Žíly

Objev léků v tabletách.

Když už se na mně vystřídaly dvě sestry a já měla rozpíchané ruce, poslali mě na takové pracoviště, kde se zavádí centrál neboli katetr do hlavní žíly na krku. Nebála jsem se. Z nemocnice Bohunice jsem věděla od tamních pacientů, že to nebolí. Avšak chyba úsudku.

Nejdříve do mne narval nechutně dlouhou jehlu s narkotiky, pak už přišlo zavádění katetru. Když se mu to ani na pošesté nepodařilo, rozhodl se píchnout znovu někam jinam. To už bylo moc. Už jsem neřvala, jako při každém jeho minulém pokusu, ale rozbrečela jsem se. Nejsem hrdina.

Doktor to pochopil. Do zprávy napsal, že katetr nejde zavést. No a na pracovišti objevili, že léky se dají podávat distinguovaně v tabletách.

15 komentářů: „Žíly“

  1. Předpokládám, že léky v tabletách jsou dražší, asi mají v tomto směru nějakou směrnici. Ale není fér, když kvůli nějaké směrnici takhle trápí lidi… 😦

  2. Ad Kojot: Léky v tabletách rozhodně dražší nejsou. Tady jde o účinnost. Léky podané parenterálně (i.v. cestou) jsou mnohem účinnější – např. intravenózní ATB. je tady daleko rychlejší efekt, kdy se infekce a známky zánětu mnohem rychleji a lépe zvládnou, než při tabletové formě. A pokud nelze napíchnout periferní žíla (flexila) přistupuje se ke kanylaci velkých centrálních žil (jugulární, podklíčková a femorální žíla). A tady se to bohužel nezdařilo, tak se musela nasadit ATB v tabletách. Nejde o směrnici – jde o to nasadit maximální účinnou léčbu.

  3. Co se týče znecitlivění a opichu. Jedná se o 1% Mesocain. Tato látka se používá např. u zubaře, když Vám trhají zuby. Jde o lokální znecitlivění. Nejedná se o narkotikum, ale anestetikum. Kanylace skutečně tak bolestivá není, pokud se to podaří hned, pacienti nelhali. A ten výkon je poměrně rychle hotový – i do 5 minut (např. při resuscitaci). Vy jste bohužel na tu kanylaci měla smůlu. Ne a ne se dařit.

  4. Tfuj, tohle nesnášim, to je odvrácená stránka školské medicíny, takové drastické metody – tedy pro mě drastické, jábych tohle nechtěla podstoupit a ptala bych se, jestli náhodou nelze jinak.Pak už by bylo na tom konkrétním personálu, jestli by mi řekl pravdu – že existují tablety, ale mají pomalejší nástup účinku – anebo by mi to zatajil. Volila bych tablety, díru do žíly až v krajním případě.

  5. Liško, oni Ti to bez podepsaného souhlasu nezavedou (pokud jsi při vědomí). A zkus se na to podívat ještě jinak. Zpravidla se centrál zavádí u lidí, kde se počítá i s nadměrnou hydratací (infuzemi) a navíc se např. jedná o kombinaci ATB. Jedny ATB se aplikují např. 4x denně po 6 hodinách a další ATB po 12hodinách, nebo i po 8 hodinách. Je to hromada ATB a šíleně to zatěžuje žaludek a trávicí systém. Takhle se tím šetří i trávicí trakt. A když už člověk má zavedený centrál – tak např. odběry krve jsou bezbolestné, protože se to bere z té kanyly, žádné píchání. Ale samozřejmě jako všechno i ten centrální katetr má své nevýhody.

  6. nie si jediná, ktorého to veľmi moc bolelo. to sa stáva. (preto ten komentár, ktorý bol, nno, nie úplne diplomatický.)

  7. 11: nejak som nepochopila. asi sa mi nezobrazuje nejaký súvisiaci komentár. alebo si stojím na kábli 😉

Komentáře nejsou povoleny.