John Steinbeck – Neznámému bohu

John Steinbeck: Neznámému bohu

Vysílání ČR Vltava od 18,30 od 19.5.2016, deset dílů. Slyšela jsem díl 5/10 a rozhodně zaujalo. Hodlám si díly postupně naslechnout celé. Týden od vysílání je možno naslechnout na webových stránkách rozhlas.cz.

Četba z mystického románu o osídlování Kalifornie. Příběh farmáře, který splynul s krásnými i děsivými silami přírody.

Desetidílnou četbu poslouchejte na Vltavě od 19. května 2016 vždy v 18:30. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví také na stránce Hry a četba. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne. On-line do středy 25. května 2016.

 Mystický příběh z časů osídlování Kalifornie. Neznámý bůh je zde divoká a nemilosrdná kalifornská příroda, lidské vášně, tajemství pradávné indiánské svatyně… Účinkuje M. Siničák. (do 25. 5. 2016)

Začíná to jako western: farmář Josef Wayne si v době osídlování Kalifornie zabere půdu v odlehlém údolí Nuestra Seňora. Postaví si ranč, na němž hospodaří se svými bratry a mexickými pomocníky. Ožení se s učitelkou Elizou, narodí se jim syn. Josef, ne nepodobný starozákonním prorokům, ale cítí, že štěstí je stejně proměnlivé jako divukrásná příroda kolem. A nebezpečí, s nímž musí bojovat, už není jako z westernu.

Po Indiánech zde zbyla jen pradávná svatyně uprostřed tajemného lesa a do údolí se vplíží horší nepřítel než bandité. Ani Josefovy mystické rituály nedokáží zastavit příchod vražedného sucha, jež mu postupně vezme úplně vše. Vlastně – skoro vše. Zbývá už jen jediný pramen, vyvěrající z hlubin jen tušených; z hlubin samotné lidské existence.

Robustní John Steinbeck nepatřil k autorům, jejichž díla bychom zařadili mezi tzv. duchovní literaturu. Byl to spíše zkušený znalec života než psycholog, spíše skvělý pozorovatel nežli vykladač. I ve zdůvodnění pro udělení Nobelovy ceny (1962) je zmiňován hlavně jeho „humor, zájem o sociální problémy a hluboké sympatie k utlačovaným“. Ale dvě rané knihy ze začátku třicátých let, Nebeské pastviny a Neznámému bohu, jsou prodchnuty mystickým symbolismem, jenž autor i jeho postavy čerpají z panenské kalifornské půdy, z divoké i jímavé krásy toho kraje, kde jsou bílí osadníci dlouho (a snad navždy) jen hosty.

Vášeň, s níž farmář Josef Wayne obdělává svou půdu, vášeň, s níž prožívá plození polí, zvířat i lidí, se mísí s uměřeností katolické církve a prastarými indiánskými rituály, až vniká směs pestrá a drsná jako mexická ponča. Ano, hlavním citem v knize je vášeň, hlavní dějovou linkou ovšem cena, kterou jsme ochotni za tuto vášeň zaplatit. Ne lidem, ale – neznámému bohu.


Čte: Martin Siničák

Autor: John Steinbeck
Překlad: Emanuel a Taťána Tilschovi
Rozhlasová úprava: Ludvík Němec
Režie: Radim Nejedlý

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Pořad: Četba na pokračování  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: každý den 18:30  |  Délka pořadu: 30 minut