.

Komentáře nejsou povoleny.