Manipulátor? Já vím…

„Co je Myško, co tam tak sedíš mezi dveřmi?“ Ptá se přítel, který Myšku zná několik let.

p1040181-aaa

„Čeká, že budeš křičet, dupat, zaženeš jí a možná jí kopneš, aby neutekla ze dveří. Musela teď dlouho poslouchat jako pes na slovo muže, který jí říkal, že je její páníček a podle toho se musela chovat. Ona, čarodějnická kočka, musela čekat jako pes u stolu a hladově koukat, aby dostala jídlo. V zájmu přežití si nechala zmrzačit duši, aby přežila manipulátora.“

kanada

Vzal jí do náručí a pohladil.

„Snažila jsem se mu vysvětlit, že ona musí být průchozí pro každého, naprosto svobodná, že je to kočka, která si dělá co chce, je společenská, veselá, komunikativní a opravdu hodná. Bohužel změny, které se v ní udály za dva měsíce nevím, jestli ještě někdy dovedu odčinit a vrátit…“ Slzy mi kanou. Doma jsme se kvůli směnám hodně míjeli a on měl čas měnit co mohl a ujíždět si na moci.

„A kde jsou potkani?“

12541013_1122004157811819_337737113871098975_n

„Zalezlí kdesi nahoře v zahradě. Museli poslouchat na slovo  a tak se na to právem vykašlali. I oni mají zničenou duši. Moje milující bytosti, moje teplá tělíčka, hebké válečky, se ukrývají a v rámci jejich přežití chápu proč. Nevím, jestli se mi podaří někdy vrátit zpátky ten důvěrný vztah mezi námi. Tu lásku a oddanost, kterou jsme mezi sebou měli. Důvěru a odevzdání.“

„A Ty? Jak jsi na tom?“

zena-strach-muz-krik-bolest-nasili-domaci-nasili (1).jpg

„Blbě. Mám strach. Já… Mám strach, že jsem přišla o kus své duše, o svou svobodu tím, že jsem měla dané tvrdé mantinely, že jsem dostávala rozkazy slovy A a myslela se slova B a byla moje vina, že prý neumím číst mezi řádky. Odmítala jsem poslouchat nesmyslné příkazy, protože on to chtěl. Měla jsem příšerné sny potom, co mi každý večer držel ruku tajně za hlavou a působil na mně energeticky, abych se poddala. Moje duše mi to zprostředkovávala každou noc, každý den. Jak jsem se obrátila, ruku odtáhl. A mohl stokrát říkat, že nic nedělal, já nelžu a říkám, co cítím. A teď se nebudu bát mluvit jako oběť domácího násilí. Celé tělo mě bolí už týdny a v noci byl vždy nasraný, že se mě nemůže dotknout, příliš to bolelo, moje tělo se automaticky bránilo. Prý nikdy to žádnou nebolelo, ale žádná nebyla tak citlivá na energie jako já, protože žádná s nimi nepracovala. Já pořád pracuji se svým tělem, svými energiemi, naslouchám své duši, svému duchu a svému tělu. Někdy mi to trvá déle, než pochopím, kde je chyba, protože zrovna tuhle zkušenost jsem nikdy nezažila. Nesnáším citovky, to víš a úplně mě berou mory po těžkých průserech klečící plačící muže žádající o pár facek. Já nikoho bít nebudu. Nikdy. A průsery tu byly na denním pořádku.

domaci-nasili

Odmítla jsem se podřizovat, odešel na chvíli do sebe, pak řekl, že se choval jako pitomec a už se nikdy nestane. Za pět minut se stalo to samé v bledě modrém. Už jsem to pak neřešila. Prostě se nedovedeme dorozumět. Třeba to bude fungovat jinak, když budu trvat na exaktním vyjadřování. I to se obrátilo proti mně. Nečtu mezi řádky a odmítám poslouchat, zvířata jsou zvyklá jíst z talíře a to všechno přestane. Protože je to moje chyba. Jeho bohové mu řekli, že ho nikdy neopustím, vždy ho budu poslouchat a budu jenom jeho až do konce věků. Pouto chce už do každého dalšího života. Řekla jsem, že na to nikdy nepřistoupím, chci mít jiné muže, jiné ženy, hromadu zkušeností jako duše a nikdy se o to nepřipravím. Nikdy tohle neudělám. Nikdy. Řekl, že pro něj nejsem blíženec, ale býk, jako jeho matka. Pořád si trvám na svým a odmítám ho poslouchat, když to se mnou myslí dobře. Mimochodem nenávistné smsky od jeho matky jsem dostávala od začátku a prý se s tím nedalo nic dělat. Nesmířím se s výhružkami a manipulací ani od jednoho, ani od druhého.“

„Co dýchání?“

dychani

„Nemohu dýchat. Dva týdny nemohu dýchat. Navíc jsem v osmém patře, kde zrovna kopou nový výtah. Prosila jsem ho, aby mi pomohl do schodů, když jsem šla s neschopenkou od lékaře. Nikdo dole nečekal, i když jsme tak byli domluveni. Když jsem se sotva doplazila domů řekl, že mi dělal čaj, jak jsem chtěla. A tak to šlo pořád dál.“

„Nakonec jsem si po debatě s přítelem uvědomila, že zakopaný pes je v manipulaci, už první článek mi otevřel oči. Načetla jsem si pár článků a tam byly stejné ženy, jitřily se stejné rány a výsledek? Nebylo jim líto, že ho vykopli, ale bylo jim líto, že to neudělali dříve a nechali se ukecat a zas a znovu další bolest, další rozkazy, další manipulace. Jsem dost silná abych přežila i sama, nejsem na žádné osobě existenčně závislá. Mám práci, mám přátele, mám byt, mám kolem sebe láskyplná zvířata, která dovedu uživit, jsem samostatná a dovedu máknout.“

„Víš co mi řekl, když jsem se dusila a šla na neschopenku? Ať si tedy odpočinu. Odpočinu! Já několikrát málem exla, kdyby mi nepomáhal přítel, jež převzal mé bolesti a krvácel z plic a z nosu a očí za mně. Pro mě má slovo odpočinek úplně význam než přežít nemoc. To nechápal. Holt odpočívám a on mi to tedy dovolí.“

krev-z-nosu

„Když jsem mu řekla, že dnes odjíždí, řekl mi, že jiný by mě za to zmlátil, ale mám si ho vážit za to, že to neudělá. Že takové příběhy zná a jsou celkem běžné… Vzala jsem telefon do ruky a řekla mu, že tu nebude už ani minutu, jinak volám policii, že mi vyhrožuje fyzickým násilím a že to teda naprosto posral. Dala jsem mu na výběr, že jestli chce, může spát ve sklepě, aby nemusel až do Teplic, ale odmítnul a odjel. Další den si odstěhoval věci s otcem. Blokuju ho na sociálních sítích a odmítám se nechat citově i jinak vydírat. Konec, příteli. Konec. Manipulátoři jsou extrémně sladcí a obětaví na začátku, pak nastane peklo. On nikdy nežil se ženou natvrdo jako teď a proto to pustil ze sebe hodně brzo. Moje tělo a duše říkaly pozor! Dej si pozor! Nebezpečí! A já dlouho rozmýšlela a dávala si dohromady jedna plus jedna. Nakonec vidíš, vyhrožoval mi, že mě zmlátí. To nebylo o lásce, to bylo o moci a autoritě a podřizování a vyvolávání pocitů viny ve mně.“

NEBUDU MLČET O VĚCECH, KTERÉ SE DĚJÍ HODNĚ ŽENÁM! NEBUDU MLČET O MANIPULACI A DOMÁCÍM NÁSILÍ! MŮŽE SE TO STÁT KAŽDÉ A JÁ SE ZA TO NESTYDÍM.

Že ztratím tímto tvář? Vždy jsem bořila tabu. Z principu. Suďte mně za to, že jsem přijala příležitost být chvíli šťastná. Ale ne za slabost a zbabělost. Ukončila jsem to pár hodin po tom, co mi to docvaklo. Účty jsou vyrovnané jak finančně tak jinak.

Zazvonil zvonec a pohádky je konec. Nejsem sama, je se mnou celý svět a mám se o koho opřít. Ulevilo se mi, ulevilo se zvířatům, ulevilo se bytu, přestaly energetické poruchy, i když to ještě bude chvíli trvat, než se dopracuji k normálně fungujícím elektrickým zařízením. I to jsem já. Mám tuto schopnost od narození. Spravit něco myšlenkou, pokud se to spravit dá, rozstřelit a rozbít cokoli když mám v sobě konflikt a nedovedu energii stabilně a vytrvale nekonfliktně ukotvovat.

Mám v práci se sebou obrovské rezervy, které jsem zatím nenaplnila. Mám na sobě hodně co pracovat a té práce je spousta. A já to vím. Nebojím se toho. Těším se na to. Těším se na budoucnost. Silná a houževnatá, přesto s handicapem od narození nemocného těla bojuji o každý den. Bude mi čtyřicet a zatím jsem přežila.

A hodlám přežít co nejdéle!

A holky, každá zkušenost je cenná. Většinou draze zaplacená. Nezůstávejte ve vztahu s někým, kdo je manipulátor. Bude to už jenom horší s každým dalším dnem. Já nemusela do azylového domu, nebyla jsem mlácená, ale jak jsem to chtěla ukončit, začalo vyhrožování násilím a k ráně už je jen kousek. Trvalo to dva měsíce, než jsem pochopila a ulevilo se mi.

Vše bude dobré.

Druhou noc spím s potkany. Spí mi u hlavy, když se probudím, mají otevřené oči buď jeden či druhý a hlídají. Posílám pusinky, ten co nespí se přesune, olíže mi slzy a zaboří čumáček do nastavených úst s polibkem a dá mi pár pusinek. Zkontroluje mně, přeleze celou hlavu, obejde mně a pak se vrátí na své místo. Kočička mi spí v posteli případně před postelí, kam si dávám nohy, když vylézám. Doprovází mě všude po bytě. Nejsem sama… Podle přítele se to dá zvrátit a bude to dobré.

Díky bohyně a bohové, veďte mé kroky. Tuto zkušenost jako duše jsem opravdu ještě neměla. Jsem teď opět flexibilnější a bohatší na zkušenosti a mohu podat ruku i týraným ženám s tím, že mám vlastní zkušenost. A zkušenosti jsou nepřenosné.

VŘELE DOPORUČUJI KNIHU OD ISABELLE NAZARE-AGA: NENECHTE SEBOU MANIPULOVAT (nakl. Portál)Kdysi jsem ji četla a i to mi pomohlo ubránit se tak dlouho a vztah ukončit hned.

Něco o manipulaci:

31 charakteristických znaků manipulátora

 1. Navozuje u druhého pocity viny a dovolává se přitom lásky, morálky, odpovědnosti.
 2. Přenáší zodpovědnost na druhého a ze své zodpovědnosti se snaží vykroutit.
 3. Svoje potřeby, přání a žádosti sděluje zamlženě a nejasně.
 4. Obvykle odpovídá neurčitě.
 5. Mění svoje názory, postoje, chování a city podle situace tak, aby z toho měl prospěch.
 6. Svoje potřeby zakrývá logickými důvody.
 7. Vyžaduje po druhých, aby nikdy neměnili názor, chce po nich dokonalost, přesnost,  aby okamžitě reagovali na jeho potřeby.
 8. Zpochybňuje schopnosti, charakterové vlastnosti druhých, stále je kritizuje, podceňuje.
 9. Svoje vzkazy a žádosti nechává vyřizovat partnera.
 10. Zasívá nesvár, podněcuje podezíravost, žárlivost, nedůvěru tak, aby mohl situaci více kontrolovat.
 11. Dělá ze sebe oběť, aby ho ostatní litovali a přizpůsobili se jeho potřebám (přehání svoje potíže, stěžuje si na domnělé křivdy, přetížení apod.)
 12. Nedbá na potřeby a žádosti druhých (i když často zdůrazňuje svůj altruismus).
 13. Morálních zásad druhých zneužívá k naplnění vlastních potřeb.
 14. Skrytě vyhrožuje nebo zcela otevřeně vydírá.
 15. Mění téma hovoru tak, aby bylo pro něj výhodné.
 16. Vyhýbá se konstruktivnímu řešení problémů, pokud by to pro něj znamenalo nějaké závazky.
 17. Lže a vymýšlí si, pokud z toho může mít výhody.
 18. Zaměřuje se na nedokonalosti a chyby druhých, snaží se dělat dojem, že je „lepší“.
 19. Překrucuje a křivě interpretuje výroky druhých tak, aby byli viděni v horším světle a on v lepším.
 20. Je egocentrický.
 21. Závidí vlastnímu partnerovi a někdy i vlastním dětem.
 22. Nesnáší kritiku a dokáže popírat i zjevné věci.
 23. Potřeby, práva a přání druhých ho nezajímají.
 24. Je požadovačný, nutí druhé, aby mu sloužili, vyčítá, když to nedělají hned.
 25. Přes líbivou a moralistní rétoriku jeho činy svědčí o opaku.
 26. Užívá lichotek, dárků a drobných úsluh, aby si druhé zavázal, pak nečekaně požaduje revanš.
 27. V jeho přítomnosti se lidé cítí nesvobodně a nepříjemně.
 28. Za svými cíli kráčí důsledně, ale na úkor druhých.
 29. Přiměje vás dělat věci, které byste o vlastní vůli nedělali.
 30. Lidé o něm často mluví, i když není přítomen.
 31. Partnera často posílá k psychologovi nebo k psychiatrovi, aby se „napravil“.

Zdroj: Isabelle Nazare-Aga: Nenechte sebou manipulovat (nakl. Portál)

Zdroj: http://ona.idnes.cz/tezky-zivot-s-manipulatorem-jak-na-nej-dhs-/vztahy-sex.aspx?c=A110131_104628_vztahy-sex_job

http://dreamlife.cz/9-znaku-jak-poznat-manipulatora-a-jak-se-mu-ubranit/

http://www.femina.cz/magazin/sex-a-vztahy/jak-poznat-manipulatora.html

Hodně štěstí a síly všem, kdo toto prožívají, prožívaly či budou prožívat! Je to opravdu třeba. Nestyďte se, nemáte za co!

pocit-viny-domaci-nasili

 

 

 

 

 

 

4 komentáře: „Manipulátor? Já vím…“

  1. Wu, příteli! Vždy jsi se mnou a já se mohu o Tebe opřít. Vždy jsi se mnou byl.
   Ctím Tě, respektuji Tě a vážím si Tě.
   Děkuji Ti za vše, co pro mně děláš… A všechny díky světa nejsou dost za Tvé přátelství, které pro mně tolik znamená.
   Vždy jsi vítán u mně v Brně. Ráda bych Tě letos viděla. Myslíš, že nám to na pár hodin letos vyjde? Často budu jezdit přes Prahu a do Tvého města je to pak jenom hodinka 🙂

   1. Tolik chvály si snad ani nezasloužím… Jsem rád, že jsem mohl podpořit.
    Se setkáním – možnost je, v Praze bývám čas od času taky :).

Komentáře nejsou povoleny.