Že jsem se líp neučila!

Ano, připadám si jako v té reklamě, kde hrají romští kopáči u výkopů s tričky:“Měl jsem se líp učit.“

Že jsem se, já píppíp, píppíp, píppíppíp, líp neučila. Že jsem to já pitomec všechno zapomněla. Minulý týden jsem si v posilovně urvala čudlík u digitálek a nešel zastavit alarm. Nijak. Nebylo zbytí – musela jsem se poohlédnout po nových hodinkách.

Vybrala jsem si na Aukru hodinky s óóóh měsíčními fázemi a fázemi přílivu a odlivu. Jeté, ale stále funkční, za bajvoko třisvadvacet kaček.

casio SPS 300 model 2572 Sea Pathfinder

 

Sice jsem nikdy nevěděla, že mně takové funkce schází, ale schází.

„Posílám Vám návody v angličtině a němčině.“ Píše pan Věneček.

Ano – devítistránkový návod v němčině a čtyřstránkový návod v angličtině. Technický jazyk. Pět let jsem se učila německy, dva roky anglicky, jsem schopná přečíst základní text se svým FCE-B. Kdysi jsem nejenom šprechtila, ale i spíkovala. Dneska? Prd. Po skoro dvaceti letech po pobytu v Anglii a Irsku a po dvaceti letech od němčiny neumím nic. NIC! Hrozný. Člověk nic moc v angličtině nečte, dělá jiný věci nebo se fláká, o němčině ani nemluvím, tu jsem v Anglii zapomněla. Jsem jazykově naprosto impotentní.

Jak jsem kdysi tiše záviděla Kojotovi jeho jazykovou potenci – ty měsíce čtení anglických knih s velkým slovníkem… A já nic. Mě to ani nenapadlo, číst anglicky. Já jsem takový zaměřovač, jednoduchý přístroj. Hodně jednoduchý. Pro něco se nadchnu a jedu. Dokud se udržím v lajně, jedu a nasávám vědomosti. Z bodu nula angličtiny za rok a půl na FCE-B. Dva kurzy najednou, angličtí přátelé, anglické knihy odstupňované podle obtížnosti, děti, pohádky, ostatní au-pairs. Pro mě není takový problém se rok a půl něčemu věnovat. Jsou lidé, kteří se neudrží ani několik měsíců, ani týden u něčeho… Já jo. Ale dá to práci. Vždycky to dá hroznou práci. Nebo tady to blogování. Jak dlouho že píšu? Osm, devět let na blogu? Jak dlouho vymýšlím příběhy? Tak dvacet třicet let. Furt o něčem fantazírovat, to by mě bavilo.

 

Ale plynně anglicky a německy, to ne. Člověk pomalu zapomíná všechno… Tiše se mu jazyky vypařují z hlavy. To by bylo super říct, že v pohodě, že si přečtu německý i anglický návod. To bych se necítila jako pitomec. Ne. Já prostě nerozumím už ani jednomu. Dneska jsou dva jazyky základ a já nemám pomalu ani jeden. Ale teď se chci učit novému oboru, takže zase na jazyky nebudu mít čas. 

Ještě, že existují translatory a já si text z pdf složitým způsobem dostanu na mém Applu (něco tak strašnýho jako inkoherence Applu a PC mě dostává denně – žádný ctrl + c a ctrl + v, úplně jiný klávesové zkratky a já nemít myš, tak si ani nepípnu) do google translatoru, kde ty tide graph data jsou nepřeložitelný. Ještě, že nemám úplně odkecanou hlavu a nějak se k tomu cíli dostanu. Pomalu, těžce, ale jistě.

Že jsem se líp neučila!

měl jsem se líp učit 3 

8 komentářů: „Že jsem se líp neučila!“

 1. Aha, to je reklama? To si zjistím, najdu.
  Mně to takhle vytrženě z kontextu na fotce připadá od autorů dost jako diskriminace. Ne vůbec rasová, ale toho zaměstnání. Jako kdyby bylo něco špatnýho na tom, opravovat ulice. Dláždit.
  O co je to blbější než prodávat hranolky v Mac Donaldu nebo tam utírat stoly nebo bejt pokrývač nebo nevímco?

  Asi je to tím, že nesnáším formulaci „Měl jsem“ a „měl bych.“ Na to nevěřím. 🙂 Kdyby to šlo, udělal bych to. Nešlo to, tak proč si psát na hruď, že by to možná mohlo jít jinak, kdybych byl ovšem někdo jiný…

  Taky pozoruju, že moje paměť zdaleka není taková jako před dvaceti lety. To byla výtečná.
  Anglicky sice čtu docela často něco, protože mě to baví, ale k dovednosti spíkingové to stejně nic nepomůže.

  A ty hodinky jsou prima! Lunární fáze. A příliv … a to je nastavený pro místo, kde člověk je? Myslím severní polokoule – protože měsíční fáze jsou v Austrálii opačně. A příliv … ten by asi měl být zase podle západní a východní polokoule – nebo je to blbost? – Vidíš, jsem sice původně geograf, ale vím prd a i to jen teoreticky, takže se na tu paměť budu muset už úplně vykašlat.

  1. Jo, je to reklama. Občas si na to vzpomenu a povzdychnu si, že jsem jako ten kopáč. Akorát čumim na detektivky místo piva v hospodě. Náhodou je to reklama vydařená, pamatuju se na ni i po letech. Také byla několikrát pokutovaná za zneužití kopáčů k reklamě na blbé povolání.

   Příliv a odliv – jo, pan Věneček mi tam nastavil Českou republiku podle těch no, jak se to jmenuje, délka a šířka v těch stupních. Takže kdyby tady bylo to moře, chovalo by se takhle. Ale mám to kvůli měsíci a vlastně i kvůli tomu přílivu a odlivu a chystám se zkoumat na sobě, jak se cítím při přílivu a při odlivu, koneckonců ze 70% jsme voda, ne? Mohlo by to být zajímavý. Dělám tu jógu, jím zdravě, tak bych mohla být k tomuhle vnímavější.

   Ty jsi geograf? No to je super! Ještě neznám žádnýho geografa 🙂 Ale já si ze škol pamatuju stejný prd 🙂

 2. Jo, to bude hodně zajímavý, vědět, kdy je odliv a příliv!
  Měsíc na nás vliv mít musí, určitě. Naopak bych se divila,kdyby neměl.

  Někdy se cítím odulejší a někdy splasklá. Určitě to souvisí s menstruačním cyklem, ale sledovat během celého měsíce příliv a odliv, to by mohlo něco ukázat.

  1. Zrovna teď je příliv 🙂 Vliv menstruačního cyklu na mé tělo je naprosto nesporný. V listopadu mi gynekolog vysvětlil, že z mojí zjednodušené verze kalendáře vyčte prd a dal mi megapapír a tam si píšu každý den úplně všechno. Ani to nebylo tak těžký překonat se a něco dělat každý den. Když se tam na to podívám a vidím tam ty cykly, tak je mi jasný, že já jsem naprosto hormonálně ovlivněná. Já snad ani nemám mozek, ale jenom hormony. U mě jednoznačně platí, že mám PMS a další vlivy 🙂 A co je nejhorší – vím přesně, kdy budu mít zase blbou náladu. Fakt.

 3. Teď jsem zrovna nějak odulá. Ale může to být jen přejedením. Je těžké vyloučit ostatní faktory, když člověk zkoumá odulost a příliv :-))

Komentáře nejsou povoleny.