Suchý půst kontra mokrý půst

Rozdíl mezi suchým půstem a půstem mokrým je ten, že u mokrého se může pít čistá voda a nejí se nic. Ano… Slyšíte dobře… U suchého půstu si nevypijete vody ani kapičku. Prostě jenom jste. Vy a vaše myšlenky, situace, které se vám stávají.

orel

Budu citovat admina ze stránek www.breatharian.eu:“Kromě čerpání energetických zásob si musí organismus vystačit i se svými zásobami vody. Tu získává rozpadem tkání a přeměnou z tuků, proto je suchý půst účinnější než běžný půst o vodě.

I jeho průběh je náročnější a daleko více se projeví příprava před půstem. Stravujete-li se před suchým půstem „klasicky“, bude vaše tělo zaneseno množstvím odpadních látek, ale kvůli nedostatku vody je nemůžete dostatečně odplavovat a může tak snadno dojít k otravě organismu. V případě nevhodné stravy (např. příliš solené) může proto být bezpečná délka suchého půstu např. jen 1 nebo 2 dny. Stravujete-li se před půstem dlouhodoběji vhodnou stravou, nejlépe vitariánskou (minimálně týden), nebude vám činit problém suchý půst o délce 7 dnů.

U suchých půstů platí více než kdy jindy – nepřekonávejte se. Pokud cítíte, že vám dochází síly nebo že něco není v pořádku, přerušte půst. Máte dost času a můžete kdykoliv to zkusit znovu – a je velmi pravděpodobné, že každý další pokus bude čím dál snazší.“

Půst obecně je hodně účinná očišťující praktika. Jak těla, tak mysli, tak ducha. Je třeba umět zacházet s myšlenkami a umět rozpustit myšlení.

mattoni-lahev-orel

Vracela jsem se z města a šla dlouhou cestu na autobusovou zastávku. Cestou jsem přecházela vodovodní trubky, kanály na silnici měly velký název VODA, dělníci, co opravovali zatopenou silnici, měli na plotech nádherné, lákavé, skoro plné láhve vody, potkala jsem dvojici, co nesla karton mattonek, jazyk se mi lepil na patro a bolely mě sem tam ledviny a klouby.

Přemýšlela jsem o poušti a žízni, o vězení a žízni, o poustevnických jeskyních a žízni a o tom, jak člověk vydrží bez vody tak den, dva a pak přece musí umřít a jak lidé zešíleli žízní a hlady a jak to doopravdy chápu. Překonala jsem to a šla vytrvale dál. Rozpustila jsem myšlenky.

poušť se skálou

V další vhodnou chvíli se mi zjevilo šest nádherných, přenádherných šálků černého anglického čaje, který tolik miluji. Čaj lákal a voněl. Jenom po něm sáhnout a napít se. Jenom trošku. Jenom úplně malinko… Bolela mě hlava.

anglický čaj

Rozpustila jsem myšlenky a přestala myslet na čaj. Utěšila svou mysl a své tělo. Věděla jsem, že cesta tudy nikam nevede. Chvilková úleva a pak výčitky, že jsem zklamala sama sebe. Vydrž! Už to nebude dlouho trvat. Je to proces čištění. Nic víc.

Jo, zapomněla jsem dodat, že k tomu patří taky žádný sex. Ani orgasmus. A že vás to bude taky lákat.

Vzpomněla jsem si, že snad vypláznout na chvíli jazyk na slunce a požádat o vodu. Plazila jsem jazyk na slunce a viděla konev, jak mi nalévá do dlaní vodu a také na ten vyplazený jazyk. Poděkovala jsem, zandala vyschlý a sluncem vysušený jazyk do suché dršky a šla dál. Kupodivu, za několik minut jsem už měla ústa plná slin a byla jsem jak  po vypití aspoň litru vody. Fungovalo to.

Co radím?

Zastavte se na chvilku, sedněte si, když máte slabost. Noste s sebou láhev vody a jablko, kdyby přišla slabost, co se nedá překonat. Znám to z klasických mokrých půstů. Myšlenky mají jenom takovou sílu, jakou jim dáte a dovolíte, aby měly. Ale když je fakt zle, je třeba mít veškerou záchranu při sobě. Nemusíte ji použít, ale je tam. Máte jistotu, že se nic nestane.

citron a máta

Vy vládnete nad myšlenkami a tělem, váš duch. To je ta síla, ke které se upínáte. Božství v nás skrze které poznáváte božství jako takové.

Tělo je nástroj, důležitý pro poznání. Ale tělo není všechno. Respektujte a milujte své tělo nejenom, když je mu dobře, ale i když mu je zle a zvláště když mu je zle. Patří mu veškerá úcta a respekt. Ono vás nosí a vše vám umožňuje, starejte se o něj, jak nejlépe umíte.

Zkuste si o půstu, myšlenkách a těle něco přečíst. Cviky, techniky, meditace. Všechno se počítá.

No a nakonec to nejdůležitější – návratovka, tedy návrat k běžné stravě, která trvá tolik dní, kolik půstujete, je ještě důležitější, než půst jako takový. Je nesmírně léčivá a taky si lehce potrénujete vůli. To si ale musí vyzkoušet každý sám na sobě.

Půstu zdar!

consciousnesss