Bronchoskopie zaživa

Nikdy bych se nenadála, že budu mít někdy v životě takovéhle vyšetření – jednoduše hadici do plic.

S mým zatím šestitýdenním zápalem plic chtěli doktoři zkontrolovat opravdu všechno. Takže přišly na řadu plíce. On totiž tenhle zápal plic byl „stejný“ jako ten před rokem. Dochtóři zkontrolovali snímky a opravdu. Stejné ložisko zánětu. Snad tam není nádor. No o tom jsem já ani na chvíli neuvažovala.

Nejdříve mi dali dýchat mezokain. Dýchala jsem z plných plic, aby se to umrtvilo pořádně. Když mi řekli, abych si sedla na křeslo, myslela jsem, že jsou s umrtvováním hotoví. Ale oni ne. Oni teprve začínají. Měla jsem tušit zradu.

Teď vám umrtvíme krk. Bude to trochu štípat. Něco jako půllitrovka osmdesátistupňového Strohu na ex. Pochopila jsem, na co ta blicí mistička na klíně. Já se dávila. Dávila jsem plíce o sto sedm. Ještě, že je mám tak pěkně přirostlý. Pořád jsem dávila. Doktor řekl, že to prodělal taky a že to chápe. Pak mě znovu chytli ubrouskama za jazyk a jelo se druhé kolo. Až prý budu mít knedlík v krku, tak budeme pokračovat.

Pak tam strčil jakýsi kovový cosi, nic jsem necítila. Pak tam asi strčil tu hadičku, taky jsem nic necítila. Pak ovšem přišel zážitek. Začali mi do plic pumpovat vodu.

„Dýchejte!, dýchejte nahlas.“

„Chrrgrr chrrhrrr.“

„Ještě víc.“

„CHRRRGRRRRRR.“ Zkuste dýchat, když se de facto topíte.

Pak mi tu vodu zase vypumpovali. No takový zážitek hned na začátku roku, to zní slibně.

No a pak byl konec. Sedli jsme si s doktorem na pokec, on mezitím psal zprávu, potřásli jsme si rukama a šla jsem.

Byl to moc fajn doktor. A to jsem chtěla ARO, což mi neumožnili, protože na to nejsou zařízení. No a nakonec jsme to zvládli naživo.

10 komentářů: „Bronchoskopie zaživa“

  1. Bronchoskopie je opravdu hnusná. Ale myslím si, že ta Vám hodně pomohla. Při vleklém zápalu plic je nejúčinnější právě laváž a toaleta dýchacích cest bronchoskopicky. Je to také prevence opakujícího se zánětu. Krásně se ty plíce vyčistí, zbaví se zánětlivého hlenu, který se odsaje a především se vezmou vzorky na kultivaci a biopsii a většinou se právě nasadí cíleně ATB léčba. Nyní máte plíce čisťounké jako sklo. 🙂 A zvládla jste to, jste statečná!

  2. Sakryš, tak ono je to i něco na způsob čištění Augiášových chlévů. Tak mě napadá, že by to mohli dělat preventivně a povinně kuřákům. Pěkně jednou ročně… Myslím, že by to mohlo mít pozoruhodné výsledky ;-)(Přestal jsem kouřit před půl rokem a ještě pořád cítím, že plíce nejsou v pořádku, ale věřím, že se dají do pořádku i bez laváže)V každém případě díky Barčo za odborné komentáře, vážně – je to hodně zajímavé a je radost to číst.

  3. Ad Kojot: No, u kuřáků by to asi nepomohlo – tam ta kuřácká špína je zažraná v těch plicích. Ty plíce se budou čistit od nikotinu a dehtu několik let. Nechci aby moje „odborné“ komentáře působily nějak povýšeně, spíš mě přijde, že Lucienne tím jak o tom všem píše, znovu si to celé prožívá a celý ten pobyt doznívá znovu a tady, možná i intenzivněji. Jenže v té nemocnici při těch výkonech třeba nebyl pořádně čas na vysvětlování, nebo pochopení toho – proč ty výkony bylo nutné provádět. Pouze převládá ta odžitá nepříjemná zkušenost s tím výkonem – jako je nepovedená kanylace, nebo bronchoskopie.Tady si v klidu může Lucienne přečíst mé komentáře a dát si to malinko do souvislostí – co všechno podstupovala a proč, za jakým účelem. A samozřejmě také neznám úplně vše, nejsem doktor, jsem jen sestra. 🙂

  4. Barčo, povýšeně? V žádném případě. Zasvěceně, a to je rozdíl. Vždy je radost číst něco, u čeho je patrné, že autor dané věci opravdu rozumí! 😉

  5. 2Barča:díky za odborné komentáře, díkybohu už mám vše za sebou, tedy doufám. 2SV:Díky za soucítění!

  6. Dobrý den, chtěla jsem se jen zeptat, proč by to u kuřáků nefungovalo a jestli je nějaký způsob jak plíce kuřáka vyčistit.

  7. Dobrý den, Kris. Tohle je dva roky starý článek, pochybuju, že Barča si přečte Vaší odpověď. Ale jak jsem četla v komentáři od Barči, kuřák má v plicích nános, já dodávám, že zarostlý, pokud se podíváte na plíce na jakýchkoli odborných odpuzujících obrázcích na cigaretách, třeba v Anglii. Plíce jsou porézní, jako všechno v těle a v těch dutinkách je dehet a další látky. Jednoduše to vyčistit nelze. Ale nejedná se jenom o kuřáky, ale třeba o dělníky na stavbách, uhlíře a tak dále.

Komentáře nejsou povoleny.