Co se vlastně v té Louisianě stalo? Proč se jim tam propadá zem?

Zaujala mě tzv. sinkhole, propadliště, v Louisianě. Napsala jsem o tom v krátkém článku. No a protože jsem si o tom vysledovala pár filmečků v angličtině, poreferuji teď krátce v češtině o tom, co se tam vlastně stalo. To je totiž to, co v článku o díře požírající stromy, chybělo.

Díra leží asi sto šedesát kilometrů od moře v Bayou Corne. V oblasti byla těžena sůl a to masivně. Zároveň se na jezeře Peigneur, respektive na jeho dně, prováděly ropné vrty. No, dál je to jednoduché. Ropní vrtaři Texas Brine špatně zaměřili svou sondu a třetí triangulační bod ležel ve vzduchu. Sonda pronikla jezerem do díry od minování soli. V tom okamžiku nastal velký problém, protože voda začala pronikat rychle se zvětšující dírou do solného dómu. Sůl se ve vodě rozpustila.

Další problém byl v tom, že solný dóm byl výměnou za sůl natlakován miliony barelů butanu. Butan začal unikat dírou a vytvořil bublající díru o 24 akrech hlubokou 750 stop. Očekává se díra o tisíci akrech, která zničí celé území. Obyvatelé jsou evakuováni a Texas Brine uvažuje o možném odškodnění následků chyby – pokud si to bude moci dovolit. Situaci zhoršuje ozva mnoha zemětřesení ze západu země. Není cesty zpět.

2 komentáře: „Co se vlastně v té Louisianě stalo? Proč se jim tam propadá zem?“

Komentáře nejsou povoleny.