Kojotových jedenáct otázek svému oblíbenému bloggerovi :) Tedy mně :)

Mých 11 otázek a nominace jedenácti oblíbených bloggerů (používám tykání, ale s kým si vykám, nechť to prosím bere jako vykání):

 

1. Pokud bys měl/a ztratit schopnost vidět jednu z těchto barev – červená, oranžová, žlutá, zelená, tyrkysová, modrá, fialová –, která by to byla?

Fialová, protože jí je v životě nejméně.

 

2. Který rok Tvého života byl nejpamětihodnější – ať už proto, že byl skvělý, příšerný, ujetý atd. – a proč?

Bylo mi asi deset a plánovala jsem skočit pod metro. Začínající deprese, které byly den ode dne horší a horší. A nikdo to neviděl až došlo na nejhorší.

 

3. Máš rád/a nějakou slavnou osobnost (žijící či mrtvou), jejíž názory jsou z velké části protikladné Tvým – a přesto ji obdivuješ?

Aleister Crowley. Dokázal u mne stát tři dny – tedy jeho duch – a neodešel, dokud jsem mu neodpustila ukřižování žáby. Na Aleistera mám pifku pořád, ale udělal na mě dojem. S některými eseji souhlasím, zvlášť ohledně ekologie. Jinak je to tvrdohlavý paličák.

 

4. Kdybys měl/a být bohem či bohyní v nějakém pohanském pantheonu, kým bys byl/a?

Momentálně mě láká být haitským lwa Kalfou. Máme spolu hodně společného – už nenastavuji druhou tvář a odjakživa chodím mimo stezky, do zapadlých uliček, do trsů jehličnanů – čistě proto zjistit, jaké to je tam, kde nikdo není. A také pro Pratchettovu otázku – udělá padající strom nějaký zvuk, když ho nikdo neslyší? Dále mě láká a vím o nich v našem světě – bytosti, které nejsou z tohoto rozměru – tak, jak to bere Pratchett.

 

5. Co se Ti jako první vybaví jako asociace na slovo „dobro“?

Já.

 

6. Co se Ti jako první vybaví jako asociace na slovo „zlo“?

Taky já.

 

7. Souhlasíš s větou „Z hlediska vyššího principu mravního, vražda na tyranu není zločinem!“ (z filmu Vyšší princip)

Ano.

 

8. Myslíš, že existují „eticky toxická“ umělecká díla, tedy díla, které mohou člověka učinit zlým? A pokud ano, měla by být taková díla cenzurována?

Lidí, kteří myslí, je málo. Podle Gausseovy křivky má většina IQ sto. Po lidech, kteří převažují, to znamená IQ sto a méně – je jich více než lidí s inteligenčním kvocientem více než sto – nemůžu chtít myšlení ve smyslu rozeznání klamné, podlézavé agresivní myšlenky. Viz reklama. Lidé se chovají, jak to kolem sebe vidí. A dokonce i lidé s IQ vyšším než sto a vysokoškoláci, tedy naše střední a vyšší střední třída, mají leckdy agresivní myšlení posílené ultranacionalismem, fašismem, xenofobií a rasismem.  A dokonce si to dokážou zdůvodnit a to svými zkušenosti, já nejsem výjimkou. Nemám sice všechny nálepky, ale při vstupu cikána do tramvaje si hlídám úplně všechno. Jsem tedy na vážkách, zdali vyloženě agresivní díla dávat vůbec do oběhu. Ale zase, kdo pozná, že je dílo agresivní? To prověří až čas. Ale až se na základních školách začne střílet – inspirace Doomem, Hitlerem či Breivikem… Nikdo to už nedá dohromady. Je to meon, co nás požírá. Meonu se lze těžko bránit. Takže společnost utahuje šrouby, ale nakonec konzerva rupne a můžeme si za to sami.

 

9. Existuje nějaké umělecké dílo, jež vzniklo před začátkem našeho letopočtu, které tě oslovuje? A pokud ano, čím?

Uzlíkový (nopový) kalendář a zápisky – dodnes nerozluštěná záhada. Tento typ kreativity a paměti lidstva  mi přijde velmi významný.

 

10. Líbí se Ti (jako estetický objekt) výbuch jaderné zbraně?

Ano.

 

11. Kdybys měl/a možnost stát se na jeden okamžik všemohoucím Bohem a něco na světě změnit, co bys udělal/a?

Přála bych si, aby měli lidé na světě více víry a méně bolesti.