Rýže, uši, chlupy, rýže, padnout, vstát, výtah, rýže…

Starý pes to má těžké a stará Lucienne to má taky těžké.  Kurňa, je mi asi stopětadevadesát.  Pod blond barvou zdárně šedivím a moje zvířátka mi v tom šumně pomáhají. Obzvlášť důchodkyně Eliška. Jsou noci, kdy vůbec nespím. Poslouchám zvracející a průjmující Elišku, Myšinka šeptem naslouchá slabému žaludku a ani nedutá. Eliška taky často padá na zadní nohy. Také ji bolí ouška a tlapky. Kníká a pláče. Nemohu jí poslední dobou vyčesávat, protože ji to bolí. Přestala jsem s tím v okamžiku, kdy jsem se jen tak blížila k Elišce a Eliška nasadila strachovou reakci. No tohle teda ne!

To už jsem neunesla. A tak Eliška vypadá jak koště, ale chlupy z ní lítají děsně divně. Ty prachové chlupy tam drží a drží a ještě nejsou s to být uchopeny, aby byly vyndány. Je to dlouhý proces. Plánuju nasadit vitamíny a syrové vajíčko na lesk srsti. Ale jsem z toho čím dál tím zoufalejší. To její stáří mě jednou zabije. Když jsem byla s Kojotkem, brečela jsem pro jeho hluboké deprese, pro své deprese, když s ním nejsem, tak brečím pro to samé a ještě pro stárnoucí Elišku. Počítám měsíce, možná dny, kdy už nevydržím a vydám se s ní na poslední cestu.

Pamatuji si Elišku v plném rozkvětu, hodila jsem klacík, šišku, chytla je, kousala je, byla šťastná. A teď. Doploužíme se od vchodu dva metry, dojde si na záchod, za dalších pět metrů na další záchod a lehne si.  Jedině když nás přijde navštívit Kojotek, tak si hraje s hračkou a má trochu síly do života – než padne na zadek a k tomu se připojí lízání tlapek a třepání hlavou kvůli ouškám. Pak to zvracení a průjmy a tak dále…. Teď hodím šišku, zavolám na Elišku a Eliška ani neslyší, ale ani nevidí tu šišku, co jí spadne před čumák. Asi je menší a tmavší než dvaceticentimetrový bílý medvídek, co po něm je ještě schopná jít.

Stáří je vždycky smutné. Ten život by mohl být veselejší.

3 komentáře: „Rýže, uši, chlupy, rýže, padnout, vstát, výtah, rýže…“

  1. Dobrý den, četla jsem téměř celý Váš blog, a musím napsat, že Vaše upřímnost je hodně kouzelná. Vše co tu píšete, není manipulativní, nic nepodbízíte. Ač píšete něco zmateně, popř. to neznám nebo tomu nerozumím, snažím se to pochopit, protože cítím, že je to upřímné.

  2. chcela by som ti nejako pomôcť, asi viem, ako ti je. len ma nič múdre nenapadá….držím labky. obidvom, tebe, aj Eliške.

Komentáře nejsou povoleny.