Vykládání obrácených karet v tarotech

Problematika vykládání obrácených karet v tarotech – jak je to v jiných karetních systémech nevím – je stará asi jako taroty samo. V posledních letech se věnuji především Zlatému tarotu Barbary Moore.

 

Jsem takový samouk bez knížky, takže návody čtu minimálně a čekám, jak na mě zapůsobí samo kartové souřadí či karta sama. Obvykle to důležité vůbec není v návodu, ale napadne mě to mimovolně, prostě se mi to vyvrbí v hlavě.

A tak jsem si dneska rozhodla, nad složitým výkladem s mnoha obrácenými kartami, přečíst si co doporučuje autorka Moore. Paní autorka je chytrá. Píše, že se mohou vykládat jako obrácené významy původních karet, potom jako pozměněný význam karet určitým způsobem, logicky dovoditelný nový význam či třeba jako zablokovaná energie dané karty. Doporučuje knihu Greer – Complete Book of Tarot Reversals. A nakonec dává intuitivní řešení – vyložte si kartu normálně a obráceně a jaká metoda padne, taková ať zůstane. 

Já vím, proč nečtu návody na intuitivní věci – dělají mi akorát bordel v hlavě. Místo toho, abych se zamyslela a výklad se mi spojil dohromady, budu přemýšlet jestli logický vývoj, obrácený význam, zablokovaná energie karty a nakonec kniha, která by mi ve všem udělala ještě větší chaos. 

Co mě ovšem naprosto udivilo bylo to, že:“Noví studenti tarotu se cítí zastrašeni tím, že by se ještě měli učit ještě další řadu sedmdesáti osmi významů.“ (Tarot v klasickém pojetí obsahuje sedmdesát osm karet, Thothův o dva mágy více.)

No tak pokud se cítím zastrašena výkladem karet, tak je lepší se na to rovnou vyprdnout, ne? Je přece úplně jedno, kolik karet je, zvlášť když si tedy udělají nový význam karet. Stopadesát šest nebo sto šedesát karet taky umí spočítat a každá karta bude mít specifickou, logicky dovoditelnou číslovku. Tarot je celý logicky odvoditelný. Stejně to není o návodu, ale o tom, co v nás ta symbolika vzbudí.

Takže – smrtelníci třeste se před dalšími sedmdesáti osmi kartami 🙂

Zlaty-tarot